POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Przedawkowanie kokainy jak wygląda?

Choć dawniej lekarze eksperymentowali z jej mikrodawkowaniem, dziś już wiadomo, że nie ma bezpiecznej ilości silnie uzależniającej kokainy. Przedawkowanie tej substancji ma miejsce jednak wtedy gdy wywołuje ona silne negatywne skutki już w momencie zażycia. Zagrożone jest wtedy zdrowie, a nawet życie zażywającego.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak wygląda przedawkowanie kokainy?,
  • Jak pomóc zatrutej osobie?,
  • Jak leczyć przedawkowanie kokainy?;

Co to jest kokaina?

Kokaina to nielegalna substancja psychoaktywna, czyli narkotyk. Otrzymywana jest z rosnących w Ameryce Południowej liści koki. Eksportowana jest głównie do USA, gdzie ze względu na jej szkodliwość jest intensywnie zwalczana przez organy ścigania. Do Polski trafiają jej niewielkie ilości, przez co jest droga, a co za tym idzie raczej mało popularna wśród narkomanów. Uznawana jest za towar ekskluzywny, modniejsza alternatywa dla bardziej dostępnej amfetaminy. Mimo to nie jest wcale od niej bezpieczniejsza.

Kokaina jest zażywana dla jej efektu poprawiającego nastrój i pobudzającego. Jest on znacznie bardziej intensywny niż ten znany z kawy. Narkotyk odhamowuje, maskuje obawy i lęki, powodując uczucie bycia niepokonanym. Pojawia się silna euforia. Trwa to krótko, a potem następuje efekt odbicia. Zwłaszcza jeśli przed zażyciem substancji dominowały negatywne emocje, powrót do normalności jest nieprzyjemny. Na tle błogiego działania narkotyku, jawi się to wyjątkowo niekomfortowo. Powoduje to silną chęć przyjęcia kolejnej dawki, dlatego narkotyk łatwo uzależnia.  Na zażywających regularnie działa on coraz słabiej, ponieważ występuje mechanizm tolerancji. Dla pożądanego efektu potrzebna jest coraz większa ilość substancji. Stąd łatwa droga do przedawkowania kokainy.

Przedawkowanie kokainy – objawy

Przy przedawkowaniu najpierw dają o sobie znać zwykłe objawy po zażyciu kokainy. Jest to m.in. silne pobudzenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, co powoduje ruchliwość i gadatliwość. Aby upewnić się, że osoba jest pod wpływem, czasami wystarczy spojrzeć jej w oczy i nie chodzi tu o wykrywanie kłamstwa, a o źrenice, które są nienaturalnie rozszerzone. Jeśli dawka kokainy była zbyt duża, ten stan szybko przestaje być przyjemny. Pojawiają się:

  • zaburzenia pracy układu krwionośnego,
  • potliwość,
  • dreszcze i drgawki,
  • napady szału,
  • zamroczenie, senność.

Istnieje silne ryzyko zaprzestania działania układu oddechowego, zwłaszcza jeśli narkoman zemdleje lub pójdzie spać. Bardzo duże dawki mogą natychmiastowo zastopować oddech i spowodować tym samym śmierć.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Przedawkowanie kokainy – co robić?

Pierwsza pomoc w przypadku przedawkowania kokainy jest zależna od stanu osoby poszkodowanej. Przytomny narkoman może być niespokojny. W pierwszej kolejności musisz się upewnić, że nie jest on zagrożeniem dla Twojego zdrowia lub życia. Warto nawiązać z nim kontakt, uspokajając go, ale równocześnie nie doprowadzając do tego, by zasnął. Jeśli jego stan jest stabilny, wezwanie karetki może nie jest koniecznie, ale prawdopodobnie i tak niezbędna będzie detoksykacja narkotykowa.

Osoba, która po zażyciu kokainy jest nieprzytomna, może w każdej chwili przestać oddychać. W pierwszej kolejności musisz wezwać ratowników medycznych. Następnie ułóż osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej i kontroluj jej funkcje życiowe: tętno i oddech. W razie konieczności przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pamiętaj, że mogą wystąpić drgawki. W razie ich wystąpienia staraj się zabezpieczyć otoczenie nieprzytomnej osoby tak, by nie zrobiła sobie ona krzywdy. Jej samej najlepiej nie ruszać, o ile nie ma takiej konieczności. Odratowana już osoba musi się udać na leczenie uzależnienia od kokainy, aby sytuacja się nie powtórzyła.

Przedawkowanie kokainy – leczenie uzależnienia

Jeśli osoba, która przedawkowała kokainę, jest od niej uzależniona, taki incydent może jej uświadomić konieczność leczenia. Niestety, jeśli trafi ona do szpitala publicznego na detoks, nie znaczy to, że zostanie przyjęta na oddział leczenia uzależnień. Bywa, że na sam proces kwalifikacyjny czeka się kilka miesięcy. To spory problem, ponieważ duża część odtrutych osób, nie w stanie samodzielnie zwalczyć uzależnienia psychicznego. Często jedynym rozwiązaniem jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień. To miejsce, gdzie osoba, która przedawkowała kokainę, może się od niej odzwyczaić i nauczyć żyć bez niej. Aby jej to ułatwić, personel ośrodka stosuję psychoterapię, a lekarze zapewniają leki łagodzące objawy towarzyszące odstawieniu.

Przedawkowanie kokainy – podsumowanie

Narkomania to choroba śmiertelna, niebezpieczna, zwłaszcza gdy dawki substancji są coraz większe. Możliwe jest wtedy np. przedawkowanie kokainy. Pomoc osobie uzależnionej jest trudna, dlatego zajmują się nią przede wszystkim wykwalifikowani specjaliści. Niestety w Polsce nie ma ich na tyle dużo, by sprostać potrzebom, dlatego na przyjęcie w ośrodkach państwowych czeka się długo, a ceny w niepublicznych placówkach są wysokie. Często jest to jednak jedyna możliwość, na którą warto się przygotować, sprawdzając cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button