Co daje terapia alkoholowa – wpływ na osobę uzależnioną

Podjęcie decyzji o terapii alkoholowej

Decyzja podjęcia terapii alkoholowej wiąże się przede wszystkim ze zmianą. Dotyczy ona wielu aspektów życia osoby uzależnionej i wymaga od niej zaangażowania i wysiłku. Jej skuteczność i wpływ na osobę uzależnioną zależy w dużej mierze od tego, jak jest zmotywowana do podjęcia terapii i czy dostrzega jak alkohol wpływa na organizm.

Osoba uzależniona przede wszystkim uzyskuje wgląd w swoje dotychczasowe życie, uświadamia sobie fakt, że straciła kontrolę nad piciem. Zaczyna dostrzegać problem i swoją bezsilność wobec niego. Uświadamia sobie, że potrzebuje pomocy. Dodatkowo uzyskuje samoświadomość swojej osoby, rozpoznaje swoje potrzeby, ograniczenia i emocje, które stanowią wyzwalacz prowokujący nałóg. Poznaje siebie i dochodzi do przyczyn sięgania po alkohol.

Przeczytaj również: Etapy uzależnienia alkoholowego osoby dorosłej.

Wiedza na temat alkoholizmu

Kolejnym elementem, który na wpływ na osobę leczącą się jest uzyskanie wiedzy na temat uzależnienia. Osoba przebywająca na terapii w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu dowiaduje się, jak działają mechanizmy uzależnień, jak rozpoznawać głód alkoholowy, jak przeciwdziałać nawrotom. Zdobywa także narzędzia pomocne do tego, aby lepiej komunikować się z otoczeniem i wyrażać swoje potrzeby, być bardziej asertywnym, czy potrafić zmienić swoje podejście do otaczającej rzeczywistości. Zdobywać wreszcie wiedzę, gdzie szukać dalszej pomocy w rozwiązywaniu swoich problemów.

Efektywność i motywacja do terapii alkoholowej

Bardzo ważnym elementem wpływającym na efektywność leczenia osoby uzależnionej oraz skuteczność terapii alkoholowej, jest wsparcie grupy, terapeuty, czy osób będących już po ukończonej terapii. Alkoholizm to choroba, z którą ciężko poradzić sobie samotnie, zatem pomoc i wsparcie są tu bardzo ważne i potrzebne. Poczucie, że nie jestem sam, ktoś mnie rozumie i da mi oparcie w chwilach zwątpienia jest istotne.

Motywacja, to kolejny ważny element terapii, mający wpływ na osobą leczącą się. Doświadczanie tego, że komuś się udaje w walce z nałogiem, czy też potrafi zmierzyć się ze swoimi słabościami pokonując różne trudności jest czynnikiem budującym. Motywujące może też być to, że inni uzależnieni maja podobnie, łączy nas ten sam problem i wzajemnie zachęcam się do leczenia.

Planowanie działań po wyjściu terapii

Podczas terapii jest też miejsca na to, by zaplanować kierunek zmian, jakich oczekujemy. Przygotować indywidualny plan wychodzenia z uzależnienia, określić obszary, którymi chcemy się zająć, priorytety oraz sposoby, jakimi chcemy to osiągnąć. Ważne jest, aby wiedzieć nie tylko jak działać, ale, w jakim kierunku planować zmiany i jak ustalać ich kolejność. Osoba przebywająca na terapii musi mieć jasność, co do kierunku zmian, które chce wprowadzić w swoje życie.

Terapia uzależnień od alkoholu, to także nauka i ćwiczenie nowych wzorców zachowań w bezpiecznym środowisku. W czasie trwania terapii, głównie grupowej można w praktyce próbować nowych schematów zachowań w przyjaznym środowisku. Jest to okazja do skonfrontowania wyobrażeń z rzeczywistością.

Wytrwanie w abstynencji po ukończonej terapii alkoholowej

Bywa czasem tak, że osoba lecząca się rozczarowuje się po skończeniu terapii alkoholowej tym, jakie zmiany w odbiorze jej osoby zaszły w jej najbliższym środowisku, jak i wśród dalszych znajomych. Wyobrażała sobie, że teraz już wszystko się będzie dobrze układało, a okazało się, że tak nie jest. Sama abstynencja nie wystarczy, to zaledwie warunek konieczny do dalszej pracy. Pobyt na terapii to okazja do tego, by przygotować się na zmiany, które zajdą po skończeniu leczenia, żeby nie były dla nas zaskoczeniem. Zanim będzie łatwiej, musi być trudniej, ale trzeba o tym wiedzieć i uznać to za coś normalnego. Wreszcie, decyzja o podjęciu terapii wiąże się z podejmowaniem kolejnych decyzji dotyczących życia osoby uzależnionej ale również z kosztami leczenia. Bywa, że to dopiero początek procesu porządkowania siebie i swojego otoczenia. Czasami trzeba je podjąć natychmiast, często jednak warto dać sobie czas na podjęcie ważnych dla nas kroków, bo jest to okres trudny i dla nas i dla naszych najbliższych.

Autor: Anita Sosnowska - Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.
Call Now Button