Uzależnienie od zakładów bukmacherskich – jak uzyskać pomoc

W każdej dziedzinie trzeba konsekwentnie doskonalić swoje umiejętności, aby zyskać status eksperta. Po osiągnięciu biegłości w danym fachu można zacząć czerpać profity ze swoich zdolności. Z podobnego założenia wychodzą osoby uzależnione od zakładów bukmacherskich. W końcu sport na pozór stanowi zdrową i powszechną pasję. Entuzjaści obstawiania meczów śledzą wyniki spotkań, aktualną formę poszczególnych zawodników, a także zakulisowe doniesienia, które mogą przesądzić o przebiegu boiskowej rywalizacji. Rozległą wiedzę i zaangażowanie można zamienić na korzyści finansowe. Uzależnionym wydaje się, że taki sam mechanizm stoi za perspektywą zarobku w każdej profesji. Otóż nie.

Uprawianie hazardu nie jest formą pracy. To wyjątkowo zdradliwy grunt, który może przerodzić się w wyniszczający nałóg. Mechanizm nie jest tak oczywisty jak w przypadku uzależnienia od alkoholu bądź narkotyków. W końcu nie ma tutaj bodźca w postaci substancji, która zakrzywia percepcję. Ten aspekt może jednak nawet utrudnić rozwiązanie problemu. (pomocny może okazać się test hazardzisty, który może nam zasygnalizować problem) W końcu osoba uzależniona zachowuje trzeźwość w wymiarze fizycznym, a jednak zdolność do racjonalnego podejmowania decyzji pozostaje bardzo zaburzona. Szczególnie narażone są osoby wykazujące tendencję do popadania w nałogi. Jak zatem dobrać odpowiednie formy pomocy osobom uzależnionym od zakładów bukmacherskich?

Rzeczywistość z perspektywy nałogowego gracza w zakładach bukmacherskich

Osoba uzależniona posługuje się zniekształconą wizją rzeczywistości. Wychodzi z założenia, że cały czas posiada szósty zmysł do wygrywania. Jednocześnie przegrane traktuje jako wypadki przy pracy, po których karta się odwróci. Cały czas podsyca w sobie nadzieję na spektakularną wygraną otwierającą drogę do spełnienia marzeń.

Warto też zaznaczyć, że perspektywa zwycięstwa nie jest jedynym bodźcem utrwalającym uzależnienie. Nałogowi typerzy czerpią przyjemność z samej gry. Wizja zrealizowania celu staje się tylko próbą racjonalizowania porażek. Każda próba wywołuje dreszczyk emocji powiązany z reakcją hormonalną zachodzącą w mózgu. Wystarczy znowu dać sobie szansę, aby natychmiast poczuć się lepiej. Niestety organizm stopniowo uodparnia się na dotychczasowe dawki. Potrzebny jest silniejszy bodziec, aby doświadczyć błogości. Musi być częściej, mocniej i intensywniej. W związku z tym uzależniony podwyższa stawki i tym samym coraz bardziej się pogrąża.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Uświadomienie sobie istnienia problemu

Osobom nie mającym problemów z nałogami trudno jest zrozumieć jak można nie dostrzegać w swoim życiu spustoszenia wywołanego przez zakłady bukmacherskie. Należy jednak spojrzeć na uzależnienie z perspektywy jednostki chorobowej, a nie chwili słabości, którą można przezwyciężyć przy pomocy samodyscypliny.

Ze względu na wyżej wymienione czynniki trudno przyznać przed samym sobą, że nie panujesz nad sytuacją. Bardzo często występuje mechanizm wyparcia. Warto jednak zdobyć się na odrobinę uczciwości przed samym sobą. Zastanów się czy dostrzegasz u siebie następujące symptomy:

  • utrata zainteresowania własnym wyglądem,
  • zaniedbywanie zdrowia,
  • pogorszenie relacji bądź utrata kontaktu z rodziną i przyjaciółmi,
  • przeznaczanie wszystkich dostępnych środków na grę,
  • zaciąganie długów na poczet dalszego obstawiania,
  • trudności ze skoncentrowaniem się na pracy bądź nauce,
  • problemy z prawem.

Nie musisz spełniać wszystkich kryteriów. Uszczerbki nawet w jednym z wymienionych obszarów mogą świadczyć o występowaniu problemu. Wówczas warto wyciągnąć rękę po konkretną pomoc dla osoby uzależnionej od zakładów sportowych. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że uda się uniknąć kolejnych kłopotów i sprawnie wrócić na właściwe tory.

Gdzie szukać pomocy dla uzależnionych od zakładów sportowych?

Jeżeli zdajesz sobie już sprawę ze swojego uzależnienia, masz za sobą pierwszy duży sukces. Poza tym warto podsycić w sobie chęć uporania się z nałogiem. Wewnętrzna motywacja może bardzo ułatwić porzucenie zgubnych nawyków. Jednocześnie warto wypróbować formy pomocy osobom uzależnionym od zakładów bukmacherskich. W tym celu podejmij następujące kroki.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Porozmawiaj z bliską osobą

Nawet jeśli Twoje relacje z bliskimi i przyjaciółmi są w rozsypce, warto spróbować odnowić kontakt. Wielu uzależnionych spotyka się z ciepłym przyjęciem. Wsparcie bliskich osób jest bardzo ważne. Perspektywa osoby wolnej od nałogów pozwala na nabranie dystansu i spojrzenie na swoje postępowanie z boku. Dzięki temu można jeszcze bardziej utwierdzić się w przekonaniu, że faktycznie straciło się kontrolę. Poza tym rodzina i przyjaciele odegrają niebagatelną rolę w procesie wykształcania zdrowych nawyków po porzuceniu hazardu.

Skorzystaj z telefonu zaufania

Taka forma bywa przystępniejsza dla osób, które dopiero wkraczają na swoją drogę do stabilizacji. Po drugiej stronie znajduje się obca osoba, więc łatwiej można przezwyciężyć poczucie wstydu. Doradca udzieli specjalistycznego i emocjonalnego wsparcia. Możesz liczyć na przedstawienie kluczowych informacji i wskazówek dotyczących dalszych kroków. Wsparcie znajdziesz pod następującymi numerami telefonu:

  • 116 123 – Kryzysowy telefon zaufania (dostępny codziennie w godzinach 14:00-22:00),
  • 801 889 880 – Telefon zaufania przy Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (dostępny codziennie od 17:00 do 22:00).

Udaj się na terapię

Działanie na własną rękę może okazać się nieskuteczne. Warto skierować się do profesjonalistów, którzy pomogli już setkom pacjentów w odzyskaniu kontroli nad swoimi działaniami. Dzięki temu można skorzystać z usystematyzowanego programu leczenia. Porzucenie gry w zakładach sportowych to tylko jeden z podejmowanych kroków. Specjaliści posługują się technikami pozwalającymi na trwałą zmianę sposobu myślenia i przewartościowanie swojej hierarchii priorytetów.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button