Polineuropatia alkoholowa – czym jest, przyczyny, objawy i leczenie

Alkoholizm jest chorobą, która oddziałuje na cały organizm – oprócz funkcjonowania psychicznego zaburza również pracę wszystkich narządów pacjenta. Jedną ze zmian, jakie można zaobserwować po wieloletnim nadużywaniu alkoholu, jest uszkodzenie nerwów obwodowych, które prowadzi do tzw. polineuropatii alkoholowej. Na czym polega ta dolegliwość i w jaki sposób można ją leczyć?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Przyczyny polineuropatii alkoholowej
  • Objawy polineuropatii alkoholowej
  • Leki na neuropatię alkoholową

Polineuropatia to choroba wynikająca z uszkodzenia nerwów obwodowych i ich nieprawidłowego działania w następstwie rozmaitych okoliczności, takich jak niedobór witaminy B12, czynniki genetyczne, cukrzyca, choroby zakaźne lub autoimmunologiczne. Natomiast polineuropatia alkoholowa dotyka wyłącznie osoby nadużywające alkoholu (szacuje się, że cierpi na nią 10-30% nałogowców). Długotrwałe przyjmowanie dużych ilości tej substancji psychoaktywnej prowadzi do dysfunkcji oraz demielinizacji (czyli uszkodzenia osłonek mielinowych) komórek nerwowych. Głównymi przyczynami tych zmian jest aldehyd octowy, czyli metabolit alkoholu etylowego oraz niedobory pokarmowe (zwłaszcza niedobór witaminy B).

Przeczytaj również: Leczenie uzależnień (terapia uzależnień)

Polineuropatia alkoholowa

Jakie są objawy polineuropatii alkoholowej?

Polineuropatia alkoholowa ból

Jako że polineuropatia jest chorobą postępującą, jej obraz zmienia się w zależności od etapu. Na początku objawy mogą wydawać się niewinne – zwykle ograniczają się do mrowienia i drętwienia stóp, a czasem również dłoni. Dopiero z czasem dolegliwości stają się bardziej dotkliwe (pojawiają się również bóle i zaburzenia czucia) oraz zaczynają obejmować części kończyn bardziej zbliżone do tułowia.

Niedowład nóg u alkoholika

W jeszcze bardziej zaawansowanym stadium można zaobserwować  osłabienie mięśni, a nawet niedowłady. Oprócz tego do symptomów polineuropatii alkoholowej zaliczamy cienką skórę rąk i nóg, zaburzenia odczuwania temperatury i bólu, zmniejszoną zdolność do określania położenia własnych części ciała, wzmożoną potliwość stóp i dłoni, obniżenie i ściszenie głosu, chrypkę (neuropatia nerwu krtaniowego wstecznego), owrzodzenia, podatność na zakażenia skóry, zaburzenia seksualne, bolesne skurcze łydek, problemy z poruszaniem się, a także zachwiania równowagi. Należy podkreślić, iż neuropatia może również przebiegać bezobjawowo. W takiej sytuacji jedynym sposobem na jej wykrycie jest przeprowadzenie badania elektrofizjologicznego.

Przeczytaj również: leczenie alkoholizmu


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Leczenie polineuropatii alkoholowej

Warunkiem skuteczności leczenia polineuropatii alkoholowej jest zachowywanie abstynencji, co oznacza, że zwykle jest ona łączona z terapią uzależnień od alkoholu. Bardzo istotną częścią tego procesu jest uzupełnianie niedoborów pokarmowych poprzez zachowywanie zrównoważonej, wysokobiałkowej diety dla alkoholika, stosowanie leków osłaniających żołądek oraz przyjmowanie odpowiednich suplementów. W razie potrzeby specjaliści mogą zdecydować również o wdrożeniu farmakoterapii, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub antydepresyjnych.
Pamiętajmy, że polineuropatia alkoholowa stanowi jedynie konsekwencję uzależnienia i związanego z nim długotrwałego przyjmowania substancji psychoaktywnej, która z punktu widzenia naszego organizmu jest zwykłą trucizną. Leczenie dolegliwości fizycznych nie jest więc możliwe bez profesjonalnej psychoterapii oraz postanowienia o trwałym odstawieniu alkoholu.

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button