POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Nadużywanie leków przeciwbólowych – skutki

Naużywanie leków przeciwbólowych jest najczęściej spotykanym zjawiskiem wśród wszelkiego rodzaju nadużywania leków dostępnych na rynku. Zawdzięczają to dzięki swojemu szybkiemu działaniu i łatwą dostępnością. Z roku na rok rośnie liczba osób uzależnionych od leków przeciwbólowych. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet 20% ludności świata. Polacy kupują rocznie ponad 120 mln opakowań leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Około 60% stanowią farmaceutyki zawierające kwas acetylosalicylowy, 26% to środki z paracetamolem, a 11% z ibuprofenem. Poważnym zagrożeniem również jest rosnące zjawisko, jakim jest nadużywanie leków nasennych.

Czym grozi nadużywanie leków przeciwbólowych? Jakie są skutki uboczne nadużywania leków przeciwbólowych?

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym grozi nadużywanie leków przeciwbólowych,
 • Nadużywanie leków przeciwbólowych skutki.
 • Skutki uboczne nadużywania leków przeciwbólowych,
 • dlaczego leki przeciwbólowe nie działają;

Czym są leki przeciwbólowe?

Leki przeciwbólowe to farmaceutyki, których celem jest uśmierzanie bólów głowy, bólów zębów i kości oraz bólów mięśniowych. Leki przeciwbólowe dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: opioidowe leki przeciwbólowe i nieopioidowe leki przeciwbólowe. Działanie leków przeciwbólowych polega na uśmierzaniu bólu, co oczywiście jest pozytywną rzeczą. Problem zaczyna się kiedy mimo zwiększenia dawki leki przeciwbólowe nie działają. Jest to pierwszy objaw nadużywania leku przeciwbólowego i sygnał ostrzegawczy związany z potencjalnym uzależnieniem od tabletek przeciwbólowych.

 

Opioidowe leki przeciwbólowe

Nadużywanie leków przeciwbólowych - skutki
Nadużywanie leków przeciwbólowych - skutki

Opioidowe leki przeciwbólowe, czyli tzw. opioidy lub narkotyczne leki przeciwbólowe - działają poprzez łączenie substancji aktywnej z receptorami opioidowymi w mózgu, rdzeniu kręgowym i w tkankach obwodowych. Wydawane są wyłącznie na receptę. Mogą szybko niwelować ból o wysokim i bardzo wysokim natężeniu. Przykładem opioidowych leków przeciwbólowych jest kodeina czy morfina stosowana m.in. w leczeniu bólów towarzyszących chorobom nowotworowym.

Nieopioidowe leki przeciwbólowe

Nieopioidowe leki przeciwbólowe, czyli nienarkotyczne leki przeciwbólowe - działają poprzez hamowanie cyklooksygenezy. To enzym odpowiedzialny za wydzielanie prostaglandym, która z kolei odpowiada za nasilanie odczuć bólowych. Leki z tej kategorii są ogólnodostępne, wydawane bez recepty i stosowane najczęściej bez konsultacji z lekarzem. W zależności od rodzaju substancji aktywnej, stopnia jej stężenia i dawki - leki przeciwbólowe uśmierzają bóle o różnym stopniu nasilenia, zapewniając efekt przeciwbólowy w czasie od kilku do kilkunastu minut od przyjęcia odpowiedniej dawki.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Uzależnienie od leków przeciwbólowych

Uzależnienie od leków przeciwbólowych czy też innych leków, jest formą toksykomanii, nazywaną lekomanią. O uzależnieniu mówimy wówczas, gdy pacjent doświadcza fizycznego lub psychicznego uzależnienia od zażywania kolejnych dawek leku. Lekomania prowadzi do zmiany zachowań, które wiążą się z odczuwanym wewnętrznym przymusem stałego przyjmowania leków. Stopniowe zwiększanie dawek leków prowadzi do nadużywania środków przeciwbólowych, które z kolei może spowodować przedawkowanie i zatrucie organizmu. W skrajnych przypadkach nadużywanie leków przeciwbólowych może zakończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią.

Uzależnienie warto wcześniej zwalczyć, korzystając z leczenia uzależnienia od środków przeciwbólowych, które wcześniej poprzedza etap detoksu od leków. Niestety dostępność leków bez recepty sprawia, że często problem jest bagatelizowany.

Objawy i skutki nadużywania leków przeciwbólowych

Czym grozi nadużywanie leków przeciwbólowych? Skutki uboczne przyjmowania leków przeciwbólowych większych dawkach niż jest to konieczne, czyli po prostu nadużywania leków przeciwbólowych to przede wszystkim obniżenie skuteczności działania samego leku na pacjenta w kontekście uśmierzania bólu. Organizm niejako przyzwyczaja się do określonej dawki substancji przeciwbólowej i pozostaje w stosunku do niej obojętny. Zwiększając dawkę leku, pacjent wchodzi na drogę, która może prowadzić do uzależnienia od leku, czyli lekomanii oraz sytuacji przedawkowania leków przeciwbólowych.

