POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Narkotyki a ciąża

Nowoczesny świat cechuje się indywidualizmem, dlatego akceptuje się w nim różne sposoby życia – często nawet te destrukcyjne. Narkotyki w ciąży to jednak co innego, ponieważ na ich wpływ narażona jest nie tylko osoba podejmująca decyzję o ich zażywaniu, ale też niewinne dziecko. Takie zachowanie jest potępiane przez niemal całe społeczeństwo. Czy słusznie? Oczywiście tak, ale problem jest szerszy, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Wpływ narkotyków na zajście w ciążę

Czy narkotyki mają wpływ na zajście w ciążę? Tak i to zarówno gdy pytamy o problemy z płodnością, jak i o ryzykownych zachowaniach seksualnych. Z jednej strony substancje psychoaktywne (nie tylko nielegalne, ale też np. alkohol, czy nikotyna) osłabiają organizm, zwłaszcza jeśli są używane często i długotrwale. U kobiety prowadzi to np. do zaburzeń w miesiączkowaniu. Z drugiej, rzadko jest to przyczyną całkowitej bezpłodności, a duża część narkotyków powoduje odhamowanie, co sprzyja podejmowaniu nieodpowiedzialnych decyzji i ryzyku zajścia w ciążę.

Zażywanie narkotyków przed zajściem w ciążę. Czy mają wpływ na płód?

Według naukowców z University College w Londynie, 35% kobiet, których dziecko urodziło się z wadą mózgu, zażywało środki odurzające niedługo przed zajściem w ciąże lub w jej trakcie. Wpływ narkotyków na ciąże jest wyraźny, choć jeszcze nie tak dobrze zbadany, jak ten alkoholu czy papierosów. Problemy rozwojowe płodu, które mogą mieć związek z korzystaniem z substancji psychoaktywnych, obejmują nie tylko układ nerwowy, ale też zespoły wad wrodzonych.

Wczesna ciąża a narkotyki

We wczesnej ciąży narkotyki mają wysoki wpływ na płód. W tym okresie ich zażywanie może prowadzić do poronienia. Jeśli dziecko się urodzi, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia chorób i różnych wad rozwojowych. Używki w pierwszych tygodniach ciąży są równie groźne. Dobrze zbadany jest płodowy zespół alkoholowy, który może pojawić się nawet w wyniku spożycia jednorazowej i niewielkiej dawki napoju wyskokowego. Jeśli te argumenty nie są wystarczające dla narkomanki, pewnym rozwiązaniem jest ośrodek leczenia uzależnień. Czasami jest to dla matki i dziecka jedyna szansa na normalną przyszłość.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak zażywanie narkotyków przez ciężarną wpływa na dziecko w okresie płodowym?

Skutki brania narkotyków w ciąży zależą od konkretnej substancji psychoaktywnej, jaką zażywa ciężarna, ale nigdy nie są pozytywne. Kokaina czy amfetamina zwężają naczynia krwionośne, co katastrofalnie wpływa na działanie układu rozrodczego. Skutkiem mogą być różnorodne wady płodu, np. serca, w tym także takie, które doprowadzą do jego śmierci jeszcze przed lub w trakcie rodzenia. Morfina i inne opiaty natomiast powodują ogólne osłabienie organizmów kobiety i płodu oraz szybko uzależniają. Dziecko narkomanki urodzi się z nałogiem, co w razie braku wiedzy o tym personelu szpitala, może spowodować jego śmierć przez gwałtowny zespół abstynencyjny. Niezbędny w tym przypadku będzie detoks narkotykowy.

Czy dziecko narkomanki ma szansę na prawidłowy rozwój?

Narkomania matki nie przesądza o problemach dziecka w przyszłości, ale ryzyko ich wystąpienia jest ogromne. Nawet jeśli kobieta zdobędzie się na abstynencję w czasie ciąży, co znacznie zminimalizuje prawdopodobieństwo powstania wad wrodzonych, często wraca potem do narkotyków. Wywołane przez to problemy psychiczne dziecka mogą mieć nie mniejszy wpływ na jego rozwój niż choroby fizjologiczne. Szansą dla niego jest przede wszystkim skuteczne leczenie narkomanii matki (i jej partnera, jeśli ma on ten sam problem).

Narkotyki partnera a ciąża

Narkomania partnera i jej wypływ na płód jest rzadziej poruszana niż ten problem u matki. Ciąża z narkomanem to jednak również ogromne zagrożenie dla jej przebiegu. Wiele narkotyków znacząco obniża płodność mężczyzn, ponieważ skutkują u nich zmniejszeniem produkcji i pojawianiem się wadliwych plemników. Narkomani mają też często problemy z erekcją. Niestety, gdy mimo tych nieprawidłowości do zapłodnienia dojdzie, mogą pojawić się wady rozwojowe płodu. Jeśli mimo to dziecko urodzi się zdrowe, nie oznacza to jeszcze końca problemów, bo ojciec narkoman będzie dysfunkcyjnie wpływał na jego rozwój psychiczny.

Gdzie szukać pomocy dla kobiet w ciąży uzależnionych od narkotyków?

Ciąża kobiety uzależnionej jest bardzo poważnym problemem, bo wymaga natychmiastowej reakcji. Czasami wystarcza interwencja kryzysowa psychologa, który „przemówi kobiecie do rozsądku”. Jeśli jednak ta nie będzie miała dostatecznej siły woli, by zwyciężyć z nałogiem dla zdrowia dziecka, niezbędne może być umieszczenie jej w placówce zamkniętej. Publiczne oddziały leczenia uzależnień są niestety często przepełnione, a długi czas oczekiwania nie wchodzi tutaj w grę. Wyjściem może być skorzystanie z usług niepublicznej służby zdrowia. Cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień nie powinien tutaj odstraszać, bo stawką jest przecież życie nie tylko matki, ale też jej przyszłego dziecka.

Podsumowanie

Narkotyki i używki obniżają płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mają także poważny wpływ na przebieg ciąży, mogąc powodować poważne wady rozwojowe płodu, w tym takie prowadzące do jego śmierci. Nieleczone uzależnienie matki (ale też ojca) wpływa negatywnie na psychikę dziecka, więc nawet jeśli urodzi się ono fizycznie zdrowe, jest narażone na poważne problemy natury behawioralnej.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button