Nawroty w uzależnieniach. Czemu się pojawiają i jak im zapobiec?

Pełne wychodzenie z nałogu może trwać wiele lat. W tym czasie potrzebna jest nie tylko cierpliwość, ale przede wszystkim wsparcie ze strony najbliższych oraz samoobserwacja. Tym bardziej że niekiedy nawet jeden bodziec może sprawić, że pojawią się nawroty w uzależnieniu. Przekonaj się, jakie są przyczyny tego stanu, a przede wszystkim, jak sobie radzić z chęcią ponownego sięgnięcia po substancje psychoaktywne.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Czym są nawroty w uzależnieniach?,
 • Czemu nawroty w uzależnieniach się pojawiają?,
 • Jak zapobiegać nawrotom?;

Nawroty w uzależnieniach – dlaczego się pojawiają?

Uzależnienie to podstępna choroba, która tak naprawdę będzie Ci towarzyszyła przez całe życie. Dlatego musisz zachować czujność i nieustannie pracować nad sobą czy po prostu korzystać z profesjonalnej pomocy, zapewnianą przez ośrodek leczenia uzależnień. Dzięki temu to właśnie Ty zwyciężysz w tej walce.

Pomimo Twojej pracy nad sobą mogą pojawić się nawroty w uzależnieniu od narkotyków. Trudno jest jednoznacznie wskazać na powody, przez które się pojawiają. Zazwyczaj jednak ma to związek ze stresującą sytuacją oraz brakiem umiejętności radzenia sobie z narastającymi problemami. Niekiedy ważne zmiany w życiu również mogą sprawić, że to właśnie w alkoholu, narkotykach czy innych substancjach psychoaktywnych będziesz starał/a się szukać pomocy.

Wśród innych przyczyn nawrotów uzależnienia są:

 • konflikt w rodzinie,
 • zmiany w pracy – nie tylko zwolnienie, ale też awans,
 • śmierć bliskiej osoby,
 • trudności w życiu prywatnym,
 • przeprowadzka,
 • dyskomfort psychiczny,
 • ból fizyczny,
 • problemy zdrowotne uzależnionej osoby lub kogoś bliskiego.

Jakie są objawy nawrotów w uzależnieniach?

Chcesz wiedzieć, jak dokładnie wyglądają symptomy nawrotów nałogu? Pamiętaj, że ogromne znaczenie mają rodzaje uzależnień, ponieważ mogą one powodować pojawienie się różnych objawów.

Kluczowe znaczenie ma to, żebyś znał sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o zbliżającym się nawrocie. Zazwyczaj rozpoczyna się to od zmiany nastroju, a szczególnie narastającego uczucia napięcia, frustracji czy zagubienia. Niekiedy ma to też związek z niezadowoleniem ze swojego życia, cierpieniem oraz brakiem umiejętności porozumienia się z osobami z najbliższego otoczenia.

Zauważ, że nawroty w uzależnieniu mogą mieć związek ze swoim samopoczuciem, a szczególnie z poczuciem bycia gorszym od innych osób. Szczególnie często ten problem pojawia się, jeśli brakuje zaufania ze strony najbliższych. Ich podejrzliwość sprawia, że chora osoba nie może samodzielnie podejmować żadnych decyzji bądź jej lub jego opinie w ogóle nie są brane pod uwagę. Taka sytuacja potęguje stres, utratę kontroli nad swoim życiem oraz brak umiejętności radzenia sobie z wieloma codziennymi zadaniami. W konsekwencji może to doprowadzić do ponownego uzależnienia od narkotyków, alkoholu, papierosów i szukanie w nałogu sposobu na rozwiązanie wielu problemów.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak zapobiec nawrotom choroby w uzależnieniach?

Chcesz wiedzieć, czy dostrzegalne są u Ciebie sygnały nawrotów? W takim przypadku można wykonać test uzależnień, a dzięki temu przekonasz się, czy znów masz problem z nałogiem. Najlepiej, jak najszybciej zatrzymać ten mechanizm, ponieważ wraz z rozwijającym się nawrotem możesz mieć coraz większe trudności z poradzeniem sobie z ochotą do powrotu do nałogu.

Nawroty choroby w uzależnieniu możesz zatrzymać, jeśli będziesz znać symptomy, które Cię ostrzegają, a także skorzystasz z profesjonalnej pomocy. Najlepszym rozwiązaniem jest terapia indywidualna lub grupowa, prowadzona przez ośrodek leczenia uzależnień.

Udział w terapii pomaga nauczyć się rozpoznawać czynniki, które mogą zwiększać ochotę na powrót do nałogu. Dzięki takim spotkaniom wykształcisz umiejętność samoobserwacji, co jest naprawdę ważne podczas przeciwstawiania się pokusom.

Leczenie uzależnień jest trudne, jeśli nie zadbasz o odpowiednie nastawienie. W końcu sfera psychiczna ma kluczowe znaczenie podczas zapobiegania nawrotom. Dlatego nie traktuj tego stanu jak porażkę lub całkowitą klęskę dotychczasowych działań terapeutycznych. To po prostu reakcja Twojego organizmu na niekorzystne sytuacje, jakie mają miejsce w Twoim życiu. Jednak możesz sobie z nimi skutecznie poradzić, gdy tylko będziesz wiedzieć, jak reagować na poszczególne sygnały. Tym samym wprowadzisz w swoim życiu zmiany, które z pewnością pomogą Ci podczas zwiększającej się chęci powrotu do nałogu.

Nawroty w uzależnieniu od narkotyków – gdzie szukać pomocy?

Jeśli rozpoznajesz u siebie objawy wskazujące na nawroty choroby w uzależnieniu, to pomóc Ci może prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Cennik terapii indywidualnych bądź grupowych jest uzależniony od danej placówki. Jednak warto ponieść te koszty, ponieważ pozwoli Ci to na ponowne poradzenie sobie z narastającymi problemami i sygnałami ostrzegawczymi. Pamiętaj, że umiejętności, jakie nabędziesz podczas spotkań z psychoterapeutą, pogłębia Twoją wiedzę na temat uzależnienia, a także sygnałów,  mogących świadczyć o nawrocie nałogu. Taka terapia z pewnością przyda się również osobom, które złamały stan abstynencji. Jeśli masz takie problemy, to nie czekaj, aż znów uzależnienie zapanuje nad Twoim życiem, tylko skorzystaj z profesjonalnej pomocy.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button