POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Uzależnienie krzyżowe i mieszane – czym są i czym się różnią?

Problem uzależnień staje się coraz bardziej widoczny i złożony. Oprócz tradycyjnych form uzależnień od substancji chemicznych, takich jak alkohol czy narkotyki, coraz częściej pojawiają się przypadki uzależnień mieszanych i krzyżowych.  Na czym one polegają? I jak je leczyć?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest uzależnienie krzyżowe?,
  • Czym jest uzależnienie mieszane?,
  • Czym się różni uzależnienie krzyżowe od mieszanego?,
  • Jak leczyć uzależnienie krzyżowe?,
  • Jak leczyć uzależnienie mieszane?;

Uzależnienie krzyżowe: co to znaczy?

Zastanawiasz się, co to jest uzależnienie krzyżowe? To złożone zjawisko, które występuje, gdy osoba uzależniona od jednej substancji lub zachowania rozwija dodatkowe uzależnienie od innych substancji z tej samej grupy. To jak spiralne pogłębianie się nałogu, gdzie każda substancja lub zachowanie wzmacnia i podtrzymuje uzależnienie od pozostałych.

Kiedy osoba uzależniona od alkoholu sięga po narkotyki lub leki, aby złagodzić objawy abstynencji, dochodzi do paradoksalnej sytuacji, w której próba złagodzenia jednego problemu prowadzi do narastania kolejnych. To jak walka z ogniem za pomocą benzyny – zamiast rozwiązania problemu, sprawia się, że staje się on jeszcze bardziej palący.

Skomplikowane jest także to, że mechanizm nałogowego regulowania emocji odgrywa tu kluczową rolę. Osoba uzależniona stara się bowiem radzić sobie z negatywnymi emocjami czy stresem poprzez ucieczkę w substancje lub zachowania nałogowe. Jednakże, zamiast rozwiązywać problemy, te substancje i zachowania stają się kolejnymi kółkami w tej toksycznej spirali.

Uzależnienie mieszane – czym jest?

Uzależnienie mieszane to zjawisko, które polega na przyjmowaniu jednocześnie lub naprzemiennie większej liczby środków psychoaktywnych w celu utrzymania stanu odurzenia przez jak najdłuższy czas. Jest to swoista ucieczka od rzeczywistości, próba oderwania się od problemów i niepożądanych emocji poprzez sztuczne wywołanie zmienionego stanu świadomości.

Charakterystyczną cechą uzależnienia mieszanego jest fakt, że osoby dotknięte tym problemem często sięgają po substancje pochodzące z różnych grup, które wywołują odmienne stany psychoaktywne. Na przykład, narkotyki mogą zostać użyte w celu pobudzenia do zabawy i aktywności, podczas gdy alkohol jest stosowany w celu uspokojenia i odprężenia.

Takie zachowanie sprawia, że uzależnieni nie tylko mają trudności z uzyskaniem kontroli nad swoim nałogiem, ale także narażają się na dodatkowe ryzyko zdrowotne i psychiczne związane z mieszaniem różnych substancji.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne a uzależnienia także stanowią oddzielny wątek, który często poruszany jest w kontekście uzależnień mieszanych.

Uzależnienie krzyżowe a mieszane: różnice

Istnieją istotne różnice między uzależnieniem mieszanym a krzyżowym. Co się do nich zalicza?

Uzależnienie krzyżowe charakteryzuje się tym, że osoba uzależniona zażywa różne substancje, ale o tym samym działaniu. Na przykład, osoba uzależniona od narkotyków może sięgać po różne narkotyki z tej samej grupy, takie jak heroina, morfina czy oksykodon. Celem jest złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego spowodowanych odstawieniem innej substancji.

Natomiast uzależnienie mieszane charakteryzuje się tym, że osoba uzależniona pragnie na dłużej pozostać w stanie odurzenia. Dlatego też decyduje się na zażywanie różnych substancji, które jej to umożliwią. Na przykład, może zacząć od spożycia alkoholu, a gdy jego działanie przestaje być wystarczające, sięga po narkotyki lub dopalacze.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak leczyć uzależnienie mieszane i krzyżowe?

Leczenie uzależnienia krzyżowego i mieszanego jest kompleksowym procesem, który wymaga zaangażowania zarówno pacjenta, jak i doświadczonego zespołu terapeutycznego. Kluczowy element tego procesu to uzyskanie profesjonalnej pomocy. Terapia uzależnień prowadzona przez wykwalifikowanych terapeutów staje się więc niezbędna dla skutecznego powrotu do zdrowia. Specjaliści pomagają w identyfikacji przyczyn i czynników utrzymujących uzależnienie, co umożliwia opracowanie spersonalizowanego planu leczenia.

Podstawowym narzędziem terapeutycznym w przypadku uzależnienia mieszanych i krzyżowych jest terapia poznawczo-behawioralna. Podczas sesji terapeutycznych, pacjenci uczą się zrozumienia i zmiany swoich myśli, przekonań i zachowań związanych z uzależnieniem. Istotne jest również wsparcie emocjonalne oraz edukacja pacjentów i ich rodzin na temat natury uzależnienia oraz strategii radzenia sobie z nim. Kluczowym elementem są zatem grupy samopomocowe.

W niektórych przypadkach konieczna może być hospitalizacja lub terapia w ośrodku stacjonarnym leczenia uzależnień. Tam pacjenci mają dostęp do różnych form terapii, w tym terapii indywidualnej, grupowej oraz rodzinnej. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień zapewnia również wsparcie wielu specjalistów oraz pomagają pacjentom oderwać się od destrukcyjnego otoczenia, co zwiększa skuteczność terapii. Przykładowy cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień możesz sprawdzić online.

Zdarza się, że stosowanie farmakoterapii jest niezbędne. Leki mogą być używane w celu złagodzenia objawów odstawienia lub kontrolowania niektórych skutków ubocznych związanych z odwykiem. Jednakże farmakoterapia powinna być zawsze stosowana we współpracy z terapią behawioralną i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Leczenie uzależnienia krzyżowego jest możliwe, podobnie jak mieszanego. Warto jednak sięgnąć po profesjonalną pomoc.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button