POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Picie ryzykowne i szkodliwe – co to oznacza?

Większość osób pijących alkohol spożywa go w taki sposób, że nie powoduje negatywnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego ani fizycznego. Spora część osób spożywa jednak alkohol w sposób ryzykowny oraz szkodliwy. Co oznaczają te terminy? Czym różni się picie ryzykowne od szkodliwego? Sprawdź sam!

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym jest picie szkodliwe?,
 • Czym jest picie ryzykowne?;

Czym jest picie ryzykowne?

Za picie ryzykowne uznaje się spożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Często jest ono określone przedsionkiem alkoholizmu. Choć takie picie nie powoduje żadnych szkód dla zdrowia, mogą one się pojawić, gdy wzorzec picia nie ulegnie zmianie. Picie ryzykowne może dotyczyć tak naprawdę każdego człowieka, niezależnie od jego wieku, płci, statusu społecznego, sytuacji finansowej czy wykształcenia. Może, ale nie musi prowadzić do alkoholizmu.

Picie ryzykowne nie stanowi kategorii diagnostycznej, ani nie jest obecne w klasyfikacji chorób ICD-10. To jedynie umowne stwierdzenie, jednak nie oznacza to wcale, że jest obojętne dla organizmu człowieka. Za picie ryzykowne uznaje się średnie spożywanie 100% alkoholu w ilości 20-50 g przez kobietę oraz w ilości 40-60 g przez mężczyznę. Osoby pijące ryzykownie często nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń i konsekwencji.

Czym jest picie szkodliwe?

Picie szkodliwe, w odróżnieniu od picia ryzykownego – jest obecne w klasyfikacji chorób ICD-10. Mowa o nim wtedy, gdy spożywanie alkoholu staje się współprzyczyną lub przyczyną pojawienia się szkód psychicznych, somatycznych bądź zaburzeń zachowania. Do tych szkód można zaliczyć m.in. zapalenie trzustki, nadciśnienie tętnicze, napady agresji czy stany depresyjne.

W przypadku picia szkodliwego, nie stwierdza się jeszcze uzależnienia od alkoholu. Mimo to, w takiej sytuacji zaleca się ograniczyć spożywanie alkoholu. Jeśli dana zdaje sobie sprawę ze zbyt częstego picia, powinna skonsultować tę kwestię z lekarzem, a także ustalić plan picia. Pozwoli on określić maksymalną liczbę dni picia w tygodniu, sposoby zwolnienia tempa picia, okoliczności zachowania bezwzględnej abstynencji, a także dodatkowe zasady, mogące mieć związek np. z porą dnia, rodzajem alkoholu czy miejscem picia.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Picie szkodliwe a alkoholizm

Picie szkodliwe może łatwo doprowadzić do alkoholizmu. W szczególności niepokój powinny wzbudzić następujące zachowania i symptomy:

 • alkohol jest spożywany w celu poprawy nastroju, poradzenia sobie lub zapomnienia o codziennych problemach i emocjach,
 • przywiązywanie wagi do alkoholu, np. konieczność picia podczas spotkań towarzyskich, a także krytykowanie osób zachowujących abstynencję,
 • kontynuowanie spożywania alkoholu mimo widocznych, negatywnych konsekwencji,
 • stan upojenia staje się za każdym razem coraz mocniejszy, występują epizody utraty pamięci,
 • bliscy zaczynają zwracać uwagę na problem alkoholowy, a osoba pijąca temu zaprzecza.

W przypadku picia szkodliwego nawet mała redukcja konsumpcji alkoholu okaże się niezwykle korzystna dla zdrowia. Nie ma konieczności całkowitego zrezygnowania z picia, jednak ograniczenie pomoże zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Warto pamiętać, że uzależnienie od alkoholu nie powstaje z dnia na dzień. Cały proces rozpoczyna się od picie ryzykownego, następnie przechodzi w picie szkodliwe, a później w alkoholizm. Pierwsze objawy alkoholizmu to m.in.

 • regularne spożywanie dużych ilości alkoholu,
 • rozpoczynanie dnia od alkoholu,
 • rozdrażnienie w przypadku utrudnionego kontaktu z alkoholem,
 • picie w samotności lub ukryciu,
 • wypieranie się,
 • odczuwanie silnej potrzeby wypicia alkoholu,
 • koncentrowanie całej uwagi na alkoholu,
 • luki w pamięci.

Kiedy warto rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Na leczenie alkoholizmu warto zdecydować się zawsze, gdy alkohol utrudnia codzienne życie i ma bezpośredni wpływ na relacje, pracę, zdrowie czy samopoczucie. Dla wielu osób wystarczającym rozwiązaniem może okazać się detoks alkoholowy. Osobie, która zdaje sobie sprawę z problemu alkoholowego, będzie łatwiej uporać się z tym problemem. W przypadku zaawansowanych i wieloletnich uzależnień najlepsze rozwiązanie stanowi ośrodek terapii uzależnień.

W takim miejscu osoba uzależniona ma dostęp do specjalistów, którzy codziennie zajmują się tego typu problemami. To również miejsce, w którym przebywają osoby uzależnione. Świadomość, że nie jest się samemu, A problem alkoholowy dotyczy wielu osób – pomaga w oswojeniu się z chorobą. Uzależniona osoba może wybrać się do ośrodka prywatnego lub państwowego. Cennik ośrodka leczenia alkoholizmu będzie się różnić w zależności od placówki, jej lokalizacji, a także możliwości, jakie oferuje swoim pacjentom.

Ośrodki leczenia alkoholizmu pomagają nie tylko w leczeniu choroby, bowiem wspierają także rozwój osobisty pacjentów. Placówki oferują różnego rodzaju zajęcia, m.in. z relaksacji, medytacji, czy różnych umiejętności, takich jak szycie, malowanie czy gotowanie. Czas trwania terapii może być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Niektóre terapie trwają 2 tygodnie, z kolei inne nawet do 3 miesięcy. Wszystko zależy od stopnia uzależnienia.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button