POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Jak wyjść z uzależnienia od xylometazolinu?

Proces poszerzania świadomości zbiorowej z zakresu uzależnień postępuje nierównomiernie. Debata publiczna zazwyczaj koncentruje się na alkoholu, papierosach oraz szeroko pojętych narkotykach. Wiedza o szkodliwości tych używek pozostaje konsekwentnie rozpowszechniana od wielu lat. Z całą pewnością jest jeszcze za wcześnie, by wieścić pełny edukacyjny sukces na tej płaszczyźnie. Niemniej trudno byłoby znaleźć w Polsce osobę, która nigdy w życiu nie słyszała o negatywnym wpływie palenia tytoniu albo zażywania substancji psychoaktywnych.

W przypadku leków sytuacja kształtuje się nieco inaczej. Znacznie węższe grono osób wie dokładnie czym jest lekomania. W konsekwencji mało kto spodziewa się, że w aptece można bez recepty nabyć specyfik, który już po kilku dniach dawkowania wpędzi Cię w nałóg. Dowiedz się na czym polega uzależnienie od xylometazolinu.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak leczyć uzaleznienie od xylometazolinu?
  • Jak wyjść z uzależnienia od xylometazolinu?
  • Jakie są skutki uboczne xylometazolinu?

Co to jest xylometazolin?

Xylometazolin to substancja czynna, która wchodzi w skład leków przeznaczonych do stosowania miejscowego w nosie. Preparat może występować pod postacią kropli, sprayu, aerozolu bądź żelu. Xylometazolin należy do grupy leków zwanych sympatykomimetykami alfa-adrenergicznymi. Powodują one zwężenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. W rezultacie zmniejsza się obrzęk błony śluzowej nosa, co ułatwia oddychanie. To sprawia, że xylometazolin jest stosowany do leczenia objawów kataru, zapalenia zatok oraz innych schorzeń górnych dróg oddechowych. Leki zawierające tę substancję są powszechnie dostępne w aptekach bez recepty, ze względu na swoją łatwą dostępność i skuteczność, są jednym z najczęstszych środków, które są przyczyną lekomani na świecie.

Nadużywanie xylometazolinu

Osoby sięgające po ten specyfik początkowo są pod dużym wrażeniem jego skuteczności. Wystarczy jedno psiknięcie, aby odetkać nos i w końcu odetchnąć pełną piersią. Nie można jednak przyzwyczajać się do stosowania tego leku. Zalecany czas zażywania przez osoby dorosłe wynosi maksymalnie 5 dni. Z kolei dzieci powinny ograniczyć się do 3 dni dawkowania. Nie należy też aplikować preparatu częściej niż trzy razy na dobę.

Trzymanie się powyższych wytycznych jest niezwykle istotne, ponieważ długie stosowanie xylometazolinu przeradza się w nałóg. Zażycie kropli przynosi jedynie chwilową ulgę, po której nos ponownie się zatyka. Długotrwałe stosowanie xylometazolinu utrwala zatem uciążliwe dolegliwości, a jednocześnie pozostaje jedyną metodą, by choć przez moment pozbyć się dyskomfortu. W ten sposób zaczyna występować mechanizm błędnego koła.

Skutki uboczne xylometazolinu

Przewlekłe uczucie zatkanego nosa stanowi podstawowy objaw uzależnienia. Skutki przedawkowania leków mogą jednak okazać się znacznie poważniejsze. Nadużywanie xylometazolinu prowadzi do długotrwałego zwężenia naczyń krwionośnych. W takich okolicznościach może dojść do zaniku błony śluzowej i odsłonięcia chrząstki. To z kolei niesie za sobą ryzyko powstania ubytków w przegrodzie nosowej.

Nałogowi towarzyszą bóle głowy, problemy ze snem oraz stopniowy zanik węchu. Osoba uzależniona staje się rozdrażniona i zdekoncentrowana. To może generować poważne problemy w wykonywaniu codziennych czynności związanych z pracą bądź innymi obowiązkami. W konsekwencji przedawkowanie xylometazolinu zwiększa też ryzyko spowodowania kolizji drogowej.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak odzwyczaić się od xylometazolinu?

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie istoty problemu. W tym kontekście wysnucie odpowiednich wniosków jest szczególnie trudne. W końcu przyczyną złego samopoczucie jest lekarstwo, czyli z założenia coś pożytecznego.

Później należy uzbroić się w cierpliwość i spore pokłady silnej woli. Konieczne będzie odstawienie xylometazolinu. Można podejść do tego na różne sposoby. Jeżeli nagle całkowicie odstawisz lek, musisz przygotować się na to, że przez 2 tygodnie nos będzie kompletnie zatkany. Odrobinę ulgi może przynieść inhalacja, nawilżacz powietrza albo hipertoniczny roztwór soli.

Taka terapia szokowa bywa jednak zbyt dużym wyzwaniem dla wielu osób. Alternatywą jest stopniowe odstawienie xylometazolinu. Możesz najpierw zaprzestać stosowania leku w jednej dziurce nosa, a później powtórzyć zabieg w przypadku drugiej. Formą zrównoważonej kuracji jest również przechodzenie na preparaty zawierające coraz mniejszą dawkę substancji czynnej. Poza tym możesz też sięgnąć po preparaty z pseudoefedryną. Tabletki zatrzymają katar, ale nadają się do stosowania jedynie przez tydzień. Po upływie tego czasu musisz niezwłocznie przerwać dawkowanie ze względu na szkodliwy wpływ pseudoefedryny.

Jak wyjść z uzależnienia od xylometazolinu?

Jeżeli masz trudności z samodzielnym odstawieniem kropli do nosa, nieocenionym wsparciem może okazać się profesjonalna terapia lekomanii. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień pomoże ci skutecznie rozwiązać uporczywy problem. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wykwalifikowanej kadrze doskonale wiemy jak leczyć uzależnienie od xylometazolinu. W ten sposób możesz mieć pewność, że sprawnie wrócisz na właściwe tory i pozbędziesz się dyskomfortu raz na zawsze. Zerknij na cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button