POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Przedawkowanie aspiryny – objawy i skutki

Aspiryna to lek o przeciwbólowym działaniu. Środek ten jest często stosowany w przypadku różnych dolegliwości. Choć ten preparat jest uznawany za w pełni bezpieczny, to jednak zażycie zbyt dużej dawki może spowodować przedawkowanie aspiryny. Może to przyczynić się nie tylko do zatrucia organizmu, ale nawet do śmierci. Dlatego dowiedz się, jak działa aspiryna i jaka dawka jest dozwolona.

Co zawiera Aspiryna i jak działa w naszym organizmie?

Zastanawiasz się, co zawiera aspiryna? Lek ten zazwyczaj zawiera 500 mg substancji czynnej kwasu acetylosalicylowego, które można stosować na bóle głowy, mięśni, stawów czy dolegliwości reumatyczne. Mniejsze dawki tj. 75-100 mg zmniejszają ryzyko zawału serca oraz udaru niedokrwiennego mózgu, dlatego w tego typu sytuacjach można przyjmować kwas acetylosalicylowy. Działanie i wchłanianie tych preparatów jest bardzo szybkie, dlatego już po ok. 30 minutach lek jest w stanie uśmierzyć ból lub zmniejszyć gorączkę.

Czy można przedawkować aspirynę?

Tak naprawdę aspiryna jest dość bezpiecznym lekiem przeciwbólowym, czego najlepszym potwierdzeniem jest to, że możesz kupić te tabletki w aptece bez recepty. Kluczowe znaczenie ma tylko to, jakie dawki przyjmujesz. Zastanawiasz się, ile aspiryny dziennie można stosować, aby substancja korzystnie wpływała na organizm? Dorosłe osoby mogą jednorazowo przyjmować od 500 do 1000 mg kwasu acetylosalicylowego. Jednocześnie maksymalna dobowa dawka wynosi 4 g. W przypadku dzieci i młodzieży maksymalna, jednorazowa dawka wynosi 500 mg, a dzienna 1500 mg.

Pamiętaj, że stosowanie aspiryny przez dzieci poniżej 12. roku życia jest niewskazane, ponieważ lek może doprowadzić do poważnych zaburzeń neurologicznych.

Przyjmowanie większej niż zalecanej dawki aspiryny może doprowadzić do przedawkowania. Tym bardziej że wiąże się to z ryzykiem zatrucia i przedawkowania. Zażycie dawki większej niż 150 mg/kg powoduje występowanie nietoksycznych reakcji, 150-300 mg/kg powoduje łagodne do średniego zatrucia. Natomiast ostre zatrucie pojawia się po spożyciu 300-500 mg/kg. Dawka śmiertelna aspiryny to 20-30 g aspiryny.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Objawy zatrucia aspiryną

Stosowanie zbyt dużych dawek powoduje przedawkowanie aspiryny. Objawy mogą wiązać się z zawrotami głowy, szumami w uszach, nudnościami, wymiotami, a nawet zaburzeniem słuchu i wzroku. Po upływie kilku godzin i braku pomocy lekarskiej mogą być dostrzegalne także inne objawy zatrucia aspiryną.

Zwróć uwagę na to, że zażywanie zbyt dużej ilości kwasu acetylosalicylowego wpływa negatywnie na procesy metaboliczne, a tym samym w bezpośredni sposób prowadzi to do dysfunkcji na poziomie komórkowym. W niektórych przypadkach może także dojść do zapaści, drgawek, niewydolności nerek, a nawet śpiączki i śmierci.

Zazwyczaj śmierć w wyniku przedawkowania aspiryny wynika z niewydolności oddechowej, której towarzyszy wstrząs sercowo-naczyniowy. Niekiedy przyczyną jest także hipertermia oraz przewlekłe zatrucie organizmu. Szczególnie często dochodzi do tego u osób powyżej 70. roku życia.

Skutki zatrucia i nadużywania kwasu acetylosalicylowego

Bardzo niebezpieczne może być przedawkowanie aspiryny. Skutki zażycia zbyt dużej dawki tych leków mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jednym z najpoważniejszych konsekwencji jest poważne zatrucie, które może powodować podwyższoną temperaturę, osłabienie, halucynacje, omamy oraz drgawki. Chcesz wiedzieć, jakie jeszcze są skutki uboczne aspiryny? Niekiedy prowadzi to do zatrzymania krążenia i obrzęku płuc.

W niektórych przypadkach występuje także inne toksyczne działanie aspiryny, co skutkuje krwawieniem z przewodu pokarmowego, uszkodzeniem błony śluzowej żołądka oraz owrzodzenie żołądka.

Leczenie zatrucia pochodnymi kwasu salicylowego — gdzie szukać pomocy?

Podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby przedawkowanie aspiryny? Co robić w takiej sytuacji? Jak najszybciej udaj się do lekarza – to bardzo ważne szczególnie w przypadku zażycia dużej dawki tego leku. Wówczas wdrożone zostaje leczenie objawowe, które ma przede wszystkim ograniczyć skutki nieprzyjemnych symptomów zatrucia organizmu. Jakie metody jeszcze są stosowane, gdy podejrzewane jest przedawkowanie aspiryny? Leczenie w takim przypadku obejmuje również podanie odtrutki. Niezbędne jest też monitorowanie stanu pacjenta. Jeśli zażywanie tych substancji wynika z uzależnienia od leków, to stałym elementem leczenia jest też psychoterapia.

Podsumowanie

Wiesz już, jak popularnym lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzakrzepowym jest kwas acetylosalicylowy. Skutki uboczne przedawkowania jednak mogą być bardzo poważne, dlatego konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarzy. Tym bardziej że zażywanie zbyt dużej ilości aspiryny przyczynia się do zatrucia toksycznego organizmu, powodują zaburzenia ze strony układu pokarmowego i wątroby, a niekiedy prowadzą nawet do udaru, śpiączki oraz śmierci. Dlatego przedawkowanie aspiryny jest niebezpieczne i należy szybko reagować w razie wystąpienia negatywnych objawów już po zażyciu tej substancji.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button