POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Podwójna osobowość alkoholika — czym się charakteryzuje?

Alkoholizm wpływa nie tylko na zmianę sposobu patrzenia na świat, na ciało uzależnionego, ale także na psychikę i zachowywania. Często nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do występowania podwójnej osobowości. To niebezpieczne zjawisko, które wymaga leczenia, gdyż może stanowić zagrożenie dla otoczenia, jak i dla samego alkoholika. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest podwójna osobowość alkoholika i czym się charakteryzuje.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest podwójna osobowość alkoholika?
  • Cechy osobowości dyssocjalnej
  • Jak zmienia się osobowość po alkoholu?

Czym jest podwójna osobowość alkoholika?

Kiedy mówimy o osobowości człowieka, mamy na myśli zestaw pewnych indywidualnych cech oraz wzorców, które wpływają na to, jak dana osoba się zachowuje i co odczuwa w różnych sytuacjach. Jednak przez nadmierne spożywanie alkoholu może dojść do sytuacji, kiedy u uzależnionego dojdzie do powstania podwójnej osobowości. Przyjmowany alkohol sprawia, że dochodzi do zaburzenia produkcji serotoniny, a to z kolei może prowadzić do pojawiania się u alkoholika impulsywnych i całkowicie irracjonalnych zachowań, które nie pasują do cech charakteru i standardowych zachowań danej osoby.

Zmiana osobowości po alkoholu – jak rozpoznać?

Zmiana zachowania po alkoholu występuje stopniowo. Jednak najbliższe otoczenie powinno zwrócić uwagę, jak z tygodnia na tydzień nałogowiec pod wpływem alkoholu zmienia się z zazwyczaj opanowanej osoby w kogoś agresywnego i impulsywnego. Specjaliści wskazują na kilka kluczowych objawów, charakteryzujących podwójną osobowość alkoholika, oto one:

  • zespół Otella – wiąże się z ciągłym odczuwaniem zazdrości względem partnera lub partnerki; chorobliwa wręcz zazdrość ma postać psychozy alkoholowej, która kategorycznie wymaga leczenia, gdyż w skrajnych wypadkach może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń;
  • zespół amnestyczny/ Korsakowa – zespół amnestyczny jest chorobą neurologiczną, która jest spowodowana przewlekłym nadużywaniem alkoholu oraz niedoborem witaminy B1 w organizmie. Choroba objawia się zaburzeniami pamięci, szczególnie w zakresie pamięci krótkotrwałej, a także dezorientacją, utratą zdolności do planowania i podejmowania decyzji oraz trudnościami z utrzymaniem uwagi. Osoby z zespołem amnestycznym mogą także wykazywać objawy psychozy, takie jak urojenia czy omamy.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Osobowość dyssocjalna - cechy

Osobowość dyssocjalna i alkoholizm to dwa różne zaburzenia, jednak często mogą występować jednocześnie, co pogłębia trudności w funkcjonowaniu społecznym i zwiększa ryzyko zachowań agresywnych oraz kryminalnych. Oto niektóre z cech charakterystycznych dla osób z osobowością dyssocjalną i uzależnionych od alkoholu:

  1. Skłonność do łamania norm społecznych i przepisów prawa, często związana z alkoholowymi wybrykami i przestępstwami
  2. Impulsywność i brak umiejętności kontroli impulsów, co prowadzi do trudności w radzeniu sobie z emocjami i konfliktami społecznymi
  3. Brak empatii i współczucia dla innych ludzi, co może skutkować agresywnym zachowaniem i trudnościami w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji
  4. Tendencja do manipulowania innymi dla osiągnięcia własnych celów, co często towarzyszy uzależnieniu od alkoholu, w którym alkoholik manipuluje swoim otoczeniem, aby uzyskać pieniądze lub alkohol
  5. Niski poziom poczucia winy i brak poczucia odpowiedzialności za swoje działania, co utrudnia leczenie i prowadzi do ciągłego powracania do nałogu.

Koniecznie pamiętaj o tym , że osobowość dyssocjalna i alkoholizm to złożone problemy, wymagające kompleksowego podejścia terapeutycznego, które może obejmować terapię farmakologiczną, psychoterapię i terapię uzależnień.

Należy pamiętać także o tym, że podwójna osobowość to zagrożenie dla otoczenia. Poza tym nie dotyczy to jedynie alkoholików w ciągu alkoholowym. Tak tzw. weekendowy alkoholik, może borykać się z tym problemem, więc nie można tego ignorować.

Jak leczyć podwójną osobowość u alkoholika?

Jeśli chodzi o najskuteczniejsze metody leczenia podwójnej osobowości u alkoholika, konieczne będzie rozpoczęcie psychoterapii. Prywatny ośrodek terapii uzależnień to sposób, który pomoże oderwać się od toksycznego środowiska, problemów, które pchają do alkoholu i pomoże skupić się w 100% na walce z nałogiem. Na samym początku konieczne pozbycie się z organizmu alkoholu. Dlatego pierwszym krokiem powinna być detoksykacja organizmu, która w ośrodku jest znacznie skuteczniejsza i łatwiejsza. Podczas gdy Twój organizm będzie pozbywał się z organizmu alkoholu, będziesz cały czas pod kontrolą lekarzy i psychologów. Dlatego zyskasz wsparcie zarówno dla swojego organizmu, którzy będzie mierzył się z objawami abstynencyjnymi, jak i pomoc psychologiczną. Dopiero później rozpoczniesz walkę. Kilkutygodniowa terapia alkoholowa w połączeniu z psychoterapią zaburzeń osobowości pomogą Ci w walce z alkoholizmem. Gdy zdecydujesz się na ośrodek, sprawdź, jaki jest cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i podejmij decyzję o rozpoczęciu leczenia.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat alkoholizmu? Przeczytaj także inne nasze porady, np. tego, kim jest alkoholik wysokofunkcjonujący.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button