POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Plamy na twarzy po alkoholu – czym są i co oznaczają?

Czy czerwone plamy na twarzy i szyi po alkoholu są zawsze powodem do zmartwień? Tego rodzaju objawy pojawiają się u sporej liczby osób i najczęściej są bagatelizowane. Zdarza się jednak, że zaczerwienie w obrębie twarzy po spożyciu alkoholu wiąże się z poważniejszymi dolegliwościami. Dlatego warto wiedzieć, jakie są potencjalne przyczyny powstania plam na twarzy po piciu alkoholu i co mogą one oznaczać. Czytaj dalej, by poznać najważniejsze informacje.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym są czerwone plamy na twarzy po alkoholu?
  • Co oznaczają czerwone plamy na twarzy po spożyciu alkoholu?

Czerwone plamy na twarzy po alkoholu – skąd się bierze taka reakcja organizmu?

Gdzieniegdzie można usłyszeć opinie, że skoro u kogoś pojawiają się czerwone plamy po alkoholu na twarzy, to ta osoba może pochwalić się dobrym krążeniem krwi. Nic bardziej mylnego – takie objawy nigdy nie są pozytywną reakcją organizmu. W rzeczywistości mówimy tutaj o problemach związanych z nieprawidłowym metabolizmem alkoholu, co jest dość częstą przypadłością. Jest ona przekazywana z pokolenia na pokolenie i może dotknąć w zasadzie każdego, niezależnie od wieku.

Charakterystyczne zaczerwienienie okolic twarzy i szyi może wynikać z nieumiejętnego trawienia alkoholu przez organizm, ale nie jest to jedyna potencjalna przyczyna. Co jeszcze może odpowiadać za taką reakcję?

Plamy na twarzy po wypiciu alkoholu a reakcja naczyń krwionośnych

Po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu naczynia krwionośne mogą się rozszerzać i pękać, co jest bezpośrednią odpowiedzią na zawarte w nim toksyny i produkty jego rozkładu, m.in. trujący aldehyd octowy. Powstałe w ten sposób zaczerwienienia pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na szyi czy ramionach, a w skrajnych przypadkach nawet na całym ciele.

Czerwone plamy na twarzy po alkoholu a nieskuteczne trawienie etanolu

O tym już wspomnieliśmy – plamy na twarzy po wypiciu alkoholu mogą być wynikiem problemów z prawidłowym rozkładem etanolu oraz aldehydu octowego. Za te procesy odpowiedzialny jest jeden z enzymów wątrobowych (dehydrogenaza aldehydowa). Może się zdarzyć, że organizm nie będzie w stanie wytwarzać tego enzymu w optymalnych ilościach, co poskutkuje odkładaniem się toksycznego aldehydu octowego. Jego nadmiar może być bardzo niebezpieczny i skutkować pojawianiem się czerwonych plam na twarzy po alkoholu.

Czerwone plamy na twarzy i szyi po alkoholu a podwyższone ciśnienie

Po wypiciu alkoholu ciśnienie w ciele nieznacznie się podnosi, a potem powraca do normalnego poziomu. To może sprawić, że pojawią się czerwone plamy na twarzy po alkoholu. Co istotne, jeśli picie trwa nieprzerwanie kilka dni (sprawdź, po czym poznać alkoholika), wysokie ciśnienie będzie się utrzymywać, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. W dłuższej perspektywie może też doprowadzić do bardzo groźnego schorzenia, jakim jest nadciśnienie tętnicze.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Plamy po alkoholu a mniejsza gęstość krwi

Jako jedną z najczęstszych przyczyn powstawania plam na twarzy po alkoholu jest zmniejszenie gęstości krwi, czyli jej rozrzedzenie. Gdy krew staje się mniej gęsta, na twarzy i w jej okolicach może pojawić się charakterystyczne zaczerwienienie.

Plamy wątrobowe a czerwone plamy na twarzy po piciu

Określenie " plamy wątrobowe na twarzy po alkoholu" co do zasady jest błędne, bowiem te zmiany mają charakter pigmentacyjny – nie mają nic wspólnego z nadużywaniem alkoholu. Powstawanie plam wątrobowych wiąże się z nadmiernym gromadzeniem się melaniny pod powierzchnią skóry. Jest to wynik naturalnego starzenia się organizmu oraz zmian w funkcjonowaniu skóry. Plamy wątrobowe bywają spowodowane zaniedbaniem w zakresie odpowiedniej pielęgnacji naskórka i stosowania kremów z filtrem w okresie dziecięcym.

Plamy na twarzy po piciu alkoholu i inne symptomy – podsumowanie

Plamom na twarzy po wypiciu alkoholu towarzyszą czasami inne objawy, takie jak:

  • mdłości;
  • bóle i zawroty głowy;
  • trudności z oddychaniem;
  • zaczerwienienie oczu;
  • podwyższone tętno;
  • opuchlizna policzków.

Choć część z powyższych symptomów pokrywa się z reakcjami organizmu na zatrucie alkoholowe, może się zdarzyć, że pojawią się one zaraz po spożyciu napojów procentowych. W takim przypadku warto zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tym objawom jest ograniczenie lub całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu. Jeśli czujesz, że masz z tym problem, dobrym pomysłem będzie leczenie alkoholizmu w ośrodku leczenia uzależnień. Tego typu ośrodki zapewniają specjalistyczną opiekę ze strony psychoterapeutów, którzy dążą do wyrobienia u pacjenta zdrowych nawyków w jednym celu – powrotu do życia poza sidłami zgubnego nałogu. Jednym z początkowych kroków niezbędnych do osiągnięcia tego celu jest tzw. detoksykacja alkoholowa, czyli proces ok. tygodniowego odtruwania organizmu z resztek etanolu oraz uzupełnienia niedoboru witamin i minerałów.

Sprawdź, jak wygląda odwyk alkoholowy w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnienia od alkoholu. Dowiedz się też, jaka jest cena leczenia alkoholizmu. A jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości, nie wahaj się skontaktować ze specjalistami z naszego ośrodka WANT. Jesteśmy po to, by Ci pomóc!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button