Jakie są objawy nadużywania i przedawkowania leków przeciwbólowych?

Nadużywanie tabletek przeciwbólowych - skutki
Nadużywanie tabletek przeciwbólowych - skutki

Objawy wczesne nadużywania leków przeciwbólowych

Objawy uzależnienia od leków ciężko jest zauważyć, zwłaszcza na wczesnym etapie nadużywania środka uzależniającego. Leki przyjmujemy, aby poprawić nasz stan zdrowia, i ciężko zauważyć u drugiej osoby nadużycie leków przeciwbólowych.

Wczesne objawy nadużywania leków przeciwbólowych to:

 • problemy żołądkowe manifestujące się nudnościami i wymiotami
 • problemy jelitowe manifestujące się zaparciami (rzadziej biegunkami)
 • zawroty głowy, zaburzenia równowagi
 • nadmierne pocenie się
 • uczucie mrowienia odczuwane w dłoniach i stopach
 • zaburzenia koncentracji i zaburzenia mowy (trudności z formułowaniem zdań, mowa bełkotliwa)
 • zwężone lub rozszerzone źrenice.

Objawy przedawkowania leków przeciwbólowych

Przedawkowanie leków przeciwbólowych to stan zagrożenia zdrowia, a w skrajnych przypadkach również życia pacjenta. Do objawów przedawkowania zalicza się:

 • duszności i problemy z oddychaniem
 • skrajne osłabienie i utratę przytomności
 • obniżenie temperatury ciała
 • bladą i zimną w dotyku skórę (opcjonalnie z miejscowymi zasinieniami)
 • śpiączkę.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Polekowe bóle głowy

Polekowe bóle głowy to skutek nadużywania leków przeciwbólowych stosowanych do zwalczania bólu głowy. Dotyczy to przede wszystkim nadużywania nieopioidowych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty w aptekach, na stacjach benzynowych, drogeriach i sklepach spożywczych.

Dolegliwości określane jako "bóle z odbicia" to złożone zjawisko kliniczne, w którym pacjenci samodzielnie uśmierzają bóle głowy poprzez zażywanie środków przeciwbólowych - stopniowo zwiększając częstotliwość i dawki zażywanych farmaceutyków. Początkowo takie "leczenie" przynosi pacjentowi ulgę, ale po pewnym czasie zaczyna on zauważać, że lek działa słabiej lub w ogóle przestaje działać. W efekcie powstaje mechanizm błędnego koła, w którym lek zażywany jest z powodu uporczywego bólu głowy, który to ból jest skutkiem przewlekłego zażywania leków.

Charakterystyka polekowego bólu głowy

Polekowy ból głowy to ból pojawiający się najczęściej rano, od razu po przebudzeniu. Pacjent zażywa wówczas pierwszą dawkę leku, po którym ból zostaje stłumiony, by następnie w stosunkowo krótkim czasie, pojawić się ponownie. Polekowe bóle głowy obejmują całą głowę w równym stopniu lub mogą być najsilniej odczuwane w okolicy czołowo - skroniowej.

Skutki polekowego bólu głowy

Do najczęściej odnotowywanych skutków polekowego bólu głowy należą:

 • ogólne osłabienie organizmu
 • zaburzenia uwagi i koncentracji
 • niepokój i nadpobudliwość
 • przygnębienie i stany depresyjne
 • bezsenność,
 • drżenie rąk,
 • brak apetytu.

Skutkiem ubocznym nadużywania leków przeciwbólowych w ramach polekowego bólu głowy mogą być również dolegliwości ze strony układu pokarmowego, uszkodzenia wątroby i nerek, niedokrwistość i leukopenia.

Uzależnienie od leków przeciwbólowych
Uzależnienie od leków przeciwbólowych

Podsumowanie

Ogólnodostępne leki przeciwbólowe mają pozwalać pacjentom na okresowe uśmierzanie dolegliwości bólowych. Nie stosowanie się do zaleceń i nadużywanie leków przeciwbólowych może w stosunkowo krótkim czasie doprowadzić do uzależnienia pd leków przeciwbólowych oraz sytuacji, w których przedawkowanie farmaceutyku stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Leczenie uzależnienia zaczyna się od detoksu i zaakceptowania problemu. Warto skorzystać z pomocy ośrodka terapii uzależnień, który odpowiednio pokieruje leczeniem i pomoże wyjść z nałogu.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button