POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Przedawkowanie syropu na kaszel – objawy i skutki

Przedawkowanie syropu na kaszel może być poważnym zagrożeniem dla Twojego zdrowia, a nawet życia. Wiele osób przyjmuje tego typu preparaty w nadziei szybszego uwolnienia się od nieprzyjemnych objawów choroby, jednak nie zdają sobie sprawy z potencjalnych konsekwencji przedawkowania. Są też osoby uzależnione od lekomanii, które biorą syrop na kaszel, żeby "poczuć się lepiej" (np. dzięki substancji o nazwie dekstrometofran powodującej odurzenie i nadmierną euforię). W dzisiejszym artykule omówimy objawy i skutki przedawkowania syropów na kaszel, a także ważne wskazówki dotyczące bezpiecznego stosowania tych leków. Pamiętaj, że nawet syropy na kaszel dostępne bez recepty nie są całkowicie bezpieczne i nie powinno się ich nadużywać. Miłej lektury!

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czy można przedawkować syrop na kaszel?,
 • Skutki przedawkowania syropu na kaszel,
 • Objawy przedawkowania syropu na kaszel;

Czy można przedawkować syrop na kaszel?

Przedawkowanie syropu na kaszel dla dzieci lub dorosłych jest jak najbardziej możliwe. Nadmierne stosowanie tego typu preparatów (jak i wszystkich innych) okazuje się niewskazane, a nawet niebezpieczne dla naszego zdrowia lub życia. Wynika to z powodu obecności niebezpiecznych składników, m.in.:

 • Kodeiny - pochodna morfiny należąca do opioidów. Kodeina w większej dawce powoduje euforię, zwężenie źrenic oraz kołatanie serca. Przedawkowanie tej substancji skutkuje m.in. stanami lękowymi oraz zaburzeniami pracy mózgu. Nie powinny jej zażywać osoby borykające się z astmą ze względu na to, że zmniejsza częstotliwość oddechu.
 • Dekstrometofran - niezbędna substancja w syropach na kaszel hamująca odruch kaszlu. Powoduje podobnie jak kodeiny, nadmierną euforię, ale również odurzenie.
 • Butamirat - powoduje zawroty głowy oraz nudności. Przedawkowanie tej substancji objawia się również wymiotami oraz biegunką.

Skutki przedawkowania leków na kaszel są bardzo różnorodne i zależą od konkretnych substancji, które zostały w nich zawarte. Należy pamiętać, że butamirat oraz dekstrometofran nie są wskazane dla dzieci poniżej 3 roku życia. Kodeiny natomiast nie powinny być podawane osobom poniżej 12 roku życia.

Skutki przedawkowania syropu na kaszel

Substancje o których wspomnieliśmy wyżej, czyli kodeiny, dekstrometofran oraz butamirat mogą być silnie uzależniające - szczególnie w przypadku, gdy stosuje się je przez dłuższy okres (np. powyżej 2-3 miesięcy). Są niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Spośród skutków przedawkowania syropu na kaszel możemy wymienić m.in.:

 • niekorzystne funkcjonowanie układu nerwowego - objawiające się regularnymi wahaniami nastrojów (jest to związane przede wszystkim z przedawkowaniem niebezpiecznej kodeiny - powyżej 45 mg);
 • nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego - w związku z przedawkowaniem syropu na kaszel Twoja odporność może zacząć się konsekwentnie obniżać (poskutkuje to większą podatnością na choroby);
 • regularne zaburzenia rytmu serca - niektóre preparaty na kaszel mają pseudoefedrynę, która pobudza i odurza.

Osoby uzależnione od leków bardzo często przyjmują syropy na kaszel pod pretekstem choroby. Jeżeli jesteś świadkiem tego typu sytuacji, zapoznaj się z tematyką pt.: "leczenie lekomanii". Być może pomożesz swojemu bliskiemu w wyjściu na "prostą".

Sprawdź również: Czym jest lekomania i jakie są główne objawy uzależnienia od leków?

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Objawy przedawkowania syropu na kaszel - TOP 7

Objawy przedawkowania syropu na kaszel mogą być różne. Zależą od rodzaju leku i jego dawki. Oto niektóre z najczęstszych objawów:

 1. Zaburzenia snu - syropy na kaszel zawierają składniki, które mogą powodować bezsenność lub zaburzenia snu.
 2. Zawroty głowy i senność - przedawkowanie syropów na kaszel objawia się często w postaci zawrotów głowy, senności i trudności z utrzymaniem równowagi.
 3. Bóle głowy - kolejny częsty objaw przedawkowania syropów na kaszel.
 4. Zaburzenia trawienia - niektóre syropy na kaszel skutkują zaburzeniami trawienia, takimi jak wzdęcia, biegunka i nudności.
 5. Zaburzenia równowagi elektrolitowej - syropy na kaszel zawierające fenylefrynę lub pseudoefedrynę mogą powodować zaburzenia równowagi elektrolitowej (np. niskie ciśnienie krwi i częste bicie serca).
 6. Zaburzenia psychologiczne - przedawkowanie syropów na kaszel może powodować zaburzenia nastroju, takie jak agresja, pobudzenie i lęk.
 7. Omdlenia - w skrajnych przypadkach, przedawkowanie syropów na kaszel prowadzi do omdleń i zaburzeń pracy serca.

Podsumowanie

Uzależnienie od syropu na kaszel lub innych tego typu leków zawierających substancje odurzające czy też powodujące nadmierną euforię jest bardzo niebezpieczne dla każdego człowieka. Warto zastanowić się nad leczeniem lekomanii - może być w tym pomocny prywatny ośrodek terapii uzależnień. Osoba chora powinna zostać uświadomiona o tym, że postępuje w nieprawidłowy sposób oraz w miarę możliwości "odcięta" od preparatów zawierających substancje silnie uzależniające w tzw. nadprogramowych dawkach (np. pseudo efedryna, kodeiny, butamirat, dekstrometofran).

Pamiętaj, że cena prywatnego ośrodka leczenia uzależnień jest bardzo przystępna - szczególnie biorąc pod uwagę ulgę, którą może uzyskać chory. Świadoma terapia to pierwszy krok do lepszego życia. Warto się nad tym zastanowić.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button