Przedawkowanie Ibuprofenu – objawy i skutki

Od lat Polacy kochają środki przeciwbólowe, szczególnie ibuprom, przedawkowanie składnika zwanego ibuprofenu może być jednak bardzo groźne. To niesteroidowy lek przeciwzapalny, zalecany na bóle pleców, reumatyczne i miesiączkowe, a także bóle głowy czy zębów. Nie bez znaczenia jest to, że ibuprofen możemy kupić bez recepty.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są skutki przedawkowania ibuprofenu?,
  • Jaka jest śmiertelna dawka ibuprofenu?,
  • Jak wygląda przedawkowanie ibuprofenu?,
  • Jaka jest niebezpieczna i śmiertelna dawka ibupromu;

Dostępność tego środka jest spora – kupimy ibuprofen na stacji benzynowej, w kiosku, w markecie, a nawet na straganie. Występuje zresztą pod różnymi nazwami handlowymi (przedawkowanie nurofenu to to samo, co przedawkowanie ibuprofenu), co naraża nas na toksyczne skutki. Tymczasem maksymalna dawka ibuprofenu, niekonsultowana dawka dla osoby dorosłej to 1,2 g, czyli 1200 mg. Zwykle to oznacza 1 do 2 tabletek do 4 godziny po jedzeniu. Niebezpieczna dawka ibuprofenu to powyżej 6 tabletek na dzień. Zobacz, czym jest lekomania.

Czy można przedawkować Ibuprofen?

"Ibuprofen przedawkowanie", "ibuprom przedawkowanie" - czasami wpisujemy te frazy w Google. Tak, przedawkowanie ibupromu jest możliwe, a skutki przedawkowania leków groźne. Wręcz często przekraczamy toksyczną dawkę tego leku, czyli ≥100 mg/kg mc. Po przekroczeniu dawki ≥400 mg/kg mc doświadczamy z kolei objawów ostrego zatrucia ibuprofenem. Objawy te pojawiają się po 4 – 6 godzinach od przyjęcia leku i mogą zagrażać życiu. Przedawkowania ibupromu najczęściej doświadczamy poprzez bóle w nadbrzuszu, wymioty i nudności, zaburzenia świadomości. Czasami pojawia się krwioplucie, boli nas głowa, szumi nam w uszach, a nawet mamy zaburzenia oddychania i omdlenia. Uszkodzenie nerek i wątroby. Zaostrzenie astmy. Pocieszające jest to, że ciężkie objawy zatrucia ibuprofenem występują rzadko.

Jakie są objawy przedawkowania Ibuprofenu

Zatrucie ibuprofenem objawia się więc komplikacjami ze strony układu pokarmowego. Najczęściej boli nas po prostu nadbrzusze. Wymiotujemy, doświadczamy biegunki, bo ibuprofen aplikowany w nadmiarze wykazuje działanie przeczyszczające. Pojawić się może wysypka. Przedawkowanie ibuprofenu objawy więc może dawać specyficzne. Zauważamy też czasami płytki oddech.

Skutki przyjmowania nadmiernych dawek Ibuprofenu - przedawkowanie

Inne poważne skutki przyjmowania nadmiernych dawek ibuprofenu to napady drgawkowe, kwasica metaboliczna, niedociśnienie, hiperkaliemia, tachykardia, śpiączka, migotanie przedsionków, sinica, depresja oddechowa. Toksyczna dawka ibuprofenu może także skutkować zatrzymaniem krążenia.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jaka jest dopuszczalna dawka dobowa Ibuprofenu?

Śmiertelna dawka ibuprofenu to 200 mg na kg masy ciała. Często przyczyną zatrucia jest lekomania. Leczenie lekomanii przebiega podobnie jak leczenie innych nałogów, ale o tym jeszcze napiszemy.

Zatrucie Ibuprofenem - leczenie

Przedawkowanie ibuprofenu skutki może mieć więc poważne. Naukowcy nie wynaleźli panaceum na ibuprofen. Możemy natomiast leczyć i podtrzymać objawy. Nie stosujemy swoistego leczenia, ale zazwyczaj lekarze płuczą żołądek. Nie zalecają jednocześnie wywoływania wymiotów na zatrucie ibuprofenem. Leczenie przedawkowania ibuprofenu powinno być podjęte jak najszybciej, aby nie doszło do poważnych zmian zagrażających zdrowiu i życiu.

Ibuprofen - częsta przyczyna lekomanii. Gdzie szukać pomocy?

Lekomania polega na przyjmowaniu leków w zbyt dużych dawkach i zbyt często. Co skutkuje psychicznymi i fizycznymi zmianami. Pomóc może dobry prywatny ośrodek terapii uzależnień. Najczęściej uzależniamy się od leków uspokajających, nasennych, dopingujących i przeciwbólowych. Na lekomanię – i co za tym idzie przedawkowanie ibuprofenu - szczególnie narażone są osoby chorujące na depresję, zaburzenia lękowe i somatyzacyjne, alkoholicy i uzależnieni od opiatów, kokainy oraz amfetaminy. Najlepiej od razu szukać pomocy, ale trudno wprowadzić tę radę w życie, gdyż jako uzależnieni często nie zdajemy sobie, przynajmniej początkowo, sprawy z powagi sytuacji. W dodatku bliscy lekomanów, w odróżnieniu od bliskich alkoholików, mogą nie zauważać nałogu, ponieważ lekomania nie daje specyficznych objawów. Są jednak symptomy, które powinny skłonić bliskich osoby uzależnionej do zaproponowania jej leczenia w ośrodku terapii uzależnień. Symptomami są na przykład przyjmowanie ibuprofenu codziennie przez wiele miesięcy, częste odwiedzanie lekarza w celu uzyskania recepty na dany lek, czy stosowanie leku bez wskazań medycznych.

Podsumowanie

Przeciwbólowy ibuprofen dostaniemy niemal wszędzie – na straganie, w markecie. Nic dziwnego, działa przecież skutecznie. Pamiętajmy jednak, że lek występuje pod różnymi nazwami – na przykład ibuprom, nurofen, czyli właśnie ibuprofen. Przedawkowanie zalecanej dawki najczęściej skutkuje bólem nadbrzusza i innymi dolegliwościami układu pokarmowego. Zatrucie ibuprofenem może też powodować drgawki i problemy z oddychaniem. Nie przekraczajmy zatem dawki 1200 mg ibuprofenu dziennie, a najlepiej skonsultujmy branie tego leku z lekarzem, szczególnie jeśli przedawkowaliśmy ibuprofen Dawka śmiertelna to 200 mg na kg masy ciała. Nie ma antidotum na przedawkowanie ibuprofenu, jednak lekarze leczą zatrucie objawowo. Na lekomanię pomoże terapia w ośrodku odwykowym. Cena prywatnego ośrodka leczenia uzależnień wynosi około 7 tysięcy złotych za dwutygodniową terapię. Najważniejsze to znaleźć przyczynę lekomanii i zaakceptować, że potrzebujemy pomocy w walce z nałogiem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button