Uzależnienie – co to i jakie są rodzaje uzależnień

Współczesne czasy sprzyjają uzależnieniom i zachowaniom nałogowym. Przede wszystkim ze względu na bardzo łatwy dostęp do szkodliwych substancji typu narkotyki czy dopalacze. W końcu mogą po nie sięgnąć nawet niepełnoletnie osoby. Dlatego dowiedz się, czym jest uzależnienie i przekonaj się, czy dostrzegasz u bliskich lub u siebie ten problem.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jakie są rodzaje uzależnień?,
 • Co to jest uzależnienie?,
 • Popularne rodzaje uzależnień wśród młodzieży?.
 • Rodzaje uzależnień i ich charakterystyka;

Co to jest uzależnienie – definicja

Na sam początek zwróć uwagę na to, co to jest uzależnienie. Zgodnie z definicją Komitetu Ekspertów WHO to stan psychiczny, a niekiedy również fizyczny. Wynika z interakcji między organizmem a środkiem uzależniającym. Prowadzi do zmiany zachowania oraz innych reakcji np. koniecznością ciągłego lub okresowego przyjmowania tej substancji. Uzależniona osoba odczuwa wtedy silne pragnienie i przyjmuje środek, bo obawia się objawów wynikających z jego braku w organizmie.

Zauważ, że można uzależnić się od więcej niż jednej substancji. Oprócz tego może przyjmować różne formy – od uzależnienia od drugiej osoby, aż po uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Poza tym dotyczy zarówno procesów psychicznych, jak i wegetatywnych oraz somatycznych.

Rodzaje uzależnień i ich charakterystyka

Już na pierwszych etapach leczenia bardzo ważne jest to, żeby określić, z jakim typem uzależnienia boryka się pacjent. Dzięki temu terapeuta bądź lekarz jest w stanie przewidzieć mechanizmu, a przede wszystkim wybrać odpowiedni sposób leczenia. Dlatego koniecznie dowiedz się, jakie są rodzaje uzależnień.

Najczęstsze rodzaje uzależnień

 • Uzależnienie społeczne – jest też znane jako socjologiczne i polega na silnej potrzebie przynależności do jednostki lub grupy społecznej. Powodem takiego zachowania może być wpływ otoczenia bądź panująca moda. Młodzież jest szczególnie narażona na ten rodzaj uzależnienia. Przede wszystkim ze względu na silną potrzebę przynależności i dopasowania się do rówieśników np. poprzez wspólne palenie papierosów. Zazwyczaj uzależnienie społeczne odnosi się do subkultur bądź grup rówieśniczych. Wówczas brak dostosowania się prowadzi do wykluczenia. Największy problem z tym uzależnieniem mają osoby, które mają problem z nawiązywaniem kontaktów. Regularnie dochodzi też do uzależnienia wtórnego od alkoholu, papierosów czy dopalaczy.
 • Uzależnienie emocjonalne – to rodzaj uzależnienia behawioralnego, jest naprawdę bolesne, ponieważ dotyczy sfery uczuciowej. Najczęstszym przykładem jest uzależnienie od drugiej osoby. W takim przypadku możesz odczuwać euforię, radość czy przyjemność już na samą myśl o danej osobie. W niektórych książkach ten stan jest porównywany do seksoholizmu, ponieważ również wpływa na wydzielanie się endorfin. Uzależnienie emocjonalne jest tak niebezpieczne, ponieważ prowadzi do zatracania własnej tożsamości i odczuwania silnego lęku przed utratą tej osoby. Taki stan różni się od miłości, ponieważ uzależniona osoba nie panuje nad swoimi uczuciami.
 • Uzależnienie psychiczne – bardzo często ten rodzaj uzależnienia ma związek z zażywanymi substancjami, ale w tym przypadku przyczyną tej sytuacji jest stan emocjonalny. Objawia się to natrętnymi myślami, usprawiedliwianiem swoich zachowań oraz obsesją na punkcie danego środka. W końcu dochodzi to tego, że uzależniona osoba skupia się jedynie na przyjmowaniu substancji. Charakterystyczne jest również powiązanie jej z zaspokojeniem naturalnych potrzeb. Po prostu najważniejsze staje się wywołanie konkretnych doznań emocjonalnych i umysłowych.
 • Uzależnienie fizyczne – właśnie o tym rodzaju mówi się najwięcej, ponieważ dotyczy usilnej chęci sięgnięcia po konkretną substancję. Jeśli do tego nie dojdzie, to mogą wystąpić fizyczne objawy odstawienia np. drżenie mięśni, agresja czy bezsenność. Charakterystyczne jest także to, że funkcjonowanie organizmu jest dyktowane regularnym zażywaniem substancji psychoaktywnej. W konsekwencji ciało odbiera ten środek jako niezbędny do równowagi biologicznej. Przykładem uzależniania fizycznego jest alkoholizm oraz narkomania.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Rodzaje uzależnień wśród młodzieży

Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na uzależnianie ze względu na okres buntu oraz silny wpływ rówieśników. Wiele młodych osób szuka nowych wrażeń i dotąd nieznanych doznań, aby jeszcze lepiej dopasować się do otoczenia. Dlatego podstawowe rodzaje uzależnień w tej grupie wiekowej to:

 • nikotynizm – to właśnie po papierosy często sięgają nastolatkowe, mechanizm negatywnego oddziaływania dymu tytoniowego jest naprawdę szeroki i obejmuje właściwie wszystkie tkanki i narządy;
 • alkoholizm – młodzi ludzi bardzo rzadko mają problem z kupnem alkoholu, co tylko potęguje powszechność tego uzależnienia, do tego niska świadomość sprawia, że nastolatkowie nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele negatywnych konsekwencji dla narządów wewnętrznych i zmian w psychice ma alkohol;
 • narkomania – coraz powszechniejsza jest narkomania u nastolatków, przyjmowanie tych substancji nie tylko jest silnie uzależniające, ale też powoduje agresję, nadpobudliwość, pogorszenie relacji z otoczeniem, a także pogorszenie stanu fizycznego i psychicznego;
 • hazard - często spotykane kiedyś w miejscach publicznych popularne automaty, z których każdy mógł skorzystać bez weryfikacji wieku, aktualnie dostęp do nich jest utrudniony, jednak wciąż w zasięgu młodych ludzi. Do tego popularne zakłady bukmacherskie, popularność eventów e-sportowych i reklamy wszelkich stron online umożliwiających uprawianie hazardu.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button