Jak alkohol wpływa na uczucia i emocje?

Alkohol jest substancją psychoaktywną, która oddziałuje na układ nerwowy, a w konsekwencji może wywoływać zmiany w stanach emocjonalnych. Spożywanie alkoholu może wpływać na samopoczucie człowieka w różny sposób. W grę wchodzą skrajne emocje, od euforycznego odprężenia, przez chwiejność nastroju, po znieczulenie emocjonalne i pogorszenie nastroju.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Dlaczego alkoholizm określany jest jako choroba emocji?
  • Jak alkohol wpływa na emocje?
  • Czym jest mechanizm nałogowego regulowania emocji?
  • Jaka jest rola terapii w leczeniu alkoholizmu?

Alkoholizm choroba emocji. Alkohol a emocje

Alkoholizm jest powszechnie określany jako choroba emocji ze względu na swoje silne oddziaływanie na sferę emocjonalną jednostki. Wpływ alkoholu na organizm nie ogranicza się bowiem do zdrowia fizycznego! Choroba alkoholowa wpływa również na zachowanie osoby uzależnionej oraz sposób odczuwania zewnętrznych bodźców i regulowania emocji.

Wpływ alkoholu na emocje

Jak alkohol wpływa na uczucia? To zależy zarówno od indywidualnych cech osoby uzależnionej, a także ilości spożywanego alkoholu, tzw. tolerancji na alkohol, tempa i kontekstu spożycia oraz zaawansowania choroby alkoholowej.

  • efekt odprężający - alkohol hamuje aktywność układu nerwowego, co może powodować uczucie rozluźnienia i zmniejszenie napięcia emocjonalnego, w krótkim czasie po spożyciu alkoholu można doświadczyć uczucia euforii, beztroski i większej otwartości społecznej
  • efekt obniżenia nastroju - toksyczne działanie alkoholu na układ nerwowy może również prowadzić do pogorszenia nastroju (najczęściej po epizodzie euforycznym), a długotrwałe i nadmierne spożywanie alkoholu zakłóca równowagę biochemiczną mózgu i może stopniowo prowadzić do zaburzeń lękowych i depresji
  • efekt znieczulenia emocjonalnego - osoba, która sięga po alkohol w celu ucieczki od trudnych emocji może doświadczać tymczasowego złagodzenia negatywnych uczuć; alkohol może tłumić reakcje emocjonalne, sprawiając, że trudne doświadczenia wydają się mniej intensywne; alkoholik może być postrzegany jako "osoba, która nic nie czuje" lub "osoba bez uczuć"
  • zmienność nastroju - w zależności od indywidualnych cech organizmu i kontekstu spożycia alkoholu, u osoby pijącej mogą pojawiać się wahania nastroju i zmienność odczuwanych emocji, od euforii i ekscytacji, po uczucie smutku, drażliwości i agresji; reakcje emocjonalne osoby uzależnionej mogą być trudne do przewidzenia.

Mechanizm nałogowego regulowania emocji - wpływ alkoholu na uczucia

Uzależnienie najczęściej wiąże się z niezdolnością do radzenia sobie z trudnymi emocjami. Alkohol staje się sposobem na złagodzenie stresu, doraźne stłumienie negatywnych uczuć i zapewnienie chwilowej ulgi oraz ucieczkę od trudnych emocji lub maskowanie m.in. niepewności, nieśmiałości, niskiej samooceny czy wewnętrznego niepokoju.

To oczywista pułapka, a regularne i nadmierne spożywanie alkoholu stopniowo prowadzi do uzależnienia fizycznego i psychicznego. Dla osoby uzależnionej alkohol staje się dominującym mechanizmem regulowania emocji i jest postrzegany jako niezbędny, by skutecznie radzić sobie z uczuciami związanymi z obowiązkami domowymi, zawodowymi i relacjami.

Mechanizm nałogowego regulowania emocji u osoby uzależnionej od alkoholu polega na sięganiu po używkę w celu uzyskania przyjemnych doznań lub uniknięcia nieprzyjemnych uczuć. W zaawansowanej chorobie alkoholowej osoba uzależniona wszystkie stany emocjonalne odczuwa jako pragnienie alkoholowe.

Alkohol wpływa nie tylko na emocje osoby uzależnionej! Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda wpływ picia na życie rodzinne alkoholika.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Terapia alkoholowa - odzyskaj kontrolę nad życiem i emocjami

Ważne jest zrozumienie, że mechanizm nałogowego regulowania emocji u alkoholika jest wynikiem kombinacji biologicznych, psychologicznych i społecznych czynników. Skuteczne leczenie alkoholizmu wymaga więc holistycznego podejścia, które obejmuje terapię uzależnień, psychoedukację, wprowadzenie niezbędnych zmian w stylu życia.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień WANT to miejsce, w którym przeprowadzamy detoksykację (oczyszczanie organizmu) oraz stacjonarną terapię uzależnień. Standardowa terapia alkoholowa może trwać od 2 do 6 tygodni i obejmuje zarówno terapię indywidualną, jak i grupową oraz dodatkowe formy wsparcia, takie jak filmoterapia czy zajęcia rekreacyjne. Celem terapii jest trwałe zerwanie z nałogiem oraz wypracowania zdrowych mechanizmów i skutecznych narzędzi niezbędnych do radzenia sobie w trudnych sytuacjach emocjonalnych, które są naturalną częścią życia każdego człowieka.

Sprawdź, jak jest cena leczenia uzależnienia.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że to, jak alkohol wpływa na emocje jest indywidualny i zależy od kilku czynników, m.in. ilości, tempa i kontekstu spożywania alkoholu oraz cech osoby pijącej i stopnia uzależnienia. Nadmierne i regularne spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia, które wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi i psychologicznymi. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba sięgacie po alkohol w celu regulowania emocji - nie wahajcie się skorzystać z pomocy specjalistów.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button