Przyczyny sięgania po narkotyki

Niestety narkotyki nie są jedynie tematem filmów czy książek, ale też wyniszczającą ciało i umysł rzeczywistością. Początkowo mogą wydawać się dobrą zabawą, ale okazuje się, że wyjście z uzależnienia to niezwykle kręta droga. Często potrzebny jest detoks, pobyt w ośrodku i długa psychoterapia. Cierpi sam uzależniony, jak i jego rodzina. Według raportu ONZ 30 milionów ludzi jest uzależnionych od narkotyków. Warto więc przyjrzeć się temu zjawisku bliżej i zastanowić, jakie są przyczyny sięgania po narkotyki. Rozrywka i chęć ukojenia bólu emocjonalnego to pierwsze, które przychodzą na myśl. Tych motywów jest jednak więcej.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są przyczyny sięgania po narkotyki?,
  • Dlaczego bierzemy narkotyki?,
  • Jakie są powody sięgania po narkotyki przez młodzież?;

Czym są narkotyki? Definicja

Narkotyki to środki odurzające, substancje psychotropowe i psychoaktywne pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działające na ośrodkowy układ nerwowy. Regulacje prawne dotyczące tych substancji mogą się różnic w zależności od kraju, ale przyjmuje się podział na narkotyki twarde i miękkie. Pierwsze z nich to przykładowo heroina czy kokaina. Te lżejsze to np. marihuana czy haszysz.

Dlaczego bierzemy narkotyki?

Powody mogą dotyczyć bólu psychicznego lub fizycznego. Zażywamy je, by osiągnąć jakiś efekt wpływający na poprawę życia. Może to być relaksacja, złagodzenie bólu, chęć zapomnienia, nowe doznania, eksperymentowanie, a nawet poprawa statusu społecznego – w środowiskach gdzie są uznawane za modne.

Powody sięgania po narkotyki przez młodzież
Powody sięgania po narkotyki przez młodzież

Powody sięgania po narkotyki przez młodzież

Młodzi ludzie, szukając rozrywki i akceptacji zaczynają eksperymenty z narkotykami. Czasami na eksperymentach się kończy, a czasami stanowią one początek poważnej choroby, jaką jest uzależnienie. Jakie są tego przyczyny? Warto być ich świadomym, by nie popełnić tego błędu. Rodzice natomiast mogą w porę zareagować i uniknąć tragedii.

Szukanie akceptacji

Niektóre grupy młodzieżowe pochwalają spożywanie alkoholu, czy narkotyków przy niemal każdej okazji. Uważają osoby pod wpływem substancji odurzających za wyluzowane i odważne. A okazji do zażywania narkotyków i alkoholu jest tak wiele: przyjęcia, spotkania biznesowe, urodziny i inne wydarzenia towarzyskie. Młodzież może chcieć w ten sposób zyskać uznanie. Zażywanie alkoholu i narkotyków w filmach i serialach dla młodych ludzi jest przecież na porządku dziennym.

Poszukiwanie mocnych wrażeń

Aktywność, eksperymentowanie i szukanie mocnych wrażeń to domena młodości. Bunt i łamanie ustalonych reguł to kolejny powód, dlaczego młodzież sięga po nielegalne substancje. Dreszczyk emocji towarzyszy więc nie tylko samemu zażyciu narkotyku i efektu, jaki wywoła, ale także możliwości bycia przyłapanym na niechybnym uczynku. Na początku taki wyskok to dobry temat rozmowy na imprezę. Jest się czym pochwalić. Niestety, jeśli młoda osoba, tak bardzo podatna zwłaszcza psychiczne na uzależnienie wpadnie w nałóg, w perspektywie czasu największą rozrywką może stać się bójka w więzieniu.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Przyczyny sięgania po narkotyki przez dorosłych

Dorośli z reguły są bardziej niezależni i mniej podatni na presję społeczną. Istnieje jednak szereg innych powodów, dlaczego dorośli wpadają w nałóg.

Samoleczenie

Problemy ze zdrowiem psychicznym są równie powszechne wśród młodzieży, jak i dorosłych. Depresja zyskała miano choroby cywilizacyjnej. Nie jest możliwe określenie, jaki odsetek społeczeństwa zmaga się z niestabilnością psychiczną, gdyż nie każdy szuka profesjonalnej pomocy. Skala problemu jest rozległa. Cierpienie w milczeniu i brak profesjonalnej pomocy to jeden problem. Z drugiej strony, podjęcie leczenia może być niezwykle kosztowne. Wiele osób sięga więc po narkotyki lub alkohol jako sposób na złagodzenie bólu egzystencjalnego.

Substancje psychoaktywne mogą zniwelować negatywne myśli, czy niepokój w krótkiej perspektywie czasu. Problemem są rosnące ilości używanych środków. Dawki z początkowych dni już nie wystarczają, ponieważ rośnie tolerancja na substancje. Z biegiem czasu potrzebne są większe i częstsze dozy, aby uzyskać upragniony efekt. Dochodzi do wyniszczenia organizmu przez narkotyki: wątroby, serca czy płuc, ponieważ narkotyki nie są obojętne również dla ciała. Koszty finansowe i zdrowotne chwilowej przyjemności rosną.

Dlaczego bierzemy narkotyki?
Dlaczego bierzemy narkotyki?

Żałoba po stracie bliskiej osoby

Śmierć bliskich nam osób może mieć miejsce na każdym etapie życia. Statystycznie jednak im jesteśmy starsi, tym więcej stat doświadczamy. Mimo że śmierć to naturalny etap życia wcale nie ułatwia nam przeżywania żałoby. Zwłaszcza przypadki, w których ktoś odchodzi nagle, są niezwykle traumatyczne, nawet dla osób silnych psychicznie. Smutek łatwo może się przerodzić w depresję, nerwicę czy inny rodzaj załamania nerwowego, który może prowadzić do chęci złagodzenia bólu narkotykami.

Dopalacze — czy to też narkotyki

Dopalacze od narkotyków różnią się właściwie tylko nazwą. Również są nielegalnymi substancjami psychoaktywnymi. Same składniki dopalaczy mogą być legalne, ale ich zmieszanie czyni je atrakcyjnymi i niebezpiecznymi jednocześnie. Paradoksalnie, ponieważ są większą nowością na rynku psychodelicznych atrakcji, są nawet bardziej niebezpieczne. Zanotowano już wiele wypadków śmiertelnych po zażyciu dopalaczy.

Motywy sięgania po narkotyki – podsumowanie

Wiedza na temat przyczyn zażywania narkotyków może pomóc osobom podatnym na uzależnienia, jak i ich rodzinom. Nigdy nie ma złego momentu na szukanie pomocy. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i otwarcie się na innych. Dbanie o zdrowie psychiczne jest często kosztowne, ale istnieją też ośrodki leczenie uzależnień i leki refundowane przez NFZ. Warto zawalczyć o siebie i najbliższych.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button