Jak wygląda odwyk narkotykowy i na czym polega?

Uzależnienie od narkotyków to postępująca i śmiertelnie niebezpieczna choroba (zaklasyfikowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako jednostka chorobowa). Jak wygląda i czym polega odwyk narkotykowy? Nieleczona narkomania prowadzi do stopniowego wyniszczenia organizmu człowieka oraz obniżenia jakości życia we wszystkich jego sferach. Jedynym skutecznym sposobem leczenia uzależnienia od substancji psychoaktywnych jest odwyk narkotykowy.

Na czym polega i jak wygląda odwyk narkotykowy? Jakie elementy decydują o skuteczności odwyku od narkotyków?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak wygląda odwyk narkotykowy?
  • Na czym polega odwyk narkotykowy?
  • Kiedy jest potrzebny odwyk narkotykowy?

Przyczyny i objawy uzależnienia od narkotyków

Narkomania jest chorobą o złożonym podłożu, na które składają się zarówno czynniki osobowościowe, jak i środowiskowe. Do przyczyn uzależnienia od narkotyków zalicza się m.in.: wpływ grupy rówieśniczej i chęć eksperymentowania / chęć nieodstawania od grupy, obniżone poczucie własnej wartości, a także problemy psychiczne i emocjonalne obniżające poziom tolerancji na frustrację.

Uzależnienie fizyczne i psychiczne

Uzależnienie od narkotyków może mieć charakter fizyczny i/lub psychiczny. Fizyczne uzależnienie oznacza bardzo silne zapotrzebowanie organizmu osoby uzależnionej na utrzymywanie stale wysokiego poziomu danej substancji, a ograniczenie jej zażywania lub odstawienie powoduje wystąpienie szerokiego spektrum fizycznych i psychicznych objawów głodu narkotykowego. Uzależnienie psychiczne prowadzi w krótkim czasie do skupiania się wyłącznie na zażywanej substancji - planowaniu jej zdobywania i zażywania. Efektem jest najczęściej pogłębiające się zaniedbywanie obowiązków rodzinnych, szkolnych i zawodowych.

Fazy uzależnienia od narkotyków
Na czym polega odwyk narkotykowy?

Objawy uzależnienia od narkotyków

Do najczęstszych objawów uzależnienia od narkotyków należą:

  • symptomy fizyczne: bóle głowy, biegunki, drżenie mięśni, zaczerwienienie oczu i rozszerzenie źrenic, przedłużający się katar, ospałość / senność lub nadpobudliwość i rozdrażnienie
  • symptomy psychiczne: obniżenie nastroju, wycofanie, zaniedbania w zakresie higieny osobistej
  • symptomy społeczne: rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań / hobby, zaniedbania w wykonywaniu obowiązków domowych, szkolnych i zawodowych.
Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Kiedy czas na odwyk narkotykowy?

Uzależnienie od narkotyków przebiega fazami.

  • W fazie eksperymentalnej przyjmowane są różne narkotyki w celu ich "spróbowania".
  • W fazie zażywania i nadużywania narkotyków sięga się po wybrane substancje w sposób regularny, a codzienne funkcjonowanie coraz częściej skoncentrowane jest na zdobywaniu środków na narkotyki i zaopatrywaniu się w kolejne dawki.
  • W fazie uzależnienia organizm przyzwyczaja się do regularnego otrzymywania danej substancji i reaguje głodem narkotykowym na ograniczenia ilości czy częstotliwości zażywania narkotyków.

Kiedy osoba uzależniona powinna zgłosić się na odwyk? Im szybciej, tym lepiej! Leczenie rozpoczęte w fazie zażywania i nadużywania narkotyków wyróżnia się wysoką skutecznością i jest zdecydowanie łatwiejsze niż to rozpoczynane w fazie uzależnienia.

Niestety osoby uzależnione przez długi czas zaprzeczają istnieniu problemu twierdząc, że w pełni panują nad nałogiem i mogą w każdej chwili przestać zażywać narkotyki. Ten mechanizm odsuwa w czasie podjęcie decyzji o odwyku, a finalnie komplikuje i wydłuża czas trwania leczenia.

