Jak postępować z narkomanem w domu – jak żyć z narkomanem, kompleksowy poradnik

Uzależnienie od narkotyków to ciężka przypadłość, którą zazwyczaj lekceważy osoba chora, nie zdając sobie kompletnie sprawy z powagi sytuacji. Jak postępować z narkomanem w domu? Życie z narkomanem „pod jednym dachem” jest zadaniem wymagającym od nas nie tylko zachowania spokoju i nieustannego wsparcia dla chorego, ale także nakłonienia go do podjęcia niezbędnego leczenia w postaci terapii odwykowej od narkotyków. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak postępować z narkomanem w domu.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak postępować z dorosłym narkomanem w domu?,
  • Jak rozpoznać narkomana w domu?,
  • Jak żyć z narkomanem?,
  • Jak rozmawiać z narkomanem w domu?;

Narkoman w domu – jak go rozpoznać?

Narkomana mieszkającego z nami pod jednym dachem można bardzo łatwo rozpoznać – ma zazwyczaj charakterystyczny, słodkawy oddech, szerokie źrenice, które praktycznie nie reagują na zmiany światła oraz ponadprzeciętne pobudzenie ruchowe. Osoby uzależnione od zakazanych substancji nagle zmieniają swoje zachowania, porzucając również dotychczasowe zainteresowania. Często są zobojętniałe i mają niechęć do wszelkich aktywności. Proces zmiany zachowania i wyglądu zależny jest od etapu uzależnienia od narkotyków osoby zmagającej się z problemem.

Jak postępować z narkomanem w domu?

W pierwszej kolejności powinniśmy uświadomić sobie, że przykładowo nasz mąż ma rzeczywiście problem z nadużywaniem substancji odurzających. Następnie należy przełamać w sobie bariery psychologiczne i zacząć interweniować, pod warunkiem aktualnej trzeźwości osoby chorej (skuteczność rozmowy, gdy uzależniony jest po narkotykach, spada zazwyczaj o kilkadziesiąt procent).

Nie należy robić narkomanowi przysłowiowych wyrzutów, krzyczeć na niego, robić awantury i wypominać. Warto podejść do tego spokojnie oraz cierpliwie, kontrolując emocje – wypowiadając się wyłącznie w merytoryczny sposób. Co powiedzieć osobie uzależnionej od narkotyków?

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

1. Zależy mi na Tobie

„Zależy mi na Tobie, ale widzę, że nasza relacja podupada ze względu na notoryczne nadużywanie narkotyków z Twojej strony. Chciałabym, żebyś przestał brać te substancje, a jeśli nie dasz rady – udał się na leczenie”.

2. Umówmy się na...

„Umówmy się na ultimatum. Jeśli jeszcze raz będziesz pod wpływem narkotyków lub będziesz miał je przy sobie (ewentualnie w domu), udasz się dobrowolnie na terapię narkomanii. Jeśli tak się nie stanie – wyprowadzę się”.

3. Jestem przy Tobie

„Gdy będziesz zmagał się ze swoją chorobą, będę przez cały czas przy Tobie. W razie problemów – pomogę Ci. Możesz na mnie liczyć w każdej chwili”.

Co zrobić z narkomanem w domu, jeśli jego czyny po rozmowie nie przyniosły satysfakcjonujących rezultatów? Być konsekwentnym i jeśli chory nie przestrzega obowiązujących zasad – wywiązać się z wypowiedzianych słów, wyprowadzając się z domu. Warto jednak dać mu kolejną szansę, jeśli przeprosi i powie, że chce się zmienić, podkreślając, że teraz musi udać się bezpośrednio do ośrodka leczenia uzależnień.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Narkoman w domu – czy ośrodek leczenia uzależnień to dla niego dobra opcja?

Ośrodek leczenia uzależnień to często jedyna opcja dla narkomana, ponieważ głód narkotykowy przewyższa wszelkie zakazy, powodując ich „łamanie”. Warto zdecydować się na terapię od 2 do 6 tygodni, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Pamiętajmy, że osoba uzależniona musi być świadoma swojej przypadłości (można poprosić o zrobienie testu na narkomanię, której wyniki może zasugerować, osobie uzależnionej, że faktycznie boryka się z problemem) i wyrażać rzeczywistą chęć leczenia z własnej woli. W innym przypadku prawdopodobieństwo nawrotów jest znacznie wyższe.

Narkoman w domu – jak z nim postępować? Podsumowanie

Postępując z narkomanem w domu, należy być cierpliwym, ale stanowczym. Wyznaczać zadania i dać czas na ich realizację. Warto okazać choremu wsparcie, jednak w przypadku niewywiązania się z konkretnych ustaleń – konsekwentnie trzymać się swoich założeń i obietnic (np. wyprowadzki z domu).

W większości przypadków rekomendujemy nakłonić uzależnionego do odbycia terapii w zamkniętym ośrodku, gdzie zostanie udzielona fachowa pomoc psychologiczna i farmakologiczna przez specjalistów, którzy w przyszłości borykali się z podobnymi problemami. Jeśli potrzebujesz wsparcia w uzależnieniu – napisz maila na wantterapia@gmail.com lub zadzwoń pod numer +48 785 966 565. 

Jak wyglądają mityngi AA
Jak postępować z narkomanem?

Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem ośrodka leczenia uzależnień.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat leczenia osób uzależnionych.

#1 Ile kosztuje profesjonalna terapia odwykowa dla narkomana?

Ceny za profesjonalną terapię odwykową dla narkomana w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień oscylują w granicach 4 000 – 10 000 zł. Finalny koszt jest uzależniony od tego, na ile osób przeznaczony jest pokój oraz wyboru konkretnej kliniki - cennik prywatnego ośrodka uzależnień najczęściej jest dostępny na stronie danego ośrodka.

#2 Ile trwa odwyk narkotykowy?

Odwyk narkotykowy trwa zazwyczaj od 2 do 6 tygodni. Jeśli natomiast zależy nam na detoksie – musimy przygotować się na 5 dni terapii w cenie ok. 2 000 zł.

#3 Co wchodzi w skład pakietów ośrodków odwykowych w Polsce?

To zależy od oferty konkretnego ośrodka. Standardowo oferowane jest zakwaterowanie w pokojach z łazienkami, TV oraz Wi-Fi, całodniowe wyżywienie składające się ze śniadania, obiadu oraz kolacji, a także dostęp do sali gimnastycznej, siłowni, ping-ponga oraz piłkarzyków.

#4 Czy ośrodki terapeutyczne wystawiają zwolnienia lekarskie?

W naszym ośrodku wystawiamy zwolnienia lekarskie na cały okres terapii. Z doświadczenia możemy jednak stwierdzić, że niektóre instytucje nie mają tego w swojej ofercie.

 

Call Now Button