POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Skutki palenia marihuany – jaki wpływ na zdrowie ma marihuana?

Zastanawiasz się, jakie są skutki palenia marihuany? Według najnowszych badań ok. 50% mieszkańców większych polskich miast miało kontakt z tą używką. Obecnie coraz więcej krajów otwiera się na możliwość rekreacyjnego używania marihuany, co nie zmienia faktu, że cały czas jest ona traktowana jako substancja uzależniająca – wywołująca niepożądane zmiany w organizmie.

Jakie są skutki uboczne palenia marihuany? Co robić, jeśli skutki długotrwałego palenia marihuany zaczynają nas przerastać? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak marihuana wpływa na zdrowie?
 • Skutki uboczne palenia marihuany po latach?
 • Skutki jednorazowego palenia marihuany
 • Po jakim czasie znikają skutki palenia marihuany?

Co warto wiedzieć o marihuanie – popularnej "trawce"?

Marihuana to substancja psychoaktywna pozyskiwana z liści oraz szczytów kwiatowo-nasiennych roślin z rodzaju konopi – konkretnie z konopi indyjskich Cannabis sativa. Składają się one z ponad setki najróżniejszych substancji, spośród których na szczególną uwagę zasługują tzw. kannabinoidy. To do tej grupy zaliczają się 2 najbardziej znane i najlepiej przebadane składniki, czyli THC oraz CBD.

Za psychoaktywne właściwości marihuany odpowiada właśnie THC, czyli delta-9-tetrahydrokannabinol. Substancja ta negatywnie oddziałuje na układ nerwowy, wywołując omamy i zaburzenia pamięci/percepcji – czyli potoczny "haj". Jest przy tym silnie uzależniająca.

Jakie są skutki jednorazowego palenia marihuany? Jak działa ta używka na organizm?

Zanim przeanalizujemy, jakie są skutki uboczne długiego palenia marihuany, skupimy się na tym, w jaki sposób oddziałuje ona na organizm człowieka. Przyjmowanie marihuany poprzez spalenie niesie ze sobą określone skutki. Jednorazowe zażycie tej substancji wiąże się z wystąpieniem 3 różnych faz:

 • Faza I – stan euforii i pobudzenia, ogólna wesołość, nadmierna gadatliwość.
 • Faza II – etap wyciszenia i zrelaksowania.
 • Faza III – faza tzw. izolacji; pojawia się duża senność, zaburzenia czasu i przestrzeni, trudności w poruszaniu się itp.

Do najbardziej klasycznych negatywnych skutków palenia marihuany zaliczamy zniekształcone poczucie rzeczywistości, zaburzenia logicznego myślenia, problemy z koordynacją ruchową i zaburzenia pamięci.

Po jakim czasie znikają skutki palenia marihuany?

Substancje psychoaktywne pochodzące z marihuany mogą utrzymywać się w organizmie od 1 aż do 30 dni – jest to zależne od częstotliwości przyjmowania używki oraz od aplikowanych dawek. Dostępne powszechnie testy na obecność marihuany wykonuje się przy użyciu różnego rodzaju próbek, m.in. śliny, krwi czy włosów. W tym ostatnim przypadku wynik pozytywny można zaobserwować po upływie nawet 90 dni.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Skutki palenia marihuany – objawy uzależnienia

Długotrwałe skutki palenia marihuany u nastolatków i dorosłych wiążą się głównie z uzależnieniem psychicznym, jednak zdarzają się też przypadki związane z uzależnieniem fizycznym. Jakie są więc objawy uzależnienia od marihuany?

Skutki palenia marihuany psychiczne:

 • lęk, niepokój,
 • stany depresyjne,
 • poczucie bezradności,
 • problemy z pamięcią, logicznym myśleniem.

Skutki palenia marihuany fizyczne:

 • utrata masy ciała
 • zwiększona potliwość,
 • problemy z koncentracją,
 • nudności,
 • bóle głowy, brzucha.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy istnieje coś takiego jak nieodwracalne skutki palenia marihuany – i są to rozważania jak najbardziej słuszne. Udowodniono, że chroniczni palacze marihuany doświadczają trwałych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, które objawiają się dysfunkcjami zarówno pod kątem emocjonalnym, jak i w behawioralnym. Problemy te dotykają także sfery wolicjonalnej (związanej z wolą), poznawczej i osobowości.

Co ciekawe, długotrwałe skutki palenia marihuany mają też związek z płodnością. Przeanalizowano wpływ marihuany na płodność, a wnioski są dość jednoznaczne – zażywanie tej substancji może znacząco utrudnić starania o dziecko zarówno ze strony kobiety, jak i mężczyzny.

Skutki zaprzestania palenia marihuany

Wiesz już, jakie są negatywne skutki palenia marihuany – ale czy zdajesz sobie sprawę, co dzieje się w przypadku odstawienia tej używki? Organizm może domagać się powrotu do stanu tzw. odlotu, dając przy tym wyraźne sygnały. Zaliczają się do nich m.in. permanentne rozdrażnienie, uporczywe bóle głowy, stany apatyczne, senność lub bezsenność i tak dalej.

Kiedy wskazana jest terapia uzależnienia od marihuany?

Na jakim etapie odwyk od marihuany będzie najlepszym rozwiązaniem? Warto wiedzieć, że kompulsywne myślenie o paleniu "trawki" kończy się coraz częstszym korzystaniem z tej używki. To z kolei prowadzi do kompletnego braku motywacji i ucieczki od codziennych obowiązków. Marihuana wyzwala aspołeczną naturę człowieka – osobom uzależnionym trudno jest komunikować się z innymi, mają też problem w kontaktach z osobami z najbliższego otoczenia (rodziną i przyjaciółmi).

Choć efekty te z pozoru nie są zbyt groźne, w dłuższej perspektywie czasu odczuwalnie obniżają jakość życia chorego i po cichu wyniszczają go od środka. Mówimy już wówczas o rozwiniętym nałogu, którego pokonanie nie jest wcale prostsze niż wyleczenie uzależnienia od "twardszych" narkotyków. Polecanym rozwiązaniem będzie prywatny ośrodek terapii uzależnień – pobyt w takim miejscu pozwoli pozbierać myśli i uciec ze szpon nałogu pod okiem najlepszych specjalistów.

Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień WANT – nie pozwól, by marihuana przejęła kontrolę nad Twoim życiem lub życiem bliskiej Ci osoby. Zapraszamy do kontaktu!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button