POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Uzależnienie od tramalu – objawy i skutki

Tramal to silny lek przeciwbólowy z grupy opioidów. Substancją czynną jest w nim tramadol (C16H25NO2). Ma on zastosowanie w leczeniu bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego oraz działa uspokajająco i przeciwkaszlowo. Działanie przeciwbólowe tramadolu jest ok. 5-10 razy słabsze niż morfiny.

Stałe przyjmowanie tramadolu może doprowadzić do uzależnienia, ponieważ substancja ta nie tylko usuwa ból, ale także poprawia nastrój (hamuje wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny w synapsach rdzenia kręgowego, w zespołach neuronów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu). Ten podwójny mechanizm działania - znoszenie bólu (niespecyficzny agonista receptorów opiatowych) oraz poprawa samopoczucia - sprawia, że łatwo traci się kontrolę nad jego przyjmowaniem, popadając w lekomanię. Sprawdź, czym jest lekomania.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jakie są objawy uzależnienia od tramalu?;
 • Jak wygląda leczenie uzależnienia od tramalu?;
 • Skutki uzależnienia od tramalu,
 • Jak wygląda odstawienie tramalu?;

Po jakim czasie można uzależnić się od tramalu?

Tramal ma mały potencjał uzależniający, ale kiedy stosuje się go długotrwale i w dużych dawkach, może doprowadzić do uzależnienia psychicznego i fizycznego, zwłaszcza jeśli leki zawierające tramadol łączone są z alkoholem oraz innymi środkami uspokajającymi i nasennymi, np. benzodiazepinami. Skutkuje to intensyfikacją działania uspokajającego samego tramalu i sprawia, że zaczyna on być traktowany jako preparat poprawiający funkcjonowanie albo nawet relaksacyjny - może znosić uczucie głodu czy potrzebę snu, dawać przypływ energii, dobry nastrój i rozluźnienie psychiczne.

Uzależnienie od tramalu - mechanizm

Można powiedzieć, że w przypadku uzależnienia od tramadolu, odczucia, które stanowiły dla osoby uzależnionej jego "walor relaksacyjny", z czasem nasilają się i przeradzają w nieprzyjemny "zjazd". Proces ten toczy się stosunkowo szybko. Wiąże się on nieuchronnie ze zwiększaniem dawek leków zawierających tramadol jako substancję czynną (w polskich aptekach są to np. Poltram, Tramal, Doreta, Exbol, Zaldiar, Padolten czy Skudexa), co może doprowadzić do przedawkowania i zapaści, objawiającej się:

 • zwężeniem źrenic,
 • wymiotami,
 • zapaścią krążeniowo-naczyniową,
 • drgawkami,
 • zaburzeniami oddychania.

Szczególnie niebezpieczne jest łączenie tramalu z beznodiazepinami i alkoholem. Mogą wówczas pojawić się objawy psychotyczne czy śpiączka.

Poszczególne grupy wiekowe pacjentów leczonych lekami z tramalem uzależniają się nieco inaczej. U osób starszych dochodzi do uzależnienia na skutek wieloletniego ich zażywania jako remedium na choroby zwyrodnieniowe oraz w ramach leczenia bólu towarzyszącego chorobom przewlekłym (tzw. uzależnienie jatrogenne). U osób młodszych tramadol traktowany jest jako środek psychoaktywny, którego główną zaletą jest działanie euforyzujące.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Uzależnienie od tramalu objawy

Maksymalna dawka dobowa tramadolu to 400mg, po jej przekroczeniu mogą pojawiać się objawy przedawkowania i zatrucia. Powtarzające się przekraczanie bezpiecznej dawki może doprowadzić do uzależnienia.

Do objawów uzależnienia od tramalu zaliczyć należy:

 • mgłę mózgową,
 • wrażenie oszołomienia,
 • wahania nastroju,
 • gonitwę myśli,
 • rozbicie,
 • utratę dotychczasowych zainteresowań,
 • odsuwanie się od ludzi.

Maksymalna dawka dobowa tramadolu to 400 mg. Po jej przekroczeniu mogą pojawić się wszystkie wymieniane w tekście objawy, możliwa jest także utrata kontroli nad własnym postępowaniem, co z kolei prowadzi do zachowań destrukcyjnych i autodestrukcyjnych.

Przedawkowanie tramadolu, a bywają osoby, które zażywają nawet 3g dziennie, może prowadzić do zatrzymania oddechu, co grozi zejściem śmiertelnym. Równie niebezpieczne są nagłe ataki padaczkowe.

Jak leczyć uzależnienie od tramalu

Nagłe odstawienie leków z tramadolem może wiązać się z wystąpieniem objawów charakterystycznych dla odstawienia opioidów (np. podwyższone ciśnienie i przyspieszenie akcji serca, wrażenie "rozbierania" przez grypę itp.), ale także pojawieniem się objawów atypowych (np. mrowienia i drętwienia kończyn, ataków paniki, halucynacji).

Leczenie uzależnienia od tramalu zaczyna się więc od powolnego zmniejszania dawki i/albo stopniowego zastępowania go innym lekiem przeciwbólowym - pod warunkiem, że mamy do czynienia z uzależnieniem w przebiegu leczenia bólu, a nie z "uzależnieniem relaksacyjnym".

Z uwagi na objawy zespołu odstawiennego, nie należy odstawiać tramalu na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień, specjalizujący się w terapii osób borykających się z lekomanią.

Terapia od leków przeciwbólowych to kolejny krok po detoksie. Może ona mieć charakter indywidualny bądź grupowy.

Wychodzenie z tramalu - o czym powinieneś wiedzieć?

Uzależnienie od tramalu oraz innych leków z tramadolem zawsze zaczyna się od detoksykacji, która może trwać dłużej niż w przypadku morfiny lub heroiny. Jeśli tramadol przyjmowany był wraz benzodiazepinami, mogło dojść do tzw. uzależnienia mieszanego, które jest silniejsze i bardziej oporne w leczeniu.

Wychodzenie z uzależnienia od tramadolu, nazywanego też "trampkiem", wymaga nadzoru lekarza oraz psychologa, bez względu na to, czy mamy do czynienia tylko ze "schodzeniem z dawki", czy z leczeniem za pomocą innych leków, np. buprenorfiny.

Jeśli borykasz się z uzależnieniem od tramalu, sprawdź, jaka jest cena prywatnego leczenia uzależnień i zarezerwuj pobyt w naszym Ośrodku.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button