POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Przedawkowanie narkotyków – jak wygląda?

Przypadkowe przedawkowanie narkotyków może „dotknąć” każdą osobę, która mniej lub bardziej regularnie zażywa niedozwolone przez prawo substancje odurzające (np. marihuanę, kokainę lub amfetaminę). Z tego powodu warto wiedzieć, jakie są objawy i skutki przedawkowania narkotyków, a także jak pomóc człowiekowi, który dostarczył do swojego organizmu zbyt dużo przysłowiowych chemikaliów. Zatem, jak wygląda przypadkowe przedawkowanie narkotyków? Podpowiadamy!

Przedawkowanie narkotyków – statystyki

Według raportu kbpn.gov.pl, z powodu przedawkowania narkotyków rocznie notuje się około 200 zgonów – zarówno wśród osób w wieku 15-30 lat, jak i znacznie starszych (nawet 65 latków). Pomimo tego, że jest to niewielki procent spośród całkowitej ludności Polski, problem ten istnieje i nie należy go lekceważyć.

Jako społeczeństwo powinniśmy potraktować tą przypadłość całkowicie poważnie i wiedzieć, jakie są objawy i skutki przedawkowania narkotyków, a także jak pomagać takim osobom. Być może uratujemy im życie i postanowią pójść na terapię narkomanii, która sprawi, że stanie się ono znacznie bardziej barwne, niż dotychczas.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Przedawkowanie narkotyków – objawy

Głównym objawem pomagającym rozpoznać przedawkowanie narkotyków jest silne pobudzenie psychoruchowe. Taka osoba zachowuje się bardzo specyficznie, jest ponadprzeciętnie energiczna i bardzo często agresywna.

Towarzyszą temu także niekontrolowane ruchy rąk, wykrzykiwanie niezrozumiałych sformułowań i przyspieszony oddech, który na pewno usłyszymy. Jeśli chodzi o personalne objawy przedawkowania narkotyków, są to m.in.:

  • arytmia serca,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • drgawki,
  • bóle brzucha,
  • suchość w jamie ustnej.

Po przedawkowaniu narkotyków zauważalna jest znaczna sztywność mięśni, wzrost ciśnienia tętniczego (zauważalny często w postaci tzw. wypieków na twarzy), szczękościsk, majaczenie, a nawet śpiączka (szczególnie w przypadku przedawkowania ecstasy).

Zapamiętaj!

Objawy przedawkowania narkotyków mogą się różnić, w zależności od rodzaju narkotyków przyjmowanych przez osobę uzależnioną.

Przedawkowanie narkotyków – skutki

Nawet kilka dni po przedawkowaniu narkotyków można mieć regularne napady drgawkowe – są one spowodowane zazwyczaj problemami neurologicznymi i w niektórych przypadkach zagrażają życiu lub powodują trwałe uszkodzenia w mózgu. Kolejnym skutkiem przedawkowania substancji niedozwolonych prawnie jest gwałtowny puls, który może spowodować zawał lub trwale uszkodzić naczynia krwionośne.

To nie wszystko, bowiem przedawkowanie narkotyków może prowadzić do trwałej schizofrenii, utraty koordynacji oraz stałych zaburzeń poznawczych tj. regularne omdlenia. Warto również wspomnieć, iż bardzo szybka praca serca towarzysząca osobie, która przedawkowała narkotyki, może spowodować liczne komplikacje zdrowotne, a co więcej – przyczynić się do ataku serca.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Przedawkowanie narkotyków – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w przypadku przedawkowania narkotyków jest bardzo ważna – zachowując „zimną krew” i wykonując niezbędne czynności, możemy uratować zdrowie lub nawet życie osoby, która przyjęła zbyt dużo substancji odurzających. Poniżej przedstawiamy 5 kroków, jakie należy podjąć, udzielając pierwszej pomocy przy przedawkowaniu narkotyków!

KROK 1 – upewnij się, że nie zagraża Ci niebezpieczeństwo

Wchodząc do mieszkania, w którym przebywa osoba odurzona niedozwolonymi środkami należy rozejrzeć się po domu, sprawdzając, czy na pewno nikogo więcej nie ma w środku. W tym kroku warto być bardzo przezornym, ponieważ ludzie pod wpływem narkotyków są groźni nie tylko dla siebie, ale również dla otoczenia (jeśli widzą nieznajomego, mogą wszcząć awanturę).

KROK 2 – uspokój osobę, która przedawkowała

Kluczowym elementem jest uspokojenie osoby, która przedawkowała. Warto ją zapytać, co się stało, z kim była i od jakiego czasu „imprezuje”. Powinniśmy także dodać, że nic jej nie grozi i chcemy po prostu pomóc, aby się lepiej poczuła.

KROK 3 – schowaj i zabezpiecz pozostałe środki odurzające

Środki odurzające należy schować w bezpieczne miejsce tak, aby pacjent tego nie widział. Dzięki temu po wezwaniu pomocy przekażemy je personelowi medycznemu, aby zidentyfikował, co to dokładnie jest – dzięki temu specjaliści będą mogli wdrożyć odpowiednie leczenie odnośnie przedawkowania danej substancji.

KROK 4 – wezwij pomoc

Mając do czynienia z osobą, która przedawkowała narkotyki, należy zadzwonić po Zespół Ratownictwa Medycznego pod numer 999.

KROK 5 – przez cały czas nawiązuj interakcję z pacjentem

Nawiązywanie interakcji z pacjentem jest bardzo ważne. Nie należy mu wytykać błędów i krzyczeć na niego za branie narkotyków. Najlepiej porozmawiać o tematach niezwiązanych z tym zajściem, nie informując go o wezwanej karetce.

Przedawkowanie narkotyków – jak wygląda? Podsumowanie

Przedawkowanie narkotyków to bardzo nieprzyjemne doświadczenie zarówno dla osoby, która to zrobiła, jak i rodziny lub znajomych próbujących doprowadzić ją do prawidłowego stanu. Skutki takich czynów są często trwałe m.in. w postaci zaburzeń poznawczych lub uszkodzenia naczyń krwionośnych. Późniejsza profilaktyka wymaga stałej abstynencji narkotykowej, którą warto rozpocząć od profesjonalnej terapii na okres 2, 3, 4, 5 lub 6 tygodni w specjalistycznym ośrodku od uzależnień.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button