POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Uzależnienie od marihuany – jakie są objawy i jak leczyć?

W świadomości społeczeństwa marihuana nie jest kojarzona z silną i groźną substancją, co jest związane, z tym że jest sklasyfikowana jako narkotyk miękki. Takie myślenie prowadzi do jeszcze większej liczby uzależnień, problemów psychicznych oraz fizycznych. Dlatego dowiedz się, jakie są pierwsze objawy i jak leczyć uzależnienie od marihuany.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jakie są objawy uzależnienie od marihuany?,
 • Jak wygląda uzależnienie od marihuany?,
 • Jak leczyć uzależnienie od marihuany?;

Jak wygląda uzależnienie od marihuany?

Od marihuany podobnie jak od innych narkotyków możesz się uzależnić. Choć przyjmowanie tej substancji nie prowadzi do zależności fizycznej, a tym samym nie występują somatyczne objawy uzależnienia. Jednak prawdziwym zagrożeniem jest to, że marihuana powoduje silne przywiązanie psychiczne. Natrętne myśli oraz wewnętrzny przymus zapalenia czy też wzięcia kolejnej dawki narkotyku, to tylko przykładowe objawy.

Uzależnienie od narkotyków może spowodować pojawienie się objawów zespołu odstawiennego. Wiele osób zażywających marihuanę ma też problemy z krtanią i gardłem, nadmiernym kaszlem oraz przekrwionymi oczami. Do innych objawów można zaliczyć bóle głowy, problemy z żołądkiem, zaburzenia snu, nerwowość, nadpobudliwość, zmiany w zachowaniu czy nawet drażliwość i nadmierną frustrację.

Z czasem następuje potrzeba przyjmowania jeszcze większych ilości marihuany, a w końcu prowadzi to do sięgnięcia po narkotyki twarde. Choć nie zawsze tak się dzieje, to jednak w wielu przypadkach narkotyki miękkie są jedynie wstępem do zażywania kolejnych substancji psychoaktywnych. Wtedy niezbędny jest odwyk od marihuany oraz innych, niebezpiecznych środków.

Zwróć uwagę na to, że stopień nasilenia objawów uzależnienia od marihuany może różnić się w zależności od ilości i częstotliwości przyjmowania danej substancji.

Uzależnienie od marihuany – objawy

Warto zwrócić uwagę na podstawowe i najczęściej powtarzające się objawy uzależnienia od marihuany. Zazwyczaj odnosi się to do:

 • zaniedbywania obowiązków rodzinnych, zawodowych lub szkolnych,
 • odczuwania silnej, wewnętrznej potrzeby zapalenia marihuany,
 • koncentracji całej energii na pozyskaniu kolejnej dawki marihuany,
 • większej tolerancji na działanie marihuany – z czasem prowadzi to do konieczności przyjmowania znacznie większych dawek, aby można było osiągnąć upragniony efekt,
 • pogorszenia koordynacji ruchowej,
 • problemów z koncentracją i brakiem możliwości skupienia się na jednym zadaniu czy myśli,
 • pogorszenia refleksu,
 • nadmiernej senności i apatii – niekiedy pojawiają się przeciwne objawy w postaci pobudzenia oraz bezsenności,
 • braku zainteresowania dotychczasowymi hobby,
 • zobojętnienia uczuciowego.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak rozpoznać uzależnienie od marihuany?

Jeśli dostrzegasz u bliskiej osoby niektóre z powyższych objawów i masz podstawy, żeby sądzić, że przyczyną jest uzależnienie, to warto przeprowadzić test. Z jego pomocą dowiesz się, czy w organizmie dziecka, a także partnera bądź partnerki znajdują się narkotyki.

Na czym polega test uzależnienie od marihuany? Możesz go kupić w aptece, ale pamiętaj, że wykrywają obecność THC w ślinie do 72h od momentu wypalenia tej substancji. Znacznie dokładniejsze są badania z krwi. Jeśli nie jesteś zdecydowany na tak otwarte działanie, a jednocześnie zależy Ci na sprawdzeniu, czy druga osoba ma problem z marihuaną, to zastosuj bardziej teoretyczny test. Składa się z 14 pytań – jeśli przynajmniej połowa odpowiedzi jest twierdząca, to oznacza, że potrzebna jest specjalistyczna pomoc, np.:

 • Czy Twoje zachowanie w ostatnim czasie zmieniło się Twoje zachowanie?
 • Czy zażywanie narkotyków wpłynęło na zaniedbywanie obowiązków zawodowych lub szkolnych?
 • Czy z powodu przyjmowania narkotyków miałeś lub miałaś problem z policją?
 • Czy mieszasz halucynacje bądź omamy słuchowe?
 • Czy często odczuwasz potrzebę zażywania narkotyków?

Uzależnienie od marihuany – jak leczyć?

Do rozpoczęcia leczenia marihuany niezbędna jest silna wolna i chęć zmiany. W końcu bez motywacji nawet najlepsza terapia narkomanii nie przyniesie oczekiwanych skutków.

Nie ma skutecznej farmakoterapii, która mogłaby pomóc w wyleczeniu uzależnienia od marihuany. Choć niekiedy stosowane są środki do poradzenia sobie z objawami zespołu abstynencyjnego. Zatem, jak się leczy uzależnienie od marihuany? Najczęstszym wyborem jest terapia, ponieważ umożliwia znalezienie sposobu radzenia sobie z trudnościami i problemami. Obejmuje to również detoks od marihuany, po którym można przystąpić do właściwej psychoterapii.

Długość trwania leczenia to indywidualna sprawa. Zależy to m.in. od przyczyn przyjmowania narkotyku, nasilenia objawów zespołu odstawiennego oraz czasu palenia marihuany.

Uzależnienie od marihuany – leczenie w zamkniętym ośrodku

W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest ośrodek leczenia uzależnień, który znajduje się daleko od miejsca zamieszkania, a przede wszystkim od osób i miejsc, kojarzonych z marihuaną. Podczas pobytu w tym miejscu pacjent bierze udział w indywidualnych oraz grupowych zajęciach. Poza tym jest zachęcany do aktywności fizycznej i dodatkowych zajęć.

Cena leczenia uzależnienia od narkotyków jest uzależniona od tego, czy to prywatny ośrodek, czy może placówka ma podpisaną umowę z NFZ.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button