ODWYK ALKOHOLOWY ILE TRWA

Decydując się na zerwanie z nałogiem, osoba uzależniona podejmuje bardzo ważną, ale i trudną decyzję. Przede wszystkim musi sama przed sobą przyznać się, że ma problem z używkami. Po drugie musi być świadoma, że fizycznie i psychicznie odwyk alkoholowy może być dla niej ciężki. Z drugiej strony życie w trzeźwości zdecydowanie jest warte włożonej w odwyk pracy. Ile czasu trwa odwyk alkoholowy i jak naprawdę on wygląda odwyk alkoholowy?

Przeczytaj również: kiedy zaczyna się alkoholizm?

Zespół odstawienia alkoholu – ile trwa? Początki odwyku

Dla wielu osób, które dopiero rozpoczynają swoją drogę do trzeźwości, najważniejsze jest to, ile trwa terapia odwykowa alkoholowa. Tymczasem ta kwestia powinna być dla nas marginalna – znacznie istotniejsze jest to, by okazała się skuteczna. Pamiętajmy, że nałóg nie powstał w ciągu jednego dnia czy tygodnia, w związku z czym jego wyleczenie również wymaga czasu.

Początek odwyku wiąże się z detoksykacją alkoholową i może być trudny, szczególnie dla osób głęboko uzależnionych. Osoby te potrzebują silnej woli, ponieważ w pierwszej fazie, oprócz psychicznego przyzwyczajenia, pojawiają się dolegliwości fizyczne i problemy zdrowotne. W przypadku osób spożywających wcześniej duże dawki alkoholu, przydatne może okazać się wsparcie medyczne. Oczyszczający się organizm jest trudny do ujarzmienia, ale po przejściu tego etapu będzie już tylko lepiej.

Jednak niektórym osobom w początkowym okresie odwyku zdarzają się potknięcia. Osoba przebywająca w ośrodku leczenia uzależnień otoczona jest profesjonalnym personelem, psychologami, terapeutami, którzy w każdej chwili są w stanie jej pomóc przetrwać ten czas. Dlatego warto spróbować odwyku w ośrodku, nie na własną rękę.

W ośrodku leczenia uzależnień panuje specyficzna atmosfera, ważny jest też grafik dnia, który pomaga osobie uzależnionej poczuć, że wszystko jest uporządkowane, zorganizowane, a ona w tej rutynie może powoli zacząć układać swoje życie.


 

ODWYK ALKOHOLOWY ILE TRWA
Początki walki z uzależnieniem nie należą do najłatwiejszych.
Jednakże późniejsza radość z życia w trzeźwości jest ogromna dla osoby uzależnionej i jej bliskich.

Odwyk alkoholowy - ile trwa

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile trwa odwyk od alkoholu. Pacjent sam może zdecydować o tym, jak długo pozostanie w placówce. 4 tygodnie odwyku pozwalają na oczyszczenie się organizmu, ale także na pomoc psychologiczną. W niektórych przypadkach warto jednak poświęcić na odwyk więcej czasu. Kiedy wkładamy w niego swój czas i pracę, zdecydowanie maleje prawdopodobieństwo, że wrócimy do nałogu.

Pamiętać należy, że odwyk to nie tylko fizyczny detoks. W ośrodku liczyć można na terapię, spotkania w grupach i indywidualne. Warto z takich spotkań korzystać także po wyjściu z ośrodka. Dzięki temu osoba uzależniona kontynuuje leczenie, umacnia jego rezultaty i porządkuje swoje życie.

Pytając o to, ile trwa odwyk alkoholowy, pamiętajmy, że uzależnienie jest chorobą chroniczna i przewlekłą. Po dwutygodniowym, miesięcznym czy dwumiesięcznym odwyku nie przestaje się być alkoholikiem. Osoba uzależniona po przejściu terapii cały czas pracuje nad swoim życiem, a pobyt w ośrodku i praca z terapeutami daje jej odpowiednie narzędzia, żeby mogła to robić. Jest to jednak bardzo satysfakcjonująca praca, możliwa dzięki pomocy specjalistów, wspierających chorego na każdym etapie walki z nałogiem. Dobrze jest skorzystać z dłuższego pobytu, ponieważ ceny odwyku alkoholowego są niższe.

Leczenie alkoholizmu – ile trwa i od czego to zależy?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego ośrodka terapeutycznego, warto przeanalizować informacje zawarte na stronach internetowych poszczególnych placówek, a najlepiej odwiedzić je osobiście, by na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają i funkcjonują. To, jak długo trwa odwyk alkoholowy, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest forma leczenia alkoholizmu: czy jest to terapia stacjonarna, czy ambulatoryjna? Jakie metody stosowane są w określonym ośrodku lub gabinecie? Jakie są kompetencje i doświadczenie zatrudnionych tam specjalistów? A z drugiej strony: na jakim etapie choroby znajduje się pacjent i jaka jest jego motywacja? Wbrew pozorom, to, ile trwa leczenie odwykowe, jest sprawą bardzo indywidualną. Na samym początku oddziaływań terapeutycznych trudno oszacować przewidywany czas trzeźwienia. Jednak jedno jest pewne: warto poświęcić na nie tyle czasu, ile trzeba, ponieważ korzyści z terapii zakończonej sukcesem są wręcz bezcenne.

 

 

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button