Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Mówi się, że alkoholizm mimo tego, że ma jedną twarz, posiada wiele masek, przez co różnie się objawia. Niektórzy szybciej popadają w nawyk, inni z kolei potrzebują kilku lat, aby się uzależnić. Co więcej, nie dotyczy on tylko osób z tzw. marginesu społecznego, bez pracy i dochodów. Coraz częściej słyszy się natomiast o ludziach wykształconych piastujących wysokie stanowiska w firmach, którzy nie radzą sobie z ilością spożywanego alkoholu. W ich przypadku niejednokrotnie problem może być ukryty (to tzw. ukryty alkoholizm) i ujawnia się dopiero w trzeciej lub nawet czwartej fazie uzależnienia – tylko tak naprawdę najbliższa rodzina alkoholika wie, że może on mieć problem. Zawsze elegancko ubrana, z pełnym makijażem, który de facto zakrywa zniszczoną cerę i podkrążone oczy, punktualna i opanowana, a do pracy codziennie przyjeżdża taksówką – nikt nawet nie pomyślałby, że w nocy piła, no bo przecież skoro ma pieniądze to może sobie pozwolić na przyjazd do pracy prywatnym środkiem transportu. Problem jednak jest znacznie głębszy, dlatego alkoholizm wymaga leczenia. Podpowiadamy, na czym polega leczenie alkoholizmu?

Mity na temat alkoholizmu

W społeczeństwie nadal krąży wiele mitów na temat tego, jak wygląda i na czym polega leczenie alkoholizmu. Wynika to głównie z zasadniczo niskiego poziomu wiedzy na temat skutków jego działania na organizm. Jednym z nich jest stereotyp, że leczenie alkoholizmu polega na wstrzykiwaniu osobie uzależnionej farmaceutyków, które w cudowny sposób pozwolą pozbyć się głodu alkoholowego. Innym mitem, który również powielają alkoholicy mówiąc, że sami poradzą sobie z problemem, jest stwierdzenie, że samo odizolowanie pacjenta od wysokoprocentowych trunków, na jakiś czas pozwoli na zawsze wyrwać się z błędnego koła picia. Brak wiedzy w tym zakresie sprawia także, że pojawiają się opinie jakoby wystarczy niejako nastraszyć nałogowca, by ten raz na zawsze rzucił nałóg.

Wszystko to są jednak mity, które nie pomagają a wręcz szkodzą alkoholikowi, który często je powielając, zwlekają z podjęciem decyzji o odwyku. Należy pamiętać, że jednym z głównych i jednocześnie najbardziej destrukcyjnych elementów tej choroby jest zanik instynktu samozachowawczego, który sprawia, że alkoholik nawet jeżeli nie chce, kontynuuje picie.

Czy alkoholik może sam pokonać uzależnienie?

Niestety jest to mit, który powiela wiele osób uzależnionych. Profesjonalne leczenie alkoholizmu polega bowiem na tym, by uświadomić alkoholikowi jakie straty ponowi w wyniku picia. Ów proces powinien przebiegać w kontrolowanych warunkach, a jego głębokość winna być uzależniona i dostosowana do specyfiki funkcjonowania psychicznego pacjenta. Samo odizolowanie alkoholika od wysokoprocentowych trunków nie gwarantuje sukcesu i o tym należy pamiętać, jeżeli osoba uzależniona będzie nas przekonywać o tym, że sama poradzi sobie z problemem. Alkoholizm to przewlekła choroba, która dotyka nie tylko ciała ale przede wszystkim umysłu pacjenta.

Skuteczne leczenie alkoholizmu

Skuteczne leczenie alkoholizmu to wieloetapowy proces, przez który musi przejść każda osoba uzależniona, a także współuzależnieni, których rolą, oprócz własnego odbudowania psychicznego, będzie też konieczność udzielenia wsparcia alkoholikowi. Szczególnie istotne będzie ono zaraz po zakończeniu odwyku. Dopóki osoba uzależniona, z własnej woli, nie zechce się leczyć, bezradna pozostanie rodzina.

