POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Czy palenie marihuany ma wpływ na płodność mężczyzn?

Marihuana to jedna z najpopularniejszych używek na świecie, a ostatnio mówi się raczej o jej pozytywnym niż negatywnym wpływie na zdrowie. Jej medyczne zastosowanie jest legalne również w Polsce. Nie jest jednak panaceum na wszystko, a na pewno nie na bezpłodność. Trzeba pamiętać, że próby samoleczenia jakimkolwiek lekiem bez konsultacji lekarskiej mogą mieć skutek odwrotny od zamierzonego, prowadząc np. do uzależnienia. Jaki jest wpływ marihuany na płodność u mężczyzn?

Czy marihuana utrudnia starania o dziecko?

Para, w której jedno lub oboje z partnerów regularnie palą marihuanę, może mieć trudności z poczęciem dzieci nie tylko z jej wpływu na układ rozrodczy. Ten dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet co wykazuje coraz więcej badań. Jeszcze poważniejszy problem może leżeć jednak w psychice niż ciele. Nałóg bywa bagatelizowany, ale odpowiedzialnym krokiem przed decyzją o dziecku powinno być leczenie uzależnienia od marihuany przyszłych rodziców.

Jak marihuana wpływa na nasienie?

Czy palenie marihuany ma wpływ na plemniki? Coraz więcej badań wykazuje taką zależność. Co ciekawe dotyczy ona nie tylko jakości produkowanej spermy, ale też zachowania wytworzonych już plemników, które reagują na zawarte w narkotyku substancje.

Palenie marihuany a leniwe plemniki

Wpływ marihuany na plemniki, jeśli chodzi o ich ruchliwość, jest bardzo wyraźny. W spermie palaczy znajdowano większe ilości nieprawidłowo przemieszczających gamet, których zdolność do przedostania się do komórki jajowej jest mocno ograniczona.

Marihuana a ilość plemników

Marihuana a płodność mężczyzny to szerokie zagadnienie, ale również w przypadku ilości plemników zależność jest wyraźna. Jej regularni użytkownicy produkują ich o około 30% mniej. Według naukowców wystarczył miesiąc częstego korzystania z używki, by wystąpiła korelacja.

Wpływ marihuany na DNA plemników

Istnieją też badania wykazujące, jaką zależność ma palenie marihuany a plemnikami  z gorszą  jakością DNA. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Duke wykazują, że im dłuższe i częstsze jej stosowanie, tym większe zmiany w nim zachodzą. Potwierdzoną konsekwencją jest pogorszenie morfologii gamet, natomiast wpływ na przekazywany materiał genetyczny nie jest jednoznaczny. Znaleziono jednak korelację pomiędzy gorszymi zdolnościami poznawczymi dziecka a paleniem marihuany rodziców.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy palenie marihuany przez ojca ma wpływ na płód?

Wpływ regularnego palenia marihuany przez ojca na dalszy rozwój płodu  podczas ciąży nie jest tak dobrze zbadany. Nie ma też konkretnych danych odnośnie problemów  z płodnością, jakie generuje używka. Na pewno korzystanie z niej przy przyszłej matce nie jest korzystne dla ciąży, ponieważ niektóre składniki dymu marihuanowego są identyczne z tymi w papierosowym. Efekty mogą więc być podobne jak przy biernym paleniu tytoniu. Dla prawidłowego rozwoju płodu warto więc jak najszybciej wykorzystać sprawdzone metody leczenia narkomanii ojca.

Marihuana może powodować bezpłodność – prawda, czy fałsz?

Palenie marihuany przez mężczyznę a starania o dziecko obrosło w pewne mity. Niektóre z nich mogą się brać stąd, że w jednym z badań naukowcy zaobserwowali, że pod wpływem zawartej w narkotyku substancji THC, plemniki poruszają się szybciej. Niestety wcale nie wpływało to pozytywnie na ich efektywność, ponieważ po dotarciu do komórki jajowej były już zbyt „zmęczone”, by przebić się przez jej ściankę i ją zapłodnić. Ponadto we wspomnianym badaniu chodziło o bezpośredni wpływ marihuany na wytworzone już plemniki, a nie długotrwałe skutki korzystania  z niej. Te są zdecydowanie niekorzystne, jednakowo pod kątem jakości gamet, jak i ogólnej sprawności układu rozrodczego. U nałogowych palaczy marihuany zaobserwowano problemy m.in. z potencją. Degradację organizmu można jednak odwrócić, jeśli skieruje się narkomana na odpowiednie leczenie. Szansą może być np. prywatny ośrodek terapii uzależnień.

Co zrobić, aby zniwelować skutki palenia marihuany na płodność?

Naprawa problemów z płodnością związanych z marihuaną musi się wiązać z całkowitym jej odstawieniem – bez decyzji o tym wysiłki specjalistów leczących bezpłodność, mogą się na nic nie zdać. Nawet jeśli uda się począć dziecko bez tego kroku, trzeba mieć świadomość z negatywnego wpływu uzależnienia ojca na przyszłą rodzinę. Jeśli choroba jest mocno rozwinięta, ten mimo wiedzy o jej destrukcyjności, może nie być w stanie przestać sięgać po marihuanę. W takim przypadku jedyną szansą na normalną przyszłość jest dla rodziny wysłanie go do zamkniętej placówki. W razie trudności z dostępem do publicznej służby zdrowia warto spojrzeć na cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i porównać go z własnymi możliwościami finansowymi.

Podsumowanie

Palenie marihuany zmniejsza płodność, ale nie uzależnia fizycznie, więc przy leczeniu nałogu nie jest konieczna detoksykacja narkotykowa. Mimo to zależność psychologiczna może być bardzo silna. Na szczęście chęć posiadania dziecka to tylko jedna z wielu dobrych motywacji do zaprzestania korzystania z narkotyków, którą warto wykorzystać w pracy terapeutycznej.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytani (FAQ)

Czy palenie marihuany wpływa na płodność mężczyzn?

Tak, istnieją badania wskazujące, że palenie marihuany może wpływać na płodność mężczyzn, choć wymagane są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć tę kwestię.

Jak marihuana wpływa na jakość nasienia mężczyzn?

Palenie marihuany może negatywnie wpłynąć na jakość nasienia, prowadząc do zmniejszenia liczby plemników, ich motoryki, a także do uszkodzenia DNA plemników.

Czy wpływ marihuany na płodność mężczyzn jest trwały?

Wpływ marihuany na płodność mężczyzn nie musi być trwały. Po zaprzestaniu używania marihuany płodność mężczyzn może ulec poprawie, choć czas potrzebny na regenerację może się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu i długości trwania stosowania marihuany.


Call Now Button