Uzależnienie od hazardu w Internecie — na czym polega hazard online?

Wirtualny świat ma wiele zalet, ale może też stać się prawdziwą pułapką i miejscem, gdzie z łatwością uzależnisz się od gier, seksu czy hazardu. Szczególnie ostatni przykład staje się coraz bardziej powszechny, ponieważ zapewnia znacznie większą anonimowość, sprawia wrażenie niegroźnego zachowania, a do tego wiąże się z większą wygodą. To wszystko sprawia, że choroba zaczyna się rozwijać, a uzależniona osoba zaczyna tracić coraz więcej pieniędzy. 

Poznaj przyczyny uzależnienia od hazardu online i dowiedz się, czym objawia się ta choroba.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak wygląda uzależnienie od hazardu w internecie?
 • Czym jest hazard w internecie?
 • Jak leczyć uzależnienie od hazardu online?

Hazard w Internecie – co to?

E-hazard ma patologiczny charakter, który powstaje pod wpływem uczestnictwa w grach online. Pamiętaj, jak niebezpieczny jest hazard w Internecie. Co to właściwie jest? To jeden z najlepiej poznanych uzależnień behawioralnych, czyli uzależnień od czynności. Choć nadal potrzebne są szczegółowe badania, to jednak te kompulsywne zachowania mają negatywny wpływ na życie rodzinne, wydajność podczas pracy i stabilność finansową chorych osób.

Zwiększona dostępność przestrzeni online oraz platform do zakładów sportowych czy grania w gry pieniężne sprawiła, że hazard internetowy jest coraz większym problemem. Szczególnie ten problem rośnie wśród młodzieży, studentów i osób bezrobotnych.

Jak objawia się uzależnienie od hazardu w Internecie?

Zastanawiasz się, jakie sygnały wskazują na to, że niezbędna jest terapia hazardu? Często to uzależnienie nie jest łatwe do zdiagnozowania, ponieważ chora osoba celowo lub podświadomie maskuje pierwsze symptomy. Jednak wraz z rozwojem uzależnienia jest to coraz trudniejsze, wtedy możesz dostrzec następujące objawy:

 • fantazje o wysokich wygranych,
 • głód hazardowy, czyli potrzebę i przymus grania,
 • zatracenie w grze i utrata kontroli,
 • traktowanie hazardu jak sposobu na życie,
 • pogorszenie nastroju na skutek zaprzestania gry,
 • gry hazardowe stają się sposobem na ucieczkę od realnych problemów,
 • rosnące kłopoty finansowe,
 • brak zainteresowania dotychczasowym hobby, obowiązkami zawodowymi i życiem najbliższych osób.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Hazard w Internecie – jakie są przyczyny uzależnienia?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie każda osoba, która obstawia lub gra w gry hazardowe jest uzależniona. Jednak są też osoby, u których wystarczy tylko krótki kontakt z tą rozrywką, aby zachorowali i uzależnili się od hazardu online. Do tej grupy osób należą osoby z niską samooceną oraz obniżonym poczuciem własnej wartości, co wiążą ze swoimi finansami.

Zauważ, że przyczyny hazardu są związane ze skłonnością do podejmowania ryzyka oraz potrzebą silnych doznań. Problemem jest także tzw. łatwość popadania w nudę i nieradzenie sobie z tym stanem.

Większe ryzyko zachorowania może wynikać ze stanów lękowych, skłonności depresyjnych, nadużywania alkoholu, leków lub narkotyków.

Co sprzyja angażowaniu się w hazard online?

Coraz częściej prywatny ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, gdzie leczą się osoby uzależnione od hazardu online. Powszechność tego zjawiska ma przede wszystkim związek ze sprzyjającymi okolicznościami, które sprawiają, że ludzie zaczynają się angażować w tę formę hazardu. Dotyczy to m.in.:

 • anonimowości grania w sieci;
 • braku zahamowań, które także są powiązane z anonimowością;
 • wygodą – chora osoba nie musi nawet wychodzić z domu czy ubierać się, żeby móc włączyć grę hazardową;
 • dostępność – bez względu na porę dnia czy nocy uzależniona osoba może włączyć komputer, telefon lub inne urządzenie i rozpocząć kolejną rozgrywkę;
 • symulacja realnego życia – w wirtualnym świecie chora osoba może być kimkolwiek chce, przez co traci orientację w tym, co jest autentyczne, a co stanowi jedynie iluzję;
 • korzystanie z wirtualnych pieniędzy – są mniej namacalne od realnych pieniędzy, co znacznie utrudnia zaprzestanie gry.

Jak pomóc hazardziście? Sposoby leczenia uzależnienia

Bez specjalistycznego leczenia trudno jest poradzić sobie z uzależnieniem od hazardu. Zatem jak pomóc hazardziście? Niezbędne jest wsparcie psychologiczne, ponieważ pozwoli zidentyfikować przyczyny związane z tymi zachowaniami. Umożliwia to również stworzenie skutecznej strategii leczenia i nauki mechanizmów, które zapobiegną ponownemu uzależnieniu.

Najczęściej zalecana jest pomoc terapeutyczna, ponieważ to właśnie ona pozwoli pacjentowi nauczyć się rozpoznawać i nazywać emocje. w kolejnych etapach leczenia hazardzista nauczy się radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami: niepokojem, stresem, złością, frustracją czy strachem, co często pojawia się w pierwszej fazie uzależnienia od hazardu w Internecie.

Pobyt w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień sprawia, że pacjent otrzyma narzędzia do większej samokontroli i utrzymania motywacji do dalszego wysiłku. Szczególnie polecana jest prywatna placówka, ponieważ zazwyczaj to w takich miejscach możesz liczyć na większą skuteczność leczenia oraz dopasowanie do Twojego problemu. Jednak najpierw poznaj cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień. Dzięki temu przekonasz się, ile zapłacisz za pomoc w tej placówce. Pamiętaj, że możesz też skorzystać z płatności ratalnej, co jest tak istotne w przypadku rodzin, które mają problemy finansowe spowodowane właśnie przez uzależnienie od hazardu jednej z osób.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button