Sny alkoholowe – skąd się biorą i co oznaczają?

Sny alkoholowe to zjawisko, które pojawia się u wielu osób borykających się z problemem uzależnienia i przez specjalistów jest traktowane jako przejaw walki organizmu z nałogiem. Osoba uzależniona, która w rzeczywistości nie spożywa alkoholu, jest w trakcie leczenia i utrzymuje abstynencję, ma bardzo realistyczne sny o piciu. Choć dla wielu taki sen może stać się źródłem zmartwienia, jest ważne, aby traktować go jako wskaźnik do głębszej refleksji nad swoim stanem psychicznym.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jaką funkcję pełnią sny alkoholowe?
  • Co czuje osoba uzależniona od alkoholu śniąca sny o piciu?
  • Czym są sny alkoholowe u czynnego alkoholika?

Jaką funkcję pełnią sny alkoholowe?

Sny alkoholowe mogą pełnić różne funkcje - od sygnalizowania głodu alkoholowego, przez reakcję na stresory zewnętrzne, aż po wewnętrzne konflikty czy lęki związane z możliwością nawrotu.

Dlaczego alkoholik śni sny o piciu?

  • Pragnienie alkoholu - nawet jeżeli jednostka jest zdeterminowana, by pozostać trzeźwą, wpływ alkoholu na organizm manifestujący się poprzez głęboko zakorzenione nawyki konsumpcji wysokoprocentowych trunków mogą nadal oddziaływać na jej podświadomość, a snujące się wizje picia mogą odzwierciedlać właśnie pragnienie alkoholu.
  • Odpowiedź na abstynencję - podczas snu mózg analizuje doznania i myśli dnia poprzedniego. Dla osoby stawiającej czoło abstynencji, mózg, jeszcze nieprzystosowany do nowej rzeczywistości, przetwarza te zmiany właśnie w fazie snu.
  • Konflikty wewnętrzne - mimo determinacji w procesie zdrowienia, osoba uzależniona może borykać się z wewnętrznymi dylematami dotyczącymi spożywania alkoholu. Marzenia senne mogą odzwierciedlać te sprzeczne emocje.
  • Obawa przed rezygnacją z abstynencji - marzenia senne o spożywaniu alkoholu mogą być manifestacją lęku przed powrotem do nałogu. Stanowią one ostrzeżenie dla osób trwających w trzeźwości, podkreślając konieczność skupienia się na własnym stanie psychicznym.
  • Reagowanie na bodźce (tzw. wyzwalacze) - pewne doświadczenia dnia codziennego mogą wywoływać sny alkoholowe, działając jako bodźce przypominające o dawnym uzależnieniu. Mogą to być sytuacje takie jak spotkanie z osobą, z którą kiedyś się piło, bywanie w miejscach związanych z piciem czy uczestniczenie w zgromadzeniach społecznych.
  • Zmagania ze stresem - dla wielu osób alkohol był środkiem do relaksu i radzenia sobie z trudnościami. W stresujących chwilach życia, sny o piciu mogą być mechanizmem obronnym umysłu, który stara się odnaleźć ulgę.

Przeczytaj także: Alkohol a sen - jaki jest wpływ alkoholu na sen?

Co czuje osoba uzależniona śniąca sny o piciu?

Dla wielu osób, które dążą do trzeźwości, sny o spożywaniu alkoholu mogą być zarówno zaskakujące, jak i niepokojące. Sny alkoholowe mogą pojawiać się na każdym etapie leczenia - już podczas pobytu w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu, jak i po zakończeniu terapii i powrocie do domu. Te sny często prowadzą do intensywnych uczuć, które po przebudzeniu mogą być trudne do przetworzenia.

Do najczęstszych należy poczucie winy, za którym stoi nieracjonalne przekonanie, że trud włożony w proces leczenia i trzeźwienia poszedł na marne. Może również pojawić się autentyczny lęk przed powrotem do picia, który jest głęboko zakorzeniony w psychice wielu trzeźwiejących alkoholików, a który został "podbity" przez realistyczny sen.

Bezpośrednio po przebudzeniu, kiedy granica między rzeczywistością a snem może być niewystarczająco wyraźna, osoba uzależniona być odczuwać silną dezorientację. Zrozumienie, że coś, co właśnie przeżyła, było jedynie snem zajmuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu sekund, ale może znacząco obciążać alkoholika. Poczucie straty, upokorzenie czy izolacja może być źródłem przerażenia.

Trzeźwienie często wiąże się z potrzebą odbudowy zaufania wobec rodziny i przyjaciół. Sny o spożywaniu alkoholu mogą prowadzić do obaw, że to nowo odzyskane zaufanie zostało ponownie utracone, nawet jeśli jest to jedynie w sferze wyobraźni osoby śniącej.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Sny alkoholowe u pijącego alkoholika

Sny o piciu alkoholu, pojawiające się u osoby, która nie zerwała z nałogiem, mogą mieć zarówno charakter romantycznych wizji pijaństwa czy odtwarzać autentyczne zdarzenia z konsumpcji alkoholu, jak i być sennymi koszmarami, w których ziszczają się wszystkie obawy i konsekwencje nadużywania alkoholu.

W zależności od fazy uzależnienia i kondycji psychicznej osoby uzależnionej - czynny alkoholik śniący o spożywaniu wysokoprocentowych trunków, może potraktować sny alkoholowe jako zachętę do dalszego picia lub istotny sygnał ostrzegawczy.

Dowiedz się, jak leczyć alkoholizm i podejmij walkę o odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

Podsumowanie

Sny alkoholowe są częstym zjawiskiem u osób walczących z uzależnieniem. Pojawiają się zarówno u tych, którzy przechodzą przez proces leczenia i utrzymują abstynencję, jak i u aktywnych alkoholików. Wbrew powszechnym obawom, takie sny u osób trwających w abstynencji nie oznaczają nawrotu choroby, ale stanowią ważny impuls do refleksji nad aktualnym stanem psychicznym osoby śniącej. Sny o piciu mogą bowiem sygnalizować różne wewnętrzne procesy, od pragnienia alkoholu, przez reakcje na abstynencję, po konflikty wewnętrzne czy reakcje na stres. Mogą też być odpowiedzią na bodźce przypominające o dawnym uzależnieniu.

Sprawdź cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button