POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Mieszanie narkotyków z alkoholem – śmiertelna mieszanka

Pomysł łączenia różnych substancji psychoaktywnych najczęściej pojawia się podczas różnego rodzaju imprez. Równoczesne picie alkoholu i przyjmowanie narkotyków ma sprzyjać dobrej zabawie. Tymczasem mieszanie alkoholu z narkotykami stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób decydujących się na tego typu eksperymenty.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym grozi przyjmowanie alkoholu i narkotyków?,
  • Jakie są skutki mieszania narkotyków z alkoholem?,
  • Do czego prowadzi mieszanie alkoholu z różnymi rodzajami narkotyków?,
  • Czy alkohol to narkotyk?;

Czym grozi równoczesne przyjmowanie alkoholu i narkotyków?

Przyjmowanie alkoholi i narkotyków zaburza świadomość i upośledza funkcjonowanie człowieka. Interakcja między organizmem a środkiem uzależniającym może prowadzić do uzależnienia psychicznego i fizycznego, czyli stanu, w którym odczuwasz silne pragnienie wypicia alkoholu lub przyjęcia narkotyku. Niemożność zrealizowania tej potrzeby może objawiać się między innymi silnym niepokojem, rozdrażnieniem lub agresją, ale również wywoływać reakcje somatyczne organizmu.

Mieszanie alkoholu i narkotyków, czyli dwóch rodzajów substancji psychoaktywnych jest skrajnie niebezpieczne. Przede wszystkim ich równoczesne przyjmowanie potęguje szkodliwe działanie obydwu substancji. Dodatkowo nigdy nie możemy mieć pewności, jak nasz organizm zareaguje na tego rodzaju "koktajl". Specjaliści podkreślają, że łączenie substancji psychoaktywnych może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu, a w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci (np. w wyniku wstrząsu anafilaktycznego, zatrzymania akcji serca czy zawału lub wylewu).

Alkohol a narkotyki - prawdopodobne reakcje organizmu po zmieszaniu substancji psychoaktywnych

Narkotyki są substancjami, których dokładnego składu nigdy nie możemy być pewni. W mniejszym stopniu dotyczy to marihuany, w większym kokainy czy amfetaminy. Najgroźniejsze w kontekście przewidywalności skutków zażycia są dopalacze.

Jakie mogą być skutki zażycia mieszaniny alkoholu i poszczególnych narkotyków?

Marihuana i alkohol

Alkohol przyspiesza wchłanianie się THC i potęguje działanie narkotyku. W krótkim czasie po przyjęciu obydwu substancji mogą pojawić się ból i zawroty głowy oraz nudności i wymioty. Alkohol i marihuana mogą ponadto spowodować wystąpienie ataków paniki, ataków lękowych oraz różnego rodzaju zaburzeń psychotycznych.

Amfetamina i alkohol

Amfetamina podnosi ciśnienie krwi i temperaturę ciała, przyspiesza tętno oraz przyspiesza i skraca oddech. Może również prowadzić do odwodnienia organizmu. Mieszanie amfetaminy z alkoholem sprawia, że wymienione wyżej reakcje organizmu ulegają skrajnie niebezpiecznemu spotęgowaniu. Skutkiem łączenia alkoholu z amfetaminą może być również utrata kontroli nad swoim zachowaniem, brawura i agresja.

Ecstasy / MDMA i alkohol

MDMA działa pobudzająco, podnosi ciśnienie krwi i temperaturę ciała, przyspiesza tętno i działa odwadniająco (po zażyciu ecstasy zwiększa się potliwość). W połączeniu z działającym moczopędnie alkoholem ecstasty może doprowadzić do ekspresowego odwodnienia, a w następstwie do udaru cieplnego i śmierci. Niebezpieczne jest również przyjmowanie zbyt dużej ilości płynów - nadmiernie obciążona wątroba i nerki nie są w stanie skutecznie filtrować i usuwać z organizmu toksyn i płynów, c z kolei grozi obrzękiem mózgu.

Heroina i alkohol

Przyjęcie heroiny powoduje spowolnienie funkcji organizmu, obniżenie tętna i spłycenie oddechu. Alkohol wypity po zażyciu heroiny potęguje jej działanie i może prowadzić do utraty przytomności, zatrzymania oddechu i akcji serca, a w konsekwencji do śmierci. Z kolei przyjmowanie heroiny w stanie upojenia alkoholowego może być przyczyną śmiertelnego przedawkowania narkotyku.

Kokaina i alkohol

Mieszanie kokainy z alkoholem oznacza w praktyce mieszanie substancji o działaniu euforycznym / pobudzającym (kokaina) z substancją o działaniu uspokajającym (alkohol). Kokaina skutecznie zaburza umiejętność oceny własnego stanu upojenia alkoholowego, a osoba pozostająca pod wpływem mieszaniny wydaje się sobie bardziej trzeźwa niż jest w rzeczywistości. Skutkiem może być przekroczenie dawki śmiertelnej alkoholu. Ponadto przyjęcie kokainy i alkoholu maksymalnie obciąża wątrobę. Może również prowadzić do śmiertelnej w skutkach niewydolności serca.

Dopalacze i alkohol

Skutki zażycia mieszaniny alkoholu i dopalaczy na organizm w znacznej mierze zależą od składu chemicznego tych drugich. Dopalacze to szeroki wachlarz substancji, które mogą działać zarówno pobudzająco, jak i uspokajająco bądź halucynogennie. Zmieszanie alkoholu i dopalaczy może doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, śpiączki lub śmierci, najczęściej w wyniku zawału serca.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Podejmij leczenie uzależnień w ośrodku!

Picie alkoholu i przyjmowanie narkotyków zawsze wiąże się z ryzykiem uzależnienia. Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad własnym życiem, a potrzeba napicia się lub przyjęcia kolejnej dawki narkotyków dominuje Twoje myśli - podejmij leczenie. Terapia narkomanii i terapia alkoholowa w większości przypadków zaczyna się od oczyszczenia / odtrucia organizmu, czyli detoksu narkotykowego i/lub alkoholowego.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień oferuje kompleksowe wsparcia zarówno osobom uzależnionym, jak i ich bliskim / osobom współuzależnionym. Sprawdź ofertę oraz cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i wykonaj pierwszy krok w kierunku zdrowia.

Alkohol i narkotyki - co jest groźniejsze?

Alkohol i narkotyki to substancje psychoaktywne o potencjalnie szkodliwym wpływie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Ich szkodliwość zależy od różnych czynników, takich jak dawka, częstotliwość stosowania i indywidualna wrażliwość. Alkohol może prowadzić do uszkodzeń wątroby, chorób serca, problemów neurologicznych, uzależnienia i wypadków komunikacyjnych. Narkotyki mogą mieć różne działania i powodować problemy zdrowotne, takie jak uzależnienie, uszkodzenia serca czy mózgu. Zarówno nadużywanie alkoholu, jak i narkotyków niesie poważne konsekwencje dla zdrowia i społeczeństwa.

Podsumowanie

Mieszanie alkoholu z narkotykami oznacza przyjmowanie dwóch substancji psychoaktywnych, które mogą modyfikować i potęgować swoje oddziaływanie na organizm. Alkohol i narkotyki zażyte w tym samym czasie działają najczęściej pobudzająco, podnoszą ciśnienie i tętno, przyspieszają oddech i mogą prowadzić do odwodnienia.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button