Uzależnienie od suplementów diety – objawy i leczenie

Suplementy dostępne na rynku mają różne przeznaczenie. Wspomagają codzienną dietę, dodają energii, wpływają na prawidłową pracę całego organizmu, pomagają zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej, poprawiają kondycję włosów, paznokci i skóry. To kilka z ich zalet i sposobów działania, które zależą oczywiście głównie od składu. Są to preparaty sprzedawane bez recepty, jednak to wcale nie oznacza, że można je spożywać w nieograniczonej ilości, gdyż środki tego rodzaju mogą także okazać się niebezpieczne i uzależniające. Jak objawia się uzależnienie od suplementów i jak można pomóc w takim przypadku? Dowiedz się już dziś, jak przebiega leczenie uzależnienia od leków i czym jest lekomania.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Które suplementy diety są szkodliwe?
  • Po czym poznać uzależnienie od suplementów?,
  • Jakie są skutki uboczne suplementów diety?;

Czym dokładnie są suplementy diety?

Suplementy diety to rodzaj popularnych medykamentów dostępnych bez recepty, które pozytywnie wpływają na organizm, choć nie mają właściwości leczniczych – oczywiście pod warunkiem prawidłowego stosowania. Absolutnie nie powinny być traktowane jak leki, a niestety niektóre osoby o tym nie wiedzą. Należy je dostosować do indywidualnych potrzeb organizmu i wybrać wygodną dla siebie formę stosowania. Suplementy diety mogą występować w postaci kapsułek, płynów czy saszetek z proszkiem przeznaczonych do rozpuszczania w wodzie. W większości przypadków wśród ich głównych składników można wymienić minerały, witaminy i substancje, które wykazują działanie fizjologiczne lub odżywcze.

Czy suplementacja jest zawsze bezpieczna?

Czy istnieją szkodliwe suplementy diety? W większości przypadków przy prawidłowym stosowaniu tego rodzaju medykamenty są bezpieczne dla zdrowia. Jednak ich spożywanie może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, wśród których można wymienić mdłości, ból głowy i brzucha, utratę apetytu czy pogorszone samopoczucie. Jednak to nie koniec, gdyż wszystko zależy nie tylko od danego organizmu, ale również od sposobu stosowania odpowiedniej dawki w ciągu dnia, zgodnie z zaleceniami producenta. I właśnie tutaj należy odpowiedzieć sobie na pytanie: suplementy diety a uzależnienie, kiedy suplementacja przeradza się w niebezpieczny nałóg?

Przedawkowanie suplementów – objawy i konsekwencje

Z uwagi na fakt, że suplementy diety stosowane są w różnych sytuacjach i stanach zdrowotnych, warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach ryzyko przedawkowania jest znacznie wyższe. Zatem, które suplementy diety są szkodliwe i mogą najszybciej prowadzić do uzależnienia? Przede wszystkim te, w przypadku których zaczynamy uzależniać się od nich nie fizycznie, a psychicznie. Oznacza to, że wierzymy, iż przyjęcie danej kapsułki na 100% poprawi kondycję, koncentrację czy stan włosów, cery i paznokci. Przez to chcemy zażywać ich jak najwięcej i jak najczęściej, aby uzyskać jak najszybciej upragniony efekt, nie zdając sobie sprawy, jak szkodliwy może być ich nadmiar. W konsekwencji takie postępowanie będzie wiązać się z większą szkodą niż pożytkiem.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o problemie znanym jako hiperwitaminoza. Objawy przedawkowania witamin mogą prowadzić do nagłej utraty wagi, zaburzeń rytmu serca, wymiotów, osłabienia mięśni, anemii, pogorszenia wzroku czy poważnych problemów związanych z zaburzoną pracą nerek, które są pewnego rodzaju filtrem dla toksyn w naszym organizmie. To szkody, które mogą skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi lub nawet śmiercią.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy można uzależnić się od suplementów diety? Czynniki sprzyjające uzależnieniu od suplementów

Nadużywając suplementy diety, zagrożenia czyhają na każdym kroku i są bardzo poważne, dlatego nie warto tego lekceważyć. Bardzo często problem uzależnienia pojawia się u osób z niską samooceną, które traktują suplementacje jako sposób na rozwiązanie problemu otyłości czy kłopotów z cerą. Niestety nie tędy droga. Duży wpływ na ten stan rzeczy ma również łatwy dostęp do Internetu, gdzie na każdym kroku można paść ofiarą manipulacji, szczególnie ze względu na liczbę reklam i sponsorowanych współprac znanych twórców. Influencerzy czy youtuberzy są aktualnie wzorem do naśladowania dla wielu młodych osób, przez co ślepo wierzymy w ich obietnice, które nierzadko dotyczą właśnie suplementacji.

Nadmiar suplementów diety – objawy i skutki uzależnienia od suplementacji

Skutki uboczne suplementów diety mogą być bardzo poważne. Może się okazać, że trudno nam będzie wyobrazić sobie dzień bez kapsułki, gdyż aż tak uwierzymy w jej moc, że zapomnimy przy tym o zdrowym rozsądku. Takie działanie nie tylko negatywnie wpłynie fizycznie na nasz organizm, ale również na psychikę, która także na tym ucierpi. Wśród objawów uzależnienia od suplementów można wymienić:

  • trudności związane z rozstaniem się z nimi,
  • zbyt dużą przyjemność płynącą z ich zażywania,
  • traktowanie spożycia suplementów jako nagrodę, która będzie tak zwanym „lekiem na całe zło”.

Leczenie uzależnienia od suplementów diety – podsumowanie

Nadużywanie suplementów diety zawsze można zatrzymać i najlepiej zdecydować się na ten krok, gdy tylko zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego. Detoks lekowy oferowany przez ośrodek leczenia uzależnień, oczywiście ten sprawdzony i renomowany, pomaga wyleczyć uzależnienie od suplementów diety i tym samym rozpocząć nowe życie. Zawsze warto skorzystać z pomocy, aby wyjść na prostą, uwolnić się od nałogu i zyskać szansę na lepszą przyszłość. Będzie to znakomity sposób na oczyszczenie ciała i ducha. Przed zapisaniem się na leczenie warto poznać cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i wybrać najdogodniejszą dla siebie formę terapii.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button