Nadużywanie alkoholu – po czym poznać alkoholika

Z każdym rokiem spożywa się w Polsce coraz więcej alkoholu i sięgają po niego coraz młodsze osoby. Badania przeprowadzone na zlecenie OECD wykazały, że statystyczny Polak wypija 10,3 litra czystego alkoholu rocznie. Daje nam to 21. miejsce spośród 191 krajów z największym spożyciem alkoholu, co można uznać za czołówkę na skalę światową. Pijemy, bo alkohol dodaje nam odwagi, poprawia nastrój, łagodzi emocje i pomaga zapomnieć o problemach. Coraz częściej towarzyszą mu konflikty z prawem, agresja i przemoc domowa, przez co alkoholizm jest już nie tylko problemem zdrowotnym, ale także społecznym. Jak w porę zauważyć, że niewinne picie przeradza się w problem alkoholowy? Jak poznać alkoholika? Skąd wiedzieć, kiedy zaczyna się alkoholizm?

Czy mam problem z alkoholem? – Jak dostrzec, kiedy zaczyna się alkoholizm?

Jak zaczyna się alkoholizm? Zwykle niespodziewanie. Nikt nie sięga po kieliszek z konkretnym zamiarem zostania alkoholikiem. Uzależnienie wkrada się do naszego życia po cichu i bardzo podstępnie. W postaci niepozornej lampki wina co wieczór lub okazyjnego kieliszka wódki dla towarzystwa… Trudno jest jednoznacznie określić, kiedy jest się alkoholikiem, gdyż trunek przejmuje nad nami kontrolę stopniowo. Zwykle nie wiemy nawet, kiedy wpadliśmy w sidła nałogu, ale gdy pojawią się problemy z alkoholem, zwykle już szybko staczamy się po równi pochyłej i spadamy na dno.

Moment, w którym alkohol zaczyna wymykać nam się spod kontroli, można niestety bardzo łatwo przegapić. Objawy nadużywania alkoholu zwykle jako pierwsi dostrzegają bliscy – rodzina i przyjaciele, a sam uzależniony długo nie widzi swojego problemu i długo nie potrafi przyznać: “mam problem z alkoholem”... Po czym rozpoznać alkoholika? Jakie są pierwsze objawy nadużywania alkoholu?

Jak zaczyna się alkoholizm? – Pierwsze objawy nadużywania alkoholu

Stereotypy o alkoholikach powodują, że sami coraz częściej nie wiemy, jak i po czym poznać alkoholika. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że ich picie przekroczyło już granice bezpieczeństwa. Wydaje nam się, że skoro mamy pracę, rodzinę i nie upijamy się codziennie do nieprzytomności, to problem alkoholowy nam nie grozi. Warto jednak pamiętać, że wielu alkoholików przez lata potrafi się dobrze maskować i zupełnie normalnie funkcjonować. Nikt nie podejrzewa nawet, że mogą oni mieć problemy z alkoholem.

O tym, że pojawia się problem może świadczyć m.in. częste, nieplanowane sięganie po trunek i spożywanie go w ilościach, które zakłócają naszą percepcję i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Zwykle zaczyna się od niepozornych wieczornych drinków, coraz częstszych zakrapianych alkoholem weekendów lub orzeźwiającego piwa, które staje się codzienną rutyną. W ten sposób szybko możemy wpaść w pułapkę alkoholizmu, dlatego, jeśli tylko dostrzeżesz u siebie podobne objawy, odstaw alkohol i obserwuj swoje reakcje. Jeśli czujesz chęć picia, coraz częściej myślisz o alkoholu, stajesz się nerwowy i nie możesz się skoncentrować, nie zwlekaj! Jak najszybciej poszukaj pomocy. Nie warto czekać, aż stracisz pracę lub rozpadnie się Twoja rodzina. Skutki nadużywania alkoholu mogą być katastrofalne, ale można tego uniknąć. Wystarczy wcześnie dostrzec, kiedy zaczyna się alkoholizm i szybko poszukać pomocy. Im szybciej zdiagnozujemy problem alkoholowy, tym łatwiej będzie go pokonać.

Przeczytaj również: Alkoholizm - objawy psychiczne


 

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy to już problem z alkoholem? – objawy nadużywania alkoholu, na które trzeba zwrócić uwagę

O rozwijającym się alkoholizmie może świadczyć wiele sygnałów. Łatwo je niestety przegapić i zignorować. Jest to o tyle skomplikowane, że pierwsze oznaki, które powinny nas zaniepokoić, mają miejsce w naszych głowach – czyli tam, gdzie nikt inny nie ma dostępu. Problem z alkoholem pojawia się zwykle wtedy, gdy picie staje się dla nas przyjemne i zaczynamy traktować je jako sposób na złagodzenie stresu, wyciszenie negatywnych emocji, pokonanie nieśmiałości i zmęczenia. Kiedy alkohol daje nam poczucie ulgi, pozwala zapomnieć o problemach, pomaga nam się wyłączyć i odstresować. Co jednak najważniejsze, jeżeli zignorujemy nasze odczucia, nikt inny nie zauważy tych objawów. Co powinno nas zaniepokoić? Kiedy zaczyna się alkoholizm? Na co zwrócić uwagę?

