Przykładowy plan trzeźwienia alkoholika

Choroba alkoholowa dawniej była kojarzona głównie z ludźmi pochodzącymi z marginesu społecznego, a stereotyp alkoholika to niechlujnie wyglądający pan spod sklepu monopolowego z butelką taniego wina czy proszący o kilka złotych na piwo. Obecnie wiadomo już, że uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć czy też pozycję społeczną.

Najczęściej rozwija się bez świadomości osoby chorej, jak i jej najbliższego otoczenia. Do uzależnienia może prowadzić perfekcjonizm, stresujący tryb życia czy praca wymagająca maksymalnego skupienia i nie pozwalająca na błędy. Alkoholik bardzo długo potrafi maskować swój pociąg do napojów wyskokowych. Nie od razu codziennie zagląda do kieliszka i traci poczucie rzeczywistości, zaniedbując bieżące sprawy czy obowiązki.

Czy to już nałóg?

Pierwsze sygnały ostrzegawcze o przekraczaniu bezpiecznej granicy najczęściej wyłapują najbliżsi. Ważne jest jednak, aby sam zainteresowany jak najszybciej uświadomił sobie uzależnienie. Często alkoholicy przyznają się do problemu dopiero, gdy alkohol wywoła w ich życiu drastyczne skutki zdrowotne, doprowadzi do utraty pracy, problemów finansowych lub rozpadu rodziny. Osoby, które zastanawiają się, czy sięganie po alkohol stanowi już ich nałóg, powinny odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

  • Ile wydaję na alkohol?
  • Czy rodzina cierpi przez moje picie?
  • Czy organizuję w ogóle wyjścia ze znajomymi, którym nie towarzyszy picie alkoholu?
  • Czy alkohol stanowi dla mnie sposób na rozładowanie napięcia, poprawę humoru i rozwiązywanie innych codziennych problemów?
  • Czy życie bez alkoholu wydaje mi się puste?
  • Czy po odstawieniu alkoholu na co najmniej kilka dni czuję rozdrażnienie i nieprzyjemne objawy fizyczne lub psychiczne?

Jeśli na co najmniej połowę z tych pytań udzielono odpowiedzi twierdzącej, wówczas mamy do czynienia z uzależnieniem, a to oznacza konieczność podjęcia terapii. Warto pamiętać, że im wcześniej zdecydujemy się na leczenie alkoholizmu, tym mniejsze spustoszenia alkohol wywoła w organizmie i łatwiej będzie pokonać nałóg.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Zwrócenie się o pomoc

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu? Wokół tematu narosło wiele mitów, które sprawiają, że często jest on traktowany jako efekt życiowej porażki i fakt, który należy ukrywać przed otoczeniem. Ważnym krokiem jest uświadomienie sobie, że uzależnienie od alkoholu to choroba, którą, podobnie jak każdą inną, trzeba leczyć. Takie myślenie pomoże nam przełamać wewnętrzny opór, przyznać się do nałogu i poprosić o pomoc.

Diagnoza

Kolejnym krokiem jest diagnoza problemu przeprowadzona przez specjalistę. Pomocy można szukać w szpitalach, klinikach, prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień czy grupach prowadzonych przez różne stowarzyszenia. Specjalista pomaga dobrać choremu odpowiednią formę leczenia, dopasowaną do zaawansowania nałogu, indywidualnych predyspozycji, kondycji psychicznej i fizycznej oraz podpowiada, jak rozpocząć leczenie alkoholizmu.

Terapia alkoholowa

Profesjonalne leczenie uzależnienia od alkoholu opiera się o terapię, która jest indywidualnie ułożona dla każdego pacjenta. Uświadamia ona zgubne skutki nałogu i sytuacje, które wyzwalają chęć picia. Uczy asertywności i zdrowych nawyków, które pomagają poradzić sobie z negatywnymi uczuciami bez sięgania po kolejny kieliszek napoju wysokoprocentowego.

Program HALT

Filarem leczenia alkoholizmu jest program HALT. Hasło "HALT” powstało od pierwszych liter angielskich słów:

  • HUNGRY — głodny
  • ANGRY — rozgniewany
  • LONELY — samotny
  • TIRED — zmęczony

Każdy z tych stanów psychofizycznych jest bardzo niebezpieczny dla alkoholika i może oddalić go od zdrowienia. W oparciu o założenia programu HALT:

​NIE BĄDŹ GŁODNY – staraj się nie wychodzić z domu bez zjedzenia czegoś. Pokusa na kieliszek zwielokrotnia się, gdy jesteśmy głodni, ponieważ wtedy bywamy źli. ​Organizm człowieka jako laboratorium biochemiczne bardziej domaga się dla alkoholika alkoholu, gdy żołądek jest pusty.

​NIE BĄDŹ ROZGNIEWANY – gniew jest naturalnym uczuciem. Jednak zbyt duży poziom złości zaburza funkcjonowanie. Ten stan psychiki jest w większości powodem sięgnięcia po kieliszek, aby osiągnąć odprężenie. ​Przeciwieństwem gniewu jest wyciszenie, spokój.

​NIE BĄDŹ SAMOTNY – samotność nie jest najlepszym stanem dla alkoholika w jego drodze trzeźwienia. Od samotności bliska droga do frustracji, złości, napięcia, rozżalenia. Jako przeciwwagę dla samotności stawia się grupy wsparcia.

​NIE BĄDŹ ZMĘCZONY – trudno oczywiście nie być zmęczonym, ale chodzi o to, aby stanu tego nie przedłużać. Istotne jest unikanie zmęczenia fizycznego, ale również psychicznego. Naturalny wypoczynek w postaci spaceru, relaksu umysłowego i fizycznego czy dobry sen daje wymierne efekty.

Trzeźwe życie, czyli jak napisać plan zdrowienia alkoholika?

Przed wyjściem z terapii każdy jej uczestnik tworzy swój własny plan na trzeźwe życie. Co jest podstawą do realizacji tego planu i jak napisać plan zdrowienia alkoholika? Szczerość przy jego napisaniu i uczciwość przy jego wykonaniu. Zachowanie trzeźwości jest wymogiem pracy codziennej. Stosowanie zaleceń dla trzeźwiejących alkoholików, a mianowicie: realizowanie w codzienności zasad programu HALT, zdrowy tryb życia, rozwój osobisty oraz korzystanie z technik panowania nad swoimi emocjami to podstawowe punkty planu na trzeźwe życie.

Kolejne istotne elementy planu dotyczą sposobu spędzania wolnego czasu, a także dobrych relacji z rodziną. Wywołują one w alkoholiku chęć normalnego życia, spokój wewnętrzny i duchową równowagę. Wpisany w planie kontakt z innymi alkoholikami również jest warunkiem trzeźwienia. Tak naprawdę żadnego punktu założonego planu nie wolno zaniedbać lub odłożyć na jutro. Każdy plan na trzeźwe życie jest indywidualny. Tym, co je łączy, jest nadzieja i prawdziwe pragnienie trzeźwości.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button