POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak narkotyki wpływają na organizm człowieka?

Narkotyki mogą przemienić życie w piekło. Uzależnienie od tych substancji wymaga detoksykacji narkotykowej, a następnie rozpoczęcia leczenia terapeutycznego, a często też psychiatrycznego i to najlepiej na jak wcześniejszym etapie. Dlatego też ważne jest zwiększanie świadomości oraz edukowanie na temat tego, jaki jest wpływ narkotyków na organizm człowieka. To pozwoli wielu osobom ustrzec się przed popadnięciem w uzależnienie, w rozpoznaniu problemów bliskich osób, a także w dostrzeżeniu własnego uzależnienia i w przekonaniu się o tym, jak ważne jest rozpoczęcie leczenia narkotykowego.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jaki jest wpływ narkotyków na organizm człowieka?,
  • Jaki jest wpływ narkotyków na układ nerwowy?,
  • Szkodliwy wpływ narkotyków na organizm człowieka,
  • Jaki jest wpływ narkotyków na mózg?;

Czym są narkotyki?

Narkotyki są substancjami psychoaktywnymi, które wpływają bezpośrednio na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Regularne przyjmowanie tych środków prowadzi do uzależnienia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Można podzielić narkotyki na:

  • miękkie – cechują się nieco mniejszym stopniem uzależnienia, niż ma to miejsce w przypadku narkotyków twardych i nie wywołują uzależnienia fizycznego, do narkotyków miękkich zalicza się np. marihuanę, grzybki oraz haszysz;
  • twarde – to silnie uzależniające substancje, wpływające na zdrowie fizyczne oraz psychiczne uzależnionych, wśród przykładowych narkotyków twardych należy wymienić kokainę, morfinę oraz heroinę.

Szkodliwy wpływ narkotyków na organizm człowieka może być widoczny zarówno po zażyciu twardych, jak i miękkich narkotyków. Już teraz poznaj, najczęściej występujące objawy związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Być może właśnie dzięki tej wiedzy będziesz w stanie szybciej zareagować i uchronić swoich bliskich przed wyniszczeniem organizmu, myślami samobójczymi oraz innymi skutkami związanymi z zażywaniem narkotyków.

Narkotyki – jak wpływają na organizm człowieka?

Wpływ narkotyków na człowieka jest ogromny – od utraty kontroli nad swoim życiem, a nawet myślami, aż po wyniszczenie zdrowia fizycznego oraz psychicznego. W konsekwencji długotrwałe zażywanie narkotyków prowadzi do powstania licznych chorób i dolegliwości, takich jak schorzenia wątroby, trzustki, niszczenie szpiku kostnego, przyspieszenie pracy serca, prowadzące do arytmii, nadciśnienia tętniczego krwi, migotania przedsionków, wylewu krwi do mózgu, zawału serca, chemicznego zapalenie mięśnia sercowego.

Wpływ narkotyków na mózg

Za każdym razem, gdy dana osoba zażywa narkotyki, to wpływają one negatywnie na pracę ośrodka układu nerwowego. Zgodnie z badaniami wielu naukowców narkotyki mogę być uznawane za neuroprzekaźniki, które wysyłają do receptorów nieprawidłowe i przeciążające informacje. Im dłużej osoba uzależniona stosuje substancje psychoaktywne, tym istnieje większe ryzyko wystąpienia upośledzenia zdolności do normalnej pracy mózgu.

Wpływ narkotyków na układ nerwowy

Zastanawiasz się, jak narkotyki wpływają na organizm człowieka, a szczególnie na układ nerwowy? Otóż warto wiedzieć przede wszystkim to, że prowadzą one do wyniszczania neuronów, a także do coraz większej degradacji komórek nerwowych, które są odpowiedzialne za stymulowanie podstawowych czynności życiowych, w tym pracy nerek, mowy oraz funkcji związanych z oddychaniem.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Wpływ narkotyków na organizm, a głównie na jamę ustną

Co ciekawe narkotyki mają również wpływ na zęby oraz stan jamy ustnej. Uzależnione osoby są znacznie częściej narażone na takie konsekwencje, jak stany próchnicowe. Do tego miewają problemy z zaburzeniem funkcjonowania ślinianek, przez to częściej odczuwają suchość w ustach. Narkotyki mogą wywoływać również takie konsekwencje, jak uporczywe zaciskanie szczęki.

Długotrwałe zażywanie narkotyków sprawia także, że u takiej osoby dochodzi do erozji szkliwa. Jest to związane przede wszystkim z tym, że po zmieszaniu narkotyków ze śliną dochodzi do powstania niebezpiecznych dla zębów roztworów. W konsekwencji powoduje to szybsze kruszenie się zębów i ich ścieranie.

Niekiedy dochodzi również do jeszcze bardziej niepokojących konsekwencji, tj. do powstawania owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej.

Jak narkotyki wpływają na organizm i na psychikę?

Dużo mówi się o zmianach w organizmie i w wyglądzie osoby uzależnionej od narkotyków. Jednak warto zwrócić uwagę również na zachowanie oraz stan psychiczny narkomana. Długotrwałe zażywanie narkotyków prowadzi do takich konsekwencji, jak stany lękowe oraz depresyjne. Wycofanie, agresja, zmiana zachowania, impulsywność, a z czasem również myśli samobójcze  – to częste symptomy wywoływane przez narkotyki.

Poza tym substancje psychoaktywne prowadzą również do zaburzeń na poziomie intelektualnym oraz etycznym. Dlatego też wielu narkomanów zajmuje się sprzedażą narkotyków, prostytucją, kradzieżami, a nawet taką przestępczością, jak morderstwa. Bezustanne zażywanie narkotyków sprawia, że uzależniony traci wartości moralne, całe jego życie krąży wokół potrzeby zdobycia kolejnych działek i znikają u niego hamulce. Uzależniony jest w stanie zrobić wszystko, żeby tylko zdobyć narkotyki.

Wiedza na temat niszczycielskiej mocy narkotyków może pomoc w uratowaniu wielu osób i to niezależnie od ich wieku.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button