Uzależnienie od leków przeciwbólowych – objawy

Ból to nieprzyjemne uczucie, które powstaje na skutek chorób albo urazów. Przewlekły ból powoduje dyskomfort i problemy fizyczne oraz psychiczne. Próg tolerancji bolesnych doznań różni się w zależności od organizmu. Lekarze w przypadku złagodzenia dolegliwości nierzadko zalecają zażywanie środków przeciwbólowych. Z badań CBOS wynika jednak, że już 90% Polaków leczy się samodzielnie, unikając konsultacji ze specjalistą i zażywając leki bez recepty, co zwiększa statystyki związane z lekomanią. Czy wiesz, jak rozpoznać uzależnienie od leków przeciwbólowych objawy?

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jakie są objawy uzależnienia od leków przeciwbólowych?,
 • Jakie są objawy odstawienia leków przeciwbólowych?.
 • Jak walczyć z uzależnieniem od leków przeciwbólowych?;

Lekomania – najważniejsze informacje

Uzależnienie od leków nie tylko przeciwbólowych zwane jest lekomanią. To nałóg, który zmusza do spożywania produktu leczniczego przez długotrwały czas w coraz to większych dawkach. Uzależnienie od środków przeciwbólowych określa się jako formę toksykomanii, czyli nadmierne spożywanie substancji szkodliwych dla organizmu człowieka. Uzależnienie od leków można podzielić na przyzwyczajenie i nałóg – najcięższa forma uzależnienia.

Lekomania nazywana jest chorobą XXI wieku.  Może dotyczyć zarówno leków opioidowych -przeciwbólowych narkotycznych np. morfina, jak i nienarkotycznych środków przeciwbólowych — dostępnych najczęściej bez recepty np. paracetamol. Osoby uzależnione zażywają leki znacznie dłużej, niż naprawdę tego potrzebują. Wyróżniają się niepokojem w przypadku braku dostępności do substancji uzależniającej.

To choroba, która znacząco wpływa na izolację społeczną i osłabia więzi z najbliższymi, ponieważ osoba z problemami całą swoją energię przeznacza na pozyskiwanie i zażywanie lekarstw. Lekomania to obsesja, a także nieustanne szukanie sposobów na spotęgowanie efektów działania leku. Objawy lekomanii z początku są ciężkie do zauważenia, uzależnienie staje się bardziej widoczne wraz z rozwojem nałogu.

Fizyczne objawy uzależnienia od tabletek przeciwbólowych

Objawy uzależnienia od leków przeciwbólowych mogą nie być widoczne gołym okiem, ale powodować nieodwracalne zmiany w organizmie. W przypadku tej choroby z każdym dniem zwiększa się tolerancja organizmu na początkowe dawki substancji. Krwawienie, bóle brzucha, wymioty, wysypka? To tylko nieliczne objawy przedawkowania. Osoby uzależnione muszą borykać się z: wahaniem ciśnienia, zaburzeniem rytmu serca, czy też martwiczym oddzielaniem się naskórka.

Lekomania negatywnie wpływa na nerki. Poza tym to nałóg, który niszczy wątrobę i przyczynia się do powstawania wrzodów żołądka. Leki przeciwbólowe łagodzą ból, zwiększają euforię, ale również spowalniają oddech. Nadużycie substancji grozi zatrzymaniem prawidłowego oddychania!

Obsesyjne spożywanie leków wpływa na opóźnioną diagnozę poważnych chorób — przeciwbólowe lekarstwa tłumią objawy innych dolegliwości, dlatego im szybciej zaczniemy leczenie uzależnienia od leków przeciwbólowych, tym korzystniej dla naszego zdrowia i naszego organizmu.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Psychiczne objawy uzależnienia od leków przeciwbólowych

Objawy uzależnienia od tabletek przeciwbólowych dotyczą nie tylko aspektów fizycznych, ale również psychicznych. W teorii uzależnienie uznawane jest za chorobę psychiczną, podczas której chory nieustannie poszukuje leków i spożywa substancje np. przeciwbólowe, mimo że powodują uszkodzenia w funkcjonowaniu organizmu. Lekomania nierzadko wywołuje: lęk, zobojętnienie i rozdrażnienie, depresję.

Na początku spożywanie leków przeciwbólowych wydaje się decyzją w pełni świadomą. Z czasem jednak psychika ludzka wręcz domaga się leku na ból. Tylko w ten sposób uzależniony odzyskuje spokój i irracjonalne poczucie bezpieczeństwa. Coraz większa dawka leku pozwala uniknąć przykrych doznań związanych z poczuciem braku lekarstwa. W głowie uzależnionego kształtuje się myśl, że niedostateczna ilość substancji przeciwbólowej spowoduje cierpienie. Niestety w takich okolicznościach coraz częściej dochodzi do przedawkowania leków, zatrucia, negatywnych i trwałych skutków ubocznych, a nawet śmierci.

Objawy odstawienia leków

Zespół abstynencyjny to objawy somatyczne i psychiczne, które występują po odstawieniu danej substancji np. leków przeciwbólowych. Osoba, która walczy z nałogiem, może spodziewać się niepokojących, ale normalnych objaw wynikających z detoksu lekowego:

 • drżenie rąk i skurcze mięśni,
 • niezrozumiałe pobudzenie,
 • problemy ze zaśnięciem,
 • niepokój i drgawki,
 • objawy charakteryzujące grypę,
 • zaburzenia w odżywianiu,
 • pogorszenie samopoczucia – drażliwość,
 • zaburzenia psychotyczne.

Jak walczyć z uzależnieniem od leków przeciwbólowych?

Objawy uzależnienia od leków przeciwbólowych są trudne do wykrycia, ponieważ bardzo często osoby chore ukrywają swoje problemy. W leczeniu lekomanii czas ma ogromne znaczenie. Każda kolejna dawka zagrażającej substancji może mieć negatywny i trwały wpływ na organizm człowieka.

Osoba uzależniona pragnąca uwolnić się od nałogu w pierwszej kolejności musi poddać się detoksykacji pod okiem specjalisty — oczyszczeniu organizmu z niebezpiecznych substancji. To trudny proces dla odstawiającego leki, który wiąże się z zespołem abstynencyjnym. W tym czasie ogromnie ważne jest wsparcie ze strony najbliższych.

Nieocenioną pomocą w walce o życie bez uzależnień jest psychoterapia. Terapeuta to specjalista obecny w ośrodku leczenia uzależnień, który pomaga wytrwać w utrzymaniu abstynencji, motywuje do dalszej walki, a także podpowiada, jak żyć, aby nigdy nie wrócić do wyniszczającego organizm nawyku.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button