Przyczyny hazardu – skąd się bierze uzależnienie od hazardu?

W Polsce bardzo często uzależnienie od hazardu jest ignorowane, bo nie występuje ono zbyt często. To błąd, bo, nawet jeśli nie jest ono aż tak powszechnym zjawiskiem, to nadal może stanowić spore zagrożenie dla ludzkiego życia. Warto postawić na edukację i poszerzanie świadomości, aby uświadomić sobie, skąd się bierze uzależnienie od hazardu i jak rozpoznać jego objawy, aby móc jak najszybciej zareagować, gdy właśnie taki nałóg zacznie przejmować kontrolę nad życiem kogoś z Twoich bliskich.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Skąd się bierze uzależnienie od hazardu?
 • Jakie są przyczyny uzależnienia od hazardu?,
 • Jakie są skutki hazardu?;

Czym charakteryzuje się uzależnienie od hazardu?

Hazard może być tak samo niebezpiecznym nałogiem, jak alkoholizm, narkomania czy lekomania. Wiąże się z chroniczną i przewlekłą chorobą, która odbiera kontrolę nad naszym życiem i zachowaniami, nawet mimo wyniszczających skutków, jakie powoduje. To, co wyróżnia uzależnienie od hazardu, to przede wszystkim regularne powtarzanie tych samych czynności bez rozsądnej motywacji. Zaprzestanie grania powoduje pojawianie się wyrzutów sumienia, natrętnych myśli, poddenerwowania, a nawet może doprowadzić do występowania stanów depresyjnych.

Zanim poznasz wszystkie kluczowe przyczyny hazardu, warto zwrócić uwagę również na objawy, które powinny zapalić Twoją lampę ostrzegawczą:

 • występujące kilka razy w roku epizody kompulsywnego grania,
 • ciągłe myślenie o graniu w gry hazardowe,
 • wyobrażanie sobie, co zrobisz z wygraną,
 • granie mimo braku zysków, rosnących długów, a nawet odczuwania braku zadowolenia z grania.

Pamiętaj o tym, że terapia hazardowa to dobry pomysł dla każdego, kto nie jest w stanie porzucić grania i myślenia o nim. Kluczowe jest również to, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że hazard ma wiele różnych odsłon. Może się okazać, że uzależnienie dotyczy gier karcianych, ruletki, automatów, gier liczbowych, zakładów sportowych, wyścigów konnych, gry w bingo czy też grania na giełdzie. Zatem zagrożeniem mogą być nie tylko kasyna, ale też konkursy telewizyjne oraz strony internetowe, oferujące możliwość stawiania pieniędzy. Najważniejsze staje to, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. W tym celu świetnie sprawdza się prywatny ośrodek leczenia uzależnień, dzieki któremu wychodzenie z uzależnienie jest znacznie szybsze, bo nie przebywasz w kluczowych etapach terapii w pobliżu maszyn czy gier hazardowych.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Uzależnienie od hazardu przyczyny

Przejdźmy jednak do najważniejszej kwestii, czyli do tego, jakie są najczęstsze przyczyny uzależnienia od hazardu.

Po pierwsze trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo indywidualna sprawa i u każdej osoby prawdziwa przyczyna hazardu może być nieco inna. Niekiedy duży wpływ na popadniecie w uzależnienie od hazardu, mają wrodzone predyspozycje i cechy charakteru.

Okazuje się, że znacznie częściej borykają się z uzależnieniem od hazardu osoby, które mają niską samoocenę, obniżone poczucie własnej wartości, ale też wręcz przeciwnie – uosobienie narcystyczne i pewność, że wszystko, co robią, zakończy się sukcesem.

Problemy w kontaktach międzyludzkich to również częste przyczyny uzależnienia od hazardu. Samotność, brak przyjaciół, problemy z nawiązywaniem relacji, nieśmiałości itd.

Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że uzależnienie od hazardu jest bardzo podstępne, gdyż może rozpocząć się od zwykłej ciekawości, nudy czy chęci zmiany swojego życia. Do tego potrzeba dreszczyku emocji i dodatkowej adrenaliny sprawiają, że hazard jest naprawdę sporym zagrożeniem, które może spotkać każdego z nas.

Bardzo ważne staje się również to, aby poznać fazy uzależnienia od hazardu i przekonać się, w jakiej fazie Ty lub ktoś z Twojego bliskiego otoczenia akurat się znajduje. Być może to pomoże Ci zrozumieć, jak duże niebezpieczeństwo jest jeszcze przed Tobą.

Przyczyny i skutki hazardu

Już wiesz, skąd się bierze uzależnienie od hazardu, teraz warto uzmysłowić sobie, czym skutkuje ten nałóg. Z jednej strony prowadzi on do obniżenia samooceny, samotności, a nawet depresji. Wielu hazardzistów decyduje się na sięganie po alkohol czy środki psychoaktywne, aby zagłuszyć emocje.

Jednak oprócz pogorszenia się stanu psychicznego i zdrowia fizycznego, hazard może wywołać także inne liczne negatywne skutki, takie jak:

 • zaniedbanie życia zawodowego, co często prowadzi do utraty pracy,
 • rozpad rodziny w wyniku zaniedbywania obowiązków rodzinnych i domowych, co prowadzi często do rozwodów,
 • odseparowanie się do rodziny,
 • spirala długów,
 • bezdomność,
 • problemy z prawem.

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Bardzo ważne jest to, aby najlepiej, jak najszybciej rozpocząć leczenie lub zmotywować do tego bliską osobą, która ma problem z hazardem. Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia hazardzistów, aby mieć pewność, że wybrana opcja jest w zasięgu Twoich możliwości finansowych. Pamiętaj, że im szybciej zdecydujesz się na walkę z nałogiem, tym terapia szybciej przyniesie oczekiwane rezultaty. Samo zaprzestanie grania w gry hazardowe może nie wystarczyć do tego, aby skutecznie wyjść z uzależnienia. Zazwyczaj problem i przyczyny powstawania hazardu są znacznie większe, niż z pozoru nam się wydaje.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button