POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

100 dni bez alkoholu – efekty i zmiany po odstawieniu alkoholu

Już sama idea 100 dni bez alkoholu wydaje się świetnym rozwiązaniem. Ale jak to wygląda w praktyce? Każda dłuższa abstynencja daje szansę na regenerację organizmu i odtrucie z resztek toksycznej substancji. Warto jednak mieć na uwadze, że w początkowym okresie po odstawieniu alkoholu zachodzą w ciele pewne zmiany, które można podsumować jednym określeniem – alkoholowy zespół abstynencyjny. A jakie są efekty po 100 dniach bez alkoholu czy po roku? To wszystko opisujemy w poniższym artykule.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są efekty 100 dni bez picia alkoholu?
  • Jakie są zmiany po 100 dniach bez alkoholu?

Skutki odstawienia alkoholu – co warto wiedzieć?

Powszechnie wiadomo, że alkoholizm jest jedną z najbardziej wyniszczających chorób o podłożu psychicznym. Długotrwałe spożywanie alkoholu, często również w niekontrolowanych ilościach, wyrządza ogromne szkody w organizmie osoby uzależnionej. Narządy wewnętrzne przestają pracować w optymalny sposób, pojawiają się dotkliwe symptomy fizyczne i psychiczne, a do tego wszystkiego dochodzą problemy w sferze prywatnej i zawodowej. Słowem, pogarsza się ogólna jakość życia – i to dosłownie w każdym aspekcie.

Nic dziwnego, że alkoholicy, którzy są świadomi swojej choroby, chcieliby powrócić do trzeźwości. Pojawia się pomysł odstawienia trucizny z procentami. Najpierw tydzień i miesiąc, a potem 100 dni bez alkoholu. Kto wie, może uda się wytrwać ponad rok? W takim postanowieniu niewątpliwie pomoże pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień, gdzie chory może liczyć na specjalistyczną pomoc ze strony m.in. terapeutów uzależnień.

Wróćmy jednak do tematu abstynencji. Zastanawiałeś się kiedyś, jakie mogą być efekty po 100 dniach bez alkoholu? Początkowy okres (kilka/kilkanaście dni) to dla organizmu potężny szok – alkohol dostarczany do tej pory regularnie stopniowo uszkadzał m.in. wątrobę, która jest odpowiedzialna za usuwanie resztek etanolu z organizmu. Od teraz ma ona szansę się zregenerować, niestety w tym samym czasie pojawiają się dotkliwe objawy fizyczne. Każda komórka w ciele domaga się powrotu do picia i zaspokojenia pragnienia alkoholowego. Jak można z tym skutecznie walczyć?

Jak zachowuje się organizm w początkowych dniach?

Omawiany wyżej przypadek to tzw. alkoholowy zespół abstynencyjny, czyli zespół objawów typowych dla odstawienia. Dlatego właśnie pierwsze tygodnie bez alkoholu uważane są za najtrudniejsze. To okres detoksu, a więc odtruwania organizmu, który jednocześnie wyraźnie się buntuje. Jakie efekty daje tydzień bez alkoholu?

  • gorsze ogólne samopoczucie,
  • wahania nastroju (niepokój, wybuchy agresji, rozdrażnienie);
  • podwyższone tętno i ciśnienie krwi;
  • nadmierna potliwość;
  • problemy ze snem;
  • pogorszony apetyt;
  • drgawki.

Okres detoksykacji, czyli wstępnego oczyszczania organizmu z etanolu oraz przywracanie równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej jest niezwykle wymagający. Na tym etapie kluczowy jest stały kontakt z lekarzem, a także wsparcie najbliższych osób – rola rodziny w leczeniu uzależnień jest niepodważalna. W żadnym wypadku nie można próbować zmniejszyć dolegliwości poprzez zaaplikowanie alkoholu, nawet najmniejszej dawki. W tej wymagającej walce pomaga profesjonalna terapia alkoholizmu.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

100 dni bez alkoholu. Efekty odstawienia

Hasło "100 dni bez alkoholu efekty" wyszukiwane jest bardzo często, co obrazuje skalę problemu. Ludzie są ciekawi, jak czuje się alkoholik po ok. 3 miesiącach abstynencji. Musisz wiedzieć, że po tym czasie organizm w pełni się regeneruje – znikają męczące objawy związane z zespołem abstynencyjnym. Polepsza się wydajność wątroby i innych organów, normalizuje się poziom podstawowych hormonów, jak kortyzol czy testosteron.

Olbrzymiej poprawie ulegają funkcje poznawcze, ponieważ mózg pracuje efektywniej. Chory wydaje się promieniować pozytywną energią, jest pełen życia, zanikają też charakterystyczne zaczerwienienia w obrębie twarzy. Znacznie lepiej radzi sobie również psychika. Oczywiście nie jest to koniec nierównej walki z uzależnieniem – wystarczy chwila słabości i jedna zła decyzja, by stłumiony nałóg dał o sobie znać. W okresie ok. 100 dni bez alkoholu i później dobrym pomysłem będą grupy wsparcia dla alkoholików.

W kontekście grup AA warto wspomnieć o programie 12 kroków alkoholika, czyli zestawie zaleceń opracowanych przez uzależnionych dla uzależnionych. Jest to zestaw wskazówek, przygotowanych na podstawie własnych doświadczeń, które pomagają skutecznie wytrwać w trzeźwości. Program ten obejmuje okres od początku terapii aż do finalizacji i kończy się na etapie niesienia pomocy innym chorym.

100 dni bez alkoholu. Podsumowanie

Rok bez alkoholu i dalsze etapy abstynencji nie różnią się szczególnie pod kątem pozytywnych efektów, ale również wyzwań, przed którymi stają osoby uzależnione. Jednocześnie warto pamiętać, że każdy przypadek uzależnienia jest inny i może wymagać dłuższej pracy nad sobą. Dlatego najlepszym pomysłem będzie rozpoczęcie leczenia w prywatnym ośrodku terapeutycznym, gdzie na chorych czeka specjalistyczne wsparcie ze strony psychoterapeutów. Pomagają oni na każdym etapie nałogu, poczynając od okresu detoksykacji. Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień WANT i skontaktuj się z nami, jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button