Podejrzewasz uzależnienie u siebie lub bliskiej Ci osoby? Nie zwlekaj! Skorzystaj z pomocy specjalisty!

Metody leczenia narkomanii - co warto wybrać?
Jak wygląda odwyk narkotykowy?

 

Jak wygląda odwyk od narkotyków?

Jak wygląda odwyk narkotykowy? Skuteczny odwyk to terapia indywidualnie dopasowana do potrzeb danej osoby. Projektowaniem terapii zajmuje się specjalista terapii uzależnień, najczęściej działając w interdyscyplinarnym zespole, w skład którego wchodzi również lekarz internista czy psychiatra.

Odwyk narkotykowy jak wygląda?

W zależności od stopnia zaawansowania choroby i fazy uzależnienia od narkotyków, a także możliwości finansowych czy organizacyjnych pacjenta - leczenie może być krótkoterminowe (intensywne, najczęściej przeprowadzane w ośrodku leczenia uzależnień) lub średnio / długoterminowe (stacjonarne, przeprowadzane podczas regularnych spotkań w ramach terapii indywidualnej i grupowej).

Odwyk narkotykowy - na czym polega?

Przebieg odwyku może się różnić w zależności od ośrodka i stanu osoby uzależnionej, jednak odwyk narkotykowy polega przede wszystkim na oczyszczeniu organizmu osoby uzależnionej z narkotyku, a następnie pomoc w przetrwaniu objawów zespołu abstynencyjnego i pozostania trzeźwym. Jest to proces złożony i długofalowy, w trakcie którego osoba chora może przechodzić niejednokrotnie kryzys. Organizm będzie domagać się substancji, która przez dłuższy czas go uzależniała, i będzie się domagać ponownych dawek, powodując niekomfortowe dolegliwości. Na tym etapie odwyk narkotykowy polega na pomocy w przetrwaniu ciężkich chwil i zmotywowaniu osoby uzależnionej.

Detoks narkotykowy - kiedy jest potrzebny?

Detoks narkotykowy może być przeprowadzony przed rozpoczęciem leczenia. Celem detoksu jest oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji oraz uzupełnienie ewentualnych niedoborów makro i mikroskładników. Wzmocniony i czysty organizm to większa szansa na pozytywne zakończenie odwyku od narkotyków. Jak wygląda detoks narkotykowy? Detoks polega na podawaniu indywidualnie skomponowanych kroplówek. Odtruwanie i wzmacnianie organizmu trwa najczęściej od 7 do 10 dni i jest przeprowadzane pod ścisłą kontrolą lekarza i personelu medycznego.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna to spotkania jeden na jeden osoby uzależnionej z terapeutą uzależnień. Terapia prowadzona jest w wybranym przez specjalistę nurcie i ma prowadzić do zrozumienia mechanizmów rządzących nałogiem oraz wyposażeniu osoby uzależnionej w skuteczne narzędzia do radzenia sobie po zakończeniu odwyku.

Terapia grupowa

Terapia grupowa może być uzupełnieniem terapii indywidualnej lub główną formą leczenia prowadzonego w ramach modelu wspólnotowo - resocjalizacyjnego. Osoba uzależniona współtworzy grupę, której członkowie zmagają się z podobnymi problemami i wyzwaniami. Celem tworzenia tego rodzaju grup jest wzajemne wspieranie się w radzeniu sobie z nałogiem, przezwyciężaniu kryzysów oraz motywowanie się do dalszej pracy nad sobą.

Podsumowanie

Jak jest na odwyku narkotykowym? Wszystko zależy od fazy uzależnienia od narkotyków oraz indywidualnych cech osoby uzależnionej. Na czym polega odwyk narkotykowy? W większości przypadków zaczyna się od detoksu narkotykowego, a następnie prowadzony jest w ramach krótkoterminowej lub średnio bądź długoterminowej terapii indywidualnej i/lub grupowej. Celem odwyku jest nauka życia z nałogiem bez sięgania po substancje psychoaktywne.

Jak wyjść z nałogu amfetaminowego?
Jak jest na odwyku narkotykowym?

 

Czytaj dalej:

Jak wysłać bliską osobę na przymusowy odwyk narkotykowy?

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Objawy zapaści narkotykowej

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button