POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Szkodliwość narkotyków na organizm człowieka

Uzależnienie to nie jest jedyny skutek uboczny przyjmowania narkotyków. W końcu te substancje działają niczym trucizna i po długotrwałym nadużywaniu mają wręcz degradujący wpływ na człowieka. Jak narkotyki wyniszczają organizm? Szkodzą narządom, a do tego zmieniają psychikę. Narkotyki prowadzą do wyniszczenia ogranizmu jak i stanu psychicznego osoby uzależnionej, są substancjami o bardzo silnych właściwościach uzależniających. Detoks narkotykowy jest niezbędnym krokiem w trakcie leczenia narkomanii.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak szkodzą narkotyki?,
 • Jaki jest szkodliwy wpływ narkotyków na organizm człowieka?,
 • Jak narkotyki wyniszczają organizm?.
 • Jakie są najbardziej szkodliwe narkotyki?;

Narkotyki jak szkodzą zdrowiu?

Każdy narkotyk po zażyciu ma wpływ na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Poza tym wiele z tych cząsteczek przypomina neuroprzekaźniki, co sprawia, że mogą oddziaływać na konkretne receptory. Tym samym przeciążają kanały komunikacyjne i wysyłają błędne informacje. Dlatego szkodliwy wpływ narkotyków na organizm człowieka może prowadzić nawet do upośledzenia normalnego funkcjonowania mózgu.

Oprócz utraty neuronów narkotyki powodują degradację komórek nerwowych, które pełnią tak wiele istotnych funkcji w organizmie m.in. stymulują czynności życiowe związane z oddychaniem, pracą nerek czy oddychaniem. Właśnie ze względu na ten degradacyjny charakter narkotyki mogą wywoływać wiele groźnych schorzeń np.:

 • napady padaczkowe,
 • udar mózgu,
 • zawał serca,
 • uszkodzenie nerek,
 • schorzenia związane z wątrobą, trzustką i jelitem grubym,
 • zniszczony szpik kostny,
 • uszkodzenie wątroby.

Oczywiście trzeba wspomnieć o tym, że szkodliwość narkotyków jest jeszcze większa, a regularne przyjmowanie tych substancji sprawia, że uzależniona osoba czuje silną potrzebę sięgania po coraz większe dawki. To znowu może doprowadzić do degradacji organizmu. Konsekwencje takiego stanu bywają tragiczne, ponieważ wiąże się to z przedawkowaniem, silnym zatruciem, a nawet śmiercią.

Ze sporym ryzykiem wiąże się też przyjmowanie substancji psychoaktywnych drogą dożylną. Wtedy z łatwością może dojść do zakażeń – nawet przy zachowaniu sterylności. W końcu osłabiony organizm jest jeszcze bardziej narażony na infekcje. Znowu zanieczyszczenie miejsca wkłucia, a następnie przedostanie się bakterii do krwi, prowadzi do zakażenia całego organizmu, czyli do sepsy. Szkodliwy wpływ narkotyków na organizm człowieka może skutkować zarażeniem wirusem HIV. To jedno z najpoważniejszych następstw przyjmowania narkotyków, ponieważ stanowi wyrok śmierci, który można odsunąć w czasie, gdyż AIDS nadal nie jest uleczalną chorobą.

Oprócz tego dożylne przyjmowanie narkotyków prowadzi do wirusowego zapalenia wątroby, zapalenia wsierdzia, mózgu i opon mózgowych.

Wpływ narkotyków na zdrowie jamy ustnej i zębów

Szkodliwość używania narkotyków bardzo często dotyczy stanów próchnicowych. U osób uzależnionych pojawia się też problem z prawidłowym funkcjonowaniem ślinianek, zaciskaniem szczęki oraz suchością w ustach. Poszczególne substancje powodują także erozję szkliwa.

Narkotyki i ich wpływ na układ krążenia

Warto zaznaczyć, że szkodliwość narkotyków na organizm człowieka nie ogranicza się jedynie do układu nerwowego czy jamy ustnej. Przyjmowanie tych substancji przyczynia się również do szybszej pracy serca, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i arytmii. Poza tym narkomani są częściej narażeni na wylew krwi do mózgu, chemiczne zapalenie mięśnia sercowego oraz zawał serca.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak narkotyki szkodzą zdrowiu psychicznemu?

Chcesz wiedzieć, jak szkodzą narkotyki zdrowiu psychicznemu i intelektowi? Warto zaznaczyć, że tego typu substancje mają wpływ nie tylko na stan fizyczny. Tym bardziej że związki znajdujące się w narkotykach prowadzą do niesprawności na poziomie etycznym i intelektualnym. Długotrwałe przyjmowanie substancji psychoaktywnych powoduje utratę wartości moralnych, godności, prowadzi do samobójstw, morderstw, a do tego odpowiada za wzrost przestępczości i prostytucji.

Szkodliwość zażywania narkotyków dotyczy również sfery psychicznej, ponieważ powoduje sporo chorób nie tylko fizycznych, ale też tych psychicznych. Zazwyczaj osoby uzależnione borykają się z:

 • zaburzeniami osobowości,
 • zaburzeniami nastroju,
 • psychozami,
 • depresją,
 • nerwicą,
 • stanami lękowymi.

Najbardziej szkodliwe narkotyki

Jak wiadomo, narkotyki są bardzo szkodliwe, wyniszczają nasz organizm i zdrowie psychiczne. Jednak niektóre narkotyki działają znacznie szybciej niż inne. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej szkodliwych narkotyków, które najszybciej wyniszczają organizm człowieka.

 • Amfetamina – to substancje stymulujące, które pobudzają fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. W konsekwencji wywołują kilkugodzinną euforię, a przede wszystkim prowadzą do silnego uzależnienia. Jak szkodzą narkotyki tego typu? Przede wszystkim prowadzą do napadów skokowych ciśnienia, udaru mózgu, zawału serca i zaburzeń rytmu serca.
 • Opioidy – najbardziej szkodliwe narkotyki to te z grupy opioidów, do których zaliczana jest heroina, kodeina i morfina. Tego rodzaju narkotyki twarde uzależniają zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ponieważ mogą bezpośrednio oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy. Przyjmowanie tych substancji może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, obrzęku płuc, a także do perforacji żołądka i jelit. Wszystkie te skutki mogą być przyczyną śmierci.
 • Grzyby halucynogenne – szkodliwość narkotyków na organizm człowieka nie zawsze wiąże się z uzależnieniem fizycznym. Jednak substancje typu grzyby halucynogenne wywołują liczne problemy psychiczne np. depresję, paranoje, psychozę i halucynacje. Długotrwałe przyjmowanie tych narkotyków skutkuje zatruciem organizmu, zniszczeniem nerek i wątroby.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button