POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Substancje halucynogenne – objawy i skutki uzależnienia

Substancje halucynogenne od zawsze budziły fascynację i kontrowersje w społeczeństwie. Ich zdolność do zmieniania percepcji rzeczywistości i wywoływania niezwykłych doznań sprawia, że są one obiektem zainteresowania zarówno naukowców, jak i entuzjastów alternatywnych doświadczeń. Jednakże, za tą fascynacją kryją się również poważne kwestie zdrowotne i społeczne, w tym potencjalne ryzyko uzależnienia oraz skutki uboczne spożywania tych substancji. Czym dokładnie są środki halucynogenne? Jakie skutki uboczne powodują?

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym są środki halucynbogenne?,
 • Czy od środków halucynogennych można się uzależnić?,
 • Jak leczyć uzależnienie od substancji halucynogennych?;

Naturalne substancje halucynogenne – czym są?

Substancje halucynogenne, znane również jako psychodeliki, to grupa substancji chemicznych, roślinnych lub grzybowych, które wpływają na percepcję, myślenie, nastrój i świadomość. Wyróżniają się zdolnością indukowania halucynacji, czyli zmysłowych doświadczeń, które nie mają związku z rzeczywistością. Naturalne substancje halucynogenne pochodzą z roślin lub grzybów, zawierających aktywne związki chemiczne, takie jak psylocybina w grzybach psylocybinowych czy DMT w roślinie ayahuasca.

Czy grzyby halucynogenne to narkotyki? Termin "narkotyk" jest szeroko stosowany i może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. W sensie ogólnym, narkotyki to substancje psychoaktywne, które wpływają na funkcje umysłowe i mogą wywoływać zmiany świadomości, nastroju, percepcji i zachowania.

Przykłady środków halucynogennych

 • Grzyby psylocybinowe – zawierają psylocybinę i psylocynę, które wywołują intensywne doświadczenia wizualne i zmiany świadomości. Objawy spożycia obejmują wzmożone odczuwanie kolorów, dźwięków oraz zniekształcenie czasu i przestrzeni.
 • Ayahuasca – napój przygotowywany z liści rośliny Psychotria viridis i korzenia Banisteriopsis caapi, zawierający DMT. Stosowany w celach ceremonialnych przez rdzennych mieszkańców Amazonii, wywołuje głębokie doświadczenia mistyczne i duchowe.
 • Ibogaina – pochodząca z korzenia afrykańskiego krzewu iboga, stosowana w terapii narkomanii ze względu na swoje potencjalne działanie odtruwające.
 • Mescalina – zawarta w kaktusach pejotl i san pedro, wywołuje efekty halucynogenne, takie jak zmienione poczucie czasu i przestrzeni oraz intensywne wizje.

Grzyby halucynogenne skutki uboczne

Spożycie grzybów halucynogennych może prowadzić do różnorodnych skutków ubocznych, w tym:

 • zaburzeń percepcji – spożycie grzybów halucynogennych może skutkować znacznymi zmianami percepcji. Osoba pod ich wpływem może doświadczyć zmiany kolorów, kształtów i wielkości przedmiotów w otoczeniu. Obiekty mogą wydawać się bardziej intensywne, bardziej żywe lub wręcz przeciwnie, wydawać się przekształcone w sposób niezwykły. Zaburzenia percepcji mogą wpływać na zdolność osoby do funkcjonowania w codziennym życiu i mogą być zarówno fascynujące, jak i przytłaczające.
 • zwiększonej wrażliwości na bodźce zewnętrzne – pod wpływem grzybów halucynogennych osoba może doświadczyć zwiększonej wrażliwości na bodźce zewnętrzne, takie jak dźwięki, światło czy dotyk. To zwiększone wrażliwość może prowadzić do nadmiernego pobudzenia nerwowego, a nawet uczucia paniki w sytuacjach, które normalnie nie wywoływałyby takich reakcji.
 • nudności, wymiotów i zaburzeń żołądkowych – wiele osób doświadcza również nieprzyjemnych objawów żołądkowych po spożyciu grzybów halucynogennych. Mogą wystąpić nudności, wymioty oraz inne zaburzenia żołądkowe.
 • lęku, dezorientacji i paranoi – osoba pod wpływem halucynacji może czuć się zagubiona w czasie i przestrzeni, niepewna swojego otoczenia oraz obawiająca się o swoje bezpieczeństwo. Te silne emocje mogą być trudne do zniesienia i mogą wymagać wsparcia i pomocy ze strony osób towarzyszących.

Należy pamiętać, że doświadczenia związane z halucynogenami są bardzo subiektywne i mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech osobowościowych i uwarunkowań psychospołecznych.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy od środków halucynogennych można się uzależnić?

Istnieje wiele mitów na temat uzależnienia od substancji halucynogennych. W przeciwieństwie do narkotyków takich jak heroina czy kokaina, substancje halucynogenne rzadko prowadzą do uzależnienia fizycznego. Jednakże mogą rozwinąć pewnego rodzaju uzależnienie psychiczne, polegające na niekontrolowanym i nadmiernym spożywaniu substancji w celu uzyskania doznań halucynogennych.

Uzależnienie psychiczne może prowadzić do upośledzenia funkcjonowania społecznego, utraty kontaktu z rzeczywistością oraz zaburzeń psychicznych, takich jak psychozy, a pomoc narkomanowi bywa bardzo trudna.

W przypadku uzależnienia od substancji halucynogennych, ważne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy i wsparcia terapeutycznego. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień może zapewnić kompleksową terapię narkomanii, obejmującą terapię indywidualną, grupową oraz farmakologiczną. Cena leczenia uzależnienia może być zróżnicowana w zależności od rodzaju terapii i długości pobytu w ośrodku. To, ile czasu trwa odwyk narkotykowy, także zależy od indywidualnego przypadku.

Jak leczyć uzależnienie od substancji halucynogennych?

Substancje halucynogenne stanowią wyjątkową kategorię substancji psychoaktywnych, które mogą wywoływać zarówno niezwykłe doznania, jak i poważne zagrożenia dla zdrowia i życia. Pomimo ich potencjalnych korzyści terapeutycznych, należy zachować ostrożność i świadomość ryzyka związanego z ich spożywaniem. Na narkotyki halucynogenne należy szczególnie uważać.

W razie problemów z uzależnieniem od substancji halucynogennych, ważne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy i wsparcia terapeutycznego, które oferuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Dzięki odpowiedniej terapii narkomanii można odzyskać kontrolę nad swoim życiem i przezwyciężyć trudności związane z uzależnieniem od halucynogenów.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button