Uzależnienie psychiczne a fizyczne od narkotyków

Nałóg jest zjawiskiem bardzo złożonym, którego przebieg i podłoże mogą wyglądać różnie w zależności od konkretnej osoby. Uzależnienie od narkotyków nie odbiega pod tym kątem od alkoholizmu czy lekomanii. W każdym przypadku mówimy o wspólnym mechanizmie: kompulsywnym dostarczaniu określonego bodźca pomimo jego destrukcyjnego wpływu na organizm.

Czy wiesz, że u narkomanów może rozwinąć się zarówno uzależnienie fizyczne od narkotyków, jak i uzależnienie psychiczne? Czym różnią się te 2 rodzaje nałogu i czy podział ten ma znaczenie w kontekście leczenia uzależnienia? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest uzależnienie psychiczne od narkotyków?,
  • Czym jest uzależnienie fizyczne od narkotyków?;

Uzależnienie fizyczne i psychiczne od narkotyków – skąd bierze się nałóg?

Badacze i specjaliści od nałogów/uzależnień zgodnie twierdzą, iż zjawiska te są bezpośrednio związane z powtarzającym się, regularnie doświadczanym dyskomfortem psychicznym – który z kolei może wynikać np. z niedojrzałości emocjonalnej. Od narkotyków (ale także od alkoholu czy gier hazardowych) często uzależniają się osoby, które mają za sobą trudno dzieciństwo. Brak fizycznej lub emocjonalnej dostępności rodzica/ów, niezaspokojone poczucie bezpieczeństwa czy patologie w rodzinie mogą skutkować rozwinięciem się nałogu w dorosłym życiu.

Osoby uzależnione są zwykle sfrustrowane i poirytowane – wiele rzeczy emocjonalnie ich przytłacza. Nadmiar czynników stresogennych w codziennym życiu nie pomaga, a wręcz uniemożliwia znalezienie im wewnętrznego spokoju. Co więcej, osoby te mogą się charakteryzować również niską samooceną. Często jedynym sposobem ucieczki od przytłaczającej rzeczywistości jest właśnie sięgnięcie po daną używkę. Warto wiedzieć, że wyróżniamy także różne fazy uzależnienia od narkotyków, jednak jest to temat na inną okazję.

2 podstawowe rodzaje uzależnienia

Uzależnienie fizyczne a psychiczne – zastanawiasz się, jakie są różnice? Każde z nich ma trochę inny przebieg, choć w kontekście skutecznej terapii różnice te nie mają większego znaczenia. Warto jednak znać ich naturę i typowe symptomy.

Uzależnienie fizyczne od narkotyków

O uzależnieniu fizycznym od narkotyków (czy jakiegokolwiek innego środka) mówimy, gdy organizm zaczyna stopniowo przyzwyczajać się do zażywanych substancji. Rośnie tolerancja na konkretne używki, receptory w mózgu stają się "otępiałe" i mniej wrażliwe, a ciało oswaja się ze stanem permanentnego odurzenia. Potrzebne są coraz większe ilości substancji, by uzyskać dokładnie ten sam efekt, co wcześniej.

Biochemiczne zmiany zachodzące w organizmie pogłębiają się, przez co normalne funkcjonowanie bez zażycia narkotyku staje się praktycznie niemożliwe. Po próbach odstawienia używki pojawia się stan zaburzonej świadomości, tzw. delirium tremens – bardzo często towarzyszą mu objawy somatyczne i zaburzenia wegetatywne:

  • huśtawki nastrojów, irracjonalne zachowania
  • drgawki, bóle głowy,
  • nudności, wymioty,
  • może dojść do tzw. blackout'u, czyli utraty przytomności wynikającej z przedawkowania danej używki.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Uzależnienie psychiczne od narkotyków

To, co "psychiczne" i "psychologiczne" odnosi się bezpośrednio do umysłu i emocji. Z uzależnieniem psychicznym mamy więc do czynienia wtedy, gdy dana osoba przywiązuje się emocjonalnie do używki i nie może przestać o niej myśleć. Najcięższe objawy pojawiają się w momencie odstawienia – niepokój, obsesja na punkcie substancji, a do tego bezsenność czy utrata apetytu. Uzależnienie psychiczne od narkotyków jest niezwykle silne i groźne w dłuższej perspektywie czasu.

Uzależnienie psychiczne i fizyczne od narkotyków – polecane leczenie

W przypadku pogłębiającego się uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych zalecane jest odbycie kilkutygodniowej terapii pod okiem specjalistów od psychoterapii i leczenia nałogów. Pobyt w profesjonalnym, prywatnym ośrodku leczenia uzależnień pomaga wyjść ze szponów nałogu poprzez leczenie farmakologiczne oraz psychologiczne. Dzięki indywidualnym i grupowym spotkaniom terapeutycznym chorzy mają szansę zrozumieć istotę swojego problemu (zależności od konkretnej substancji), co otwiera możliwości skutecznego powrotu do zdrowia i odzyskania życia wolnego od nałogu.

Detoksykacja narkotykowa w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień

Trwająca od 7 do 10 dni detoksykacja narkotykowa wskazana jest jako pierwszy etap leczenia, jeszcze przed rozpoczęciem faktycznej terapii uzależnienia. Proces ten przeprowadzany jest w celu usunięcia zalegających w ciele chorego toksyn – to rodzaj kompleksowego oczyszczenia organizmu i przygotowania go do dalszego leczenia. Detoks skupia się na osłabieniu głodu narkotykowego, łagodnym przejściu w stan abstynencji oraz przywróceniu biochemicznej równowagi organizmu.

Specjaliści z prywatnego ośrodka terapii uzależnień WANT pomagają wyjść z nałogu narkotykowego, alkoholowego i innych. Jeśli zauważasz u siebie lub u osoby z bliskiego otoczenia symptomy fizycznego uzależnienia od narkotyków bądź klasyczne objawy uzależnienia psychicznego, nie czekaj dłużej i zgłoś się do nas. Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień WANT i zapewnij sobie kompleksowe wsparcie w walce z nałogiem!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button