POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Psychoterapia alkoholowa – na czym polega?

Psychoterapia alkoholowa jest formą leczenia skierowaną do osób borykających się z problemem nadużywania alkoholu. Polega na pomocniczym wsparciu psychologicznym, które ma na celu pomóc osobie uzależnionej zrozumieć przyczyny danego stanu rzeczy, zmienić szkodliwe zachowania i nauczyć się radzić z trudnościami w inny sposób niż poprzez przyjmowanie trunków wysokoprocentowych. Jeżeli chcesz poznać istotne korzyści psychoterapii alkoholowej oraz jej przebieg i dokładne koszty - przeczytaj ten artykuł! Miłej lektury.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest psychoterapia alkoholowa?
  • Na czym polega psychoterapia w leczeniu alkoholizmu?

Psychoterapia alkoholizmu - jak przebiega proces leczenia?

Terapia alkoholizmu składa się najczęściej z kilku etapów, a jej przebieg zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane procedury:

  1. Ocena pacjenta - terapeuta przeprowadza wstępną ocenę stanu pacjenta, aby zrozumieć, z jakimi problemami się zmaga oraz jakie cele powinny zostać osiągnięte w trakcie terapii (np. zaniechanie spożywania alkoholu, zwiększenie samoakceptacji i poczucia własnej wartości, a także rozwój zdrowych strategii radzenia sobie z problemami).
  2. Motywacja - terapeuta pomaga pacjentowi zmotywować się do zmiany i podjąć leczenie poprzez edukowanie na temat choroby alkoholowej oraz jej konsekwencji.
  3. Plan leczenia - na podstawie wyników oceny pacjenta i ustalonych celów, terapeuta opracowuje plan terapii, w tym wybiera odpowiednią metodę terapeutyczną. Spośród najpopularniejszych możemy wymienić m.in. terapię poznawczo-behawioralną, terapię poznawczą, terapię interwencyjną, terapię grupową lub terapię rodzinną.
  4. Indywidualna terapia - terapeuta przeprowadza sesje terapeutyczne z pacjentem, skupiając się na pracy nad emocjonalnymi przyczynami uzależnienia oraz strategiami radzenia sobie z trudnościami, które mogą prowadzić do nawrotów.
  5. Terapia grupowa - terapeuta organizuje sesje terapii grupowej, w której uczestniczą osoby borykające się z problemem alkoholowym. Proponowane rozwiązanie daje szansę na wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie między pacjentami.

Po zakończeniu leczenia alkoholizmu, terapeuta zapewnia wsparcie pacjentowi i motywuje go do kontynuowania pracy nad sobą. Należy jednak pamiętać, że terapia uzależnień powinna opierać się dodatkowo o inne formy pomocy (np. wsparcie rodziny i przyjaciół, programy anonimowych alkoholików, leczenie farmakologiczne).

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu - zalety

Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu jest skuteczną i zalecaną formą leczenia uzależnienia od alkoholu. Jej zalety wskazujemy w kolejnych akapitach.

Skuteczność

Detoksykacja alkoholowa jest skuteczną formą leczenia uzależnienia od alkoholu. W połączeniu z innymi formami terapii (np. farmakoterapia lub programy anonimowych alkoholików), terapia psychologiczna może znacznie zwiększyć szanse na trwałą abstynencję.

Indywidualne podejście

Psychoterapia alkoholowa opiera się na indywidualnym podejściu do każdego pacjenta. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie prywatny ośrodek leczenia uzależnień.

Wsparcie emocjonalne

Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu ułatwi pacjentowi zidentyfikować i poradzić sobie z trudnymi emocjami, które mogą prowadzić do spożywania nadmiernych ilości alkoholu. Terapia psychologiczna pomaga pacjentowi w radzeniu sobie z trudnościami bez sięgania po trunki wysokoprocentowe.

Rozwój zdrowych strategii radzenia sobie z trudnościami

Podczas terapii pacjent uczy się zdrowych strategii radzenia sobie z trudnościami, co pomaga mu w uniknięciu nawrotów uzależnienia.

Poprawa jakości życia

Terapia psychologiczna może pomóc pacjentowi w poprawie relacji z rodziną i przyjaciółmi oraz w osiągnięciu lepszej jakości życia (w tym osiągania sukcesów zawodowych).

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu? - psychoterapia [cennik]

Koszty leczenia alkoholizmu mogą się różnić w zależności od regionu i kraju, w którym mieszka pacjent, a także od rodzaju oraz liczby świadczeń wymaganych do podjęcia skutecznych działań profilaktyczno-zapobiegawczych.

Zazwyczaj terapia w tzw. rekreacyjnym ośrodku zamkniętym trwa od 2 do 6 tygodni. Tego typu inwestycja wiąże się z kosztami rzędu od 5 500 zł do 14 900 zł. Koszty nie powinny być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze terapii. Dopiero po konsultacji z terapeutą można finalnie zadecydować, jaka metoda leczenia będzie najbardziej skuteczna. W przypadku pojedynczych sesji, ceny oscylują od 70 do 200 zł za godzinne spotkanie z psychoterapeutą.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytani (FAQ)

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat psychoterapii alkoholowej.

Czym jest psychoterapia alkoholowa?

Psychoterapia alkoholowa to forma leczenia uzależnienia od alkoholu, która koncentruje się na pracy z pacjentem, aby pomóc mu zrozumieć przyczyny uzależnienia, rozwijać zdrowe strategie radzenia sobie z emocjami i unikać nawrotów stanu sprzed okresu leczenia.

Jak przebiega psychoterapia alkoholowa?

Psychoterapia alkoholowa zwykle rozpoczyna się od wstępnej oceny pacjenta, aby określić jego potrzeby i cele terapii. Następnie terapeuta wybiera odpowiednią metodę terapeutyczną i pracuje z pacjentem w celu osiągnięcia trwałej abstynencji i poprawy jakości życia.


Call Now Button