POMAGAMY JUŻ 12 LAT - ZAUFAŁO NAM 1600 OSÓB
PROFESJONALNA TERAPIA W RENOMOWANEJ KLINICE

Odtrucie alkoholowe – na czym polega?

Prawidłowo przeprowadzone odtrucie alkoholowe umożliwia skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego oraz złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego. Poprawa samopoczucia po zakończonym detoksie jest dla osoby uzależnionej istotnym motywatorem do rozpoczęcia leczenia i podjęcia walki o odzyskanie kontroli nad swoim życiem. Co to jest detoks alkoholowy? Ile trwa i na czym polega detoks alkoholowy?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Co to jest detoksykacja alkoholowa?
  • Na czym polega odtrucie alkoholowe?
  • Jakie są domowe sposoby na odtrucie alkoholowe?
  • Kiedy należy zdecydować się na odtrucie alkoholowe?

Czym jest odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe polega na odstawieniu alkoholu i jednoczesnym podawaniu odpowiednio opracowanych preparatów medycznych, zawierających leki oraz witaminy i minerały.

Detoksykacja alkoholowa przeprowadzona jest przede wszystkim z zastosowaniem kroplówek. Droga dożylna gwarantuje ekspresowe działanie leków oraz optymalne wchłanianie witamin i minerałów. W razie potrzeby podczas odtruwania podawane mogą być również preparaty doustne w formie płynów lub tabletek. O przebiegu każdej detoksykacji decyduje lekarz.

Jak długo organizm oczyszcza się z alkoholu? Poziom alkoholu w organizmie spada stopniowo, mniej więcej o 0,2 promila na godzinę. Czas usunięcia etanolu z organizmu zależy więc od ilości wypitego alkoholu i zawartości alkoholu we krwi. Jeśli wynosi ona 3 promile oczyszczanie organizmu będzie trwało około 15 godzin. Więcej czasu może być potrzebne, by skutecznie usunąć z organizmu wszystkie toksyny oraz wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową.

Na czym polega odtrucie alkoholowe? Ile trwa odtruwanie alkoholowe?

Procedura odtrucia alkoholowego ma charakter indywidualny i w każdym przypadku poprzedzana jest szczegółową diagnostyką. Lekarz przeprowadza pogłębiony wywiad z pacjentem oraz zleca wykonanie podstawowych badań z krwi i moczu, a w razie potrzeby również dodatkowych, specjalistycznych badań.

Ile czasu trwa detoks alkoholowy? Odtruwanie alkoholowe trwa zazwyczaj od 2 do 5 dni. Długość detoksu zależy od stanu pacjenta oraz indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu. Czas niezbędny do odtrucia organizmu może się wydłużyć, jeśli pacjent zmaga się z jakimiś chorobami przewlekłymi bądź podczas detoksu wystąpi padaczka alkoholowa lub poalkoholowa psychoza.

W ramach odtrucia pacjentowi podawane są różnego rodzaju preparaty (przede wszystkim w formie kroplówek), zawsze przygotowywane w oparciu o zalecenia lekarza prowadzącego detoks. W ramach odtruwania pacjentowi mogą być również podawane leki uspokajające, nasenne i antydepresanty.

Cel detoksu alkoholowego

Detoks alkoholowy to kluczowy etap leczenia uzależnienia, który ma na celu przywrócenie organizmowi równowagi po długotrwałym nadużywaniu alkoholu.

Co daje detoks alkoholowy? Odtruwanie alkoholowe ma na celu:

  • oczyszczenie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów metabolizmu alkoholu,
  • skuteczne nawodnienie organizmu oraz przywrócenie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej,
  • uzupełnienie niedoborów mikroelementów i witamin, szczególnie tych z grupy B, niezbędnych do regeneracji i poprawy funkcji organizmu.

Stan pacjenta poddawanego odtruwaniu jest monitorowany i na bieżąco kontrolowany. Kilkukrotnie w ciągu detoksu wykonywane są między innymi badania krwi, które umożliwiają określenie ilości pozostałych we krwi szkodliwych substancji.