 • Jeśli pod wpływem alkoholu częściej doświadczasz nieprzyjemnych sytuacji lub prowokujesz kłótnie, lecz uparcie wykluczasz związek tych zdarzeń z piciem, to prawdopodobnie masz już problem z alkoholem.
 • Jeśli zawsze potrafisz się usprawiedliwić i wytłumaczyć: “Piłem, bo było upalnie i musiałem się ochłodzić / bo było zimno i musiałem się rozgrzać / bo nie mogłem odmówić przyjacielowi / bo musiałam się odstresować”, to nic innego, jak racjonalizowanie nadużywania alkoholu, dlatego, że masz z nim problem.
 • Jeśli nie potrafisz ustanowić sobie granicy i przestać pić, nawet jeśli czujesz, że następna kolejka będzie zabójcza, to wszystko wskazuje na to, że pojawiły się objawy nadużywania alkoholu.
 • Jeśli okłamujesz najbliższych lub starasz się ukryć przed nimi swoje picie, to już wyraźny sygnał, że tracisz kontrolę.
 • Jeśli wspierasz się alkoholem, by opanować nerwy lub dodać sobie odwagi w stresujących sytuacjach, to prawdopodobnie są to pierwsze objawy alkoholizmu.
 • Jeśli tłumaczysz sobie, że musisz się zrelaksować, a kilka drinków pomoże Ci się rozluźnić i zasnąć, to znaczy, że uzależniasz relaks od alkoholu, a to wskazuje na rozwijające się uzależnienie.
 • Jeśli uważasz, że zabawa bez alkoholu to nie zabawa, to dotknął Cię prawdopodobnie alkoholizm weekendowy, a stąd już prosta droga do alkoholizmu, który nie zważa na dzień i porę...
 • Jeśli zaniedbujesz pracę lub inne obowiązki przez alkohol to już poważny sygnał ostrzegawczy! Nieuchronnie zmierzasz w kierunku uzależnienia.

Przeczytaj również: Objawy chorej wątroby u alkoholika

Po czym poznać alkoholika? – Ryzykowne picie a uzależnienie od alkoholu

Nadużywanie alkoholu nie zawsze jest jednak chorobą alkoholową, gdyż zanim pojawi się uzależnienie, można wyszczególnić kilka etapów pośrednich. Picie ryzykowne i picie szkodliwe to dwa przystanki na drodze, która prowadzi wprost w objęcia alkoholizmu. Z piciem ryzykownym mamy do czynienia wówczas, gdy spożywanie nadmiernych ilości alkoholu nie powoduje u człowieka jeszcze żadnych widocznych dolegliwości somatycznych i psychicznych. Picie ryzykowne to również spożywanie alkoholu w niewłaściwych okolicznościach, np. w czasie pracy, w ciąży lub podczas zażywania leków.

Orientacyjny, umowny limit spożycia alkoholu, który mógłby wskazywać na początek etapu picia ryzykownego, to:

 • 20-40 g czystego alkoholu dziennie, w przypadku kobiet,
 • 40-60 g czystego alkoholu dziennie, w przypadku mężczyzn.

Jest to jednak tylko umowna granica, gdyż nie istnieją żadne pewne kryteria, które pozwalałyby mówić o bezpiecznej ilości alkoholu. Każdy z nas jest inny i każdy ma inne predyspozycje, inne uwarunkowania i skłonności do uzależnień. Są osoby, które uzależnią się, pijąc małe dawki, oraz osoby, które mogą pić dużo i często, ale wciąż zachowują całkowitą kontrolę nad alkoholem. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka.

Sprawdź również: Test na alkoholizm

Na etapie picia szkodliwego pojawiają się natomiast pierwsze negatywne skutki nadużywania alkoholu. Mogą to być:

 • problemy z trzustką,
 • problemy z wątrobą,
 • zbyt wysokie ciśnienie tętnicze,
 • stany depresyjne,
 • stany lękowe,
 • nadpobudliwość,
 • drażliwość,
 • napady agresji,
 • kłopoty w pracy,
 • kłopoty w domu
 • i wiele innych...

Objawy te nie pozwalają jeszcze na postawienie jednoznacznej diagnozy zespołu uzależnienia od alkoholu, ale picie szkodliwe znacznie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby alkoholowej. Nie warto czekać!

Call Now Button