O skutecznym odtruciu organizmu mówmy wówczas, gdy wszystkie parametry biochemiczne organizmu pacjenta zostają ustabilizowane i mieszczą się laboratoryjnych normach. Pacjent po zakończonym detoksie nie powinien również odczuwać fizycznych i psychicznych symptomów zespołu abstynenckiego.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Odtrucie alkoholowe domowymi sposobami

Domowe odtruwanie organizmu jest możliwe niemal wyłącznie w sytuacjach, gdy doszło do jednorazowego nadużycia alkoholu. Domowe odtruwanie polega przede wszystkim na przyjmowaniu dużej ilości płynów z elektrolitami oraz stosowaniu lekkostrawnej, bogatej w witaminy i minerały diety. Dla osób uzależnionych domowy detoks najczęściej okazuje się zbyt trudny i niewystarczający pod względem łagodzenia symptomów zespołu abstynenckiego. Ryzyko utraty motywacji do ukończenia odtruwania jest w tym przypadku bardzo wysokie.

Kiedy należy zdecydować się na odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe przeprowadza się najczęściej u osób, które decydują się na podjęcie leczenia uzależnienia. Detoks pozwala na bezpieczne usunięcie z krwi pacjenta trujących toksyn, przywrócenie organizmowi właściwej gospodarki metabolicznej oraz wyraźne wzmocnienie organizmu. Po odtruciu osoba uzależniona ma siłę do podjęcia walki o odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

W przypadku zaawansowanej choroby alkoholowej odtrucie przeprowadzane w warunkach klinicznych, pod opieką wyszkolonego zespołu specjalistów, jest szansą na maksymalne złagodzenie objawów zespołu abstynenckiego i przetrwanie najtrudniejszych chwil po odstawieniu alkoholu.

Bezwzględnym wskazaniem medycznym do przeprowadzenia detoksu są objawy zatrucia alkoholowego, które mogą poprzedzać stan zagrożenia zdrowia i życia osoby uzależnionej od alkoholu. Detoks jest najbezpieczniejszym sposobem przerwania tzw. ciągu alkoholowego i wejścia w stan abstynencji.

Leczenie alkoholizmu - koszty detoksu i terapii

Ile kosztuje odtrucie alkoholowe? Koszty zaczynają się od kilkuset złotych za dobę. Jednak koszty leczenia alkoholizmu i samego detoksu zależą od fazy choroby alkoholowej, złożoności problemów zdrowotnych, z którymi boryka się pacjent oraz wybranej metody terapii. Zamknięte leczenie alkoholizmu wyróżnia się wysoką skutecznością i w tym przypadku detoks najczęściej wliczony jest w cenę turnusu terapeutycznego.

Sprawdź, jak jest cena leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień Want.

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Czas trwania odtrucia alkoholowego zależy od wielu czynników, takich jak stopień zatrucia, ogólny stan zdrowia osoby, długość i intensywność spożywania alkoholu, a także metoda przeprowadzania detoksykacji. Zwykle proces odtrucia można podzielić na etapy:

  1. Faza ostra (6–24 godziny po ostatnim spożyciu alkoholu):
    W tym czasie organizm zaczyna usuwać alkohol z krwiobiegu. Objawy mogą obejmować nudności, wymioty, drżenie rąk, bóle głowy i niepokój.
  2. Faza subostra (24–72 godziny):
    Objawy odstawienia osiągają szczyt. Mogą wystąpić silne drżenia, pocenie się, wysokie ciśnienie krwi, przyspieszone tętno, lęk, a w cięższych przypadkach drgawki, halucynacje lub majaczenie alkoholowe (delirium tremens).
  3. Faza późna (4–7 dni):
    Objawy zaczynają ustępować, choć niektóre, jak drażliwość, zmęczenie i bezsenność, mogą się utrzymywać. W przypadku ciężkich uzależnień proces ten może trwać dłużej.

Odtrucie alkoholowe powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza, szczególnie w przypadku osób z przewlekłym uzależnieniem, ponieważ nagłe odstawienie alkoholu może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym zagrażających życiu. Lekarze mogą podać leki łagodzące objawy odstawienia, takie jak benzodiazepiny, i monitorować stan pacjenta.

Podsumowanie

Odtrucie alkoholowe polega na podaniu pacjentowi preparatów medycznych zawierających między innymi mikro i makroskładniki oraz leki przeciwbólowe, nasenne lub antydepresyjne. Celem detoksu jest usunięcie z organizmu pacjenta alkoholu i toksyn oraz wzmocnienie organizmu. Po odtruciu alkoholowym pacjent ma więcej sił do podjęcia walki o własne zdrowie i odzyskanie kontroli nad swoim życiem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button