Skuteczne leczenie alkoholizmu można podzielić na kilka etapów:

Etap I – Uświadomienie problemu i jego diagnostyka

Aby leczenie alkoholizmu było skuteczne, osoba uzależniona musi uświadomić sobie, że faktycznie ma problem i nie kontroluje swojego picia. Często ten etap może trwać nawet kilka lat. Mówi się, że dopiero sytuacja kryzysowa i niejako „zejścia na dno” daje otrzeźwienie i niejako zmusza alkoholika do rozpoczęcia odwyku. Aby terapia była skuteczna, konieczna jest także diagnostyka stanu psychicznego i fizycznego osoby uzależnionej. To pozwoli dobrać indywidualne metody leczenia, dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Układany jest indywidualny plan terapeutyczny, który pozwala osiągnąć najlepsze efekty. Im wcześniej problem zostanie uświadomiony, tym szybciej osoba uzależniona wróci do tzw. „normalnego funkcjonowania”.

Etap II – Detoks alkoholowy

Żadna terapia alkoholowa nie może się rozpocząć, dopóki nie zostanie przeprowadzony detoks. Odtrucie organizmu pozwala usunąć z krwioobiegu toksyny powstałe z rozkładu alkoholu etylowego. Uzupełniony zostaje także poziom elektrolitów. Na tym etapie mogą pojawić się i najczęściej pojawiają się nieprzyjemne objawy odstawienne takie jak:

 •         Nudności.
 •         Wymioty.
 •         Skoki ciśnienia.
 •         Silne poty.
 •         Stany lękowe.
 •         Drżenie.
 •         Zaburzenie rytmu serca.
 •         Nadwrażliwość na dźwięki.

Detoks alkoholowy przeprowadzany pod okiem specjalistów pozwala łatwiej uporać się alkoholikowi z nieprzyjemnymi objawami. Na tym etapie pacjentowi podawane są witaminy, w tym witamina B1, magnez oraz potas. Pamiętajmy, przyjmowanie leków bez konsultacji z lekarzem specjalistą może być groźne dla zdrowia i życia pacjenta.

Etap III – Terapia alkoholowa

Jest to najtrudniejszy dla alkoholika etap, ponieważ to właśnie tutaj musi on nauczyć się regulować własne emocje. Dzięki niej potrafi je nie tylko odróżnić i nazwać, ale także przezwyciężyć te, które sprawiają, że sięgał on po alkohol. Zajęcia mają najczęściej formę rozmowy z terapeutom, która może być indywidualna lub grupowa. W tym drugim przypadku pacjenci wymieniają się doświadczeniami, budują relację, a także wzajemnie motywują się w wytrwaniu w trzeźwości. Zarówno terapia indywidualna jak i grupowa powinny się łączyć ze sobą i być kontynuowane także po zakończeniu leczenia podstawowego.

Na terapii podstawowej, alkoholik uczy się:

 •         Sposobów zwalczania głodu alkoholowego.
 •         Umiejętności rozpoznawania i regulowania emocji.
 •         Organizacji czasu, tak by pozostało jak najmniej czasu na myślenie o alkoholu.
 •         Sposobów radzenia sobie ze stresem.
 •         Asertywności, która pomaga odmówić alkoholu, szczególnie istotna podczas różnego rodzaju przyjęć i imprez firmowych.
 •         Zapobiegać nawrotom choroby.

Etap IV – Terapia podtrzymująca i życie w trzeźwości

Po zakończeniu terapii podstawowej wiele osób myśli, że już może żyć w trzeźwości i samemu sobie poradzi z wszelkimi problemami, które go dotyczą. Prawda jest jednak z goła inna i tak naprawdę nawet błahy powód może wyzwolić u osoby uzależnionej chęć sięgnięcia po alkohol, dlatego tak ważne jest kontynuowanie terapii. Może to być zarówno leczenie indywidualne jak i grupowe, lub tylko i wyłącznie jedna jego forma.  Ta forma terapii podtrzymującej stopniowo usamodzielnia pacjenta i pozwala mu samodzielnie radzić sobie z nałogiem.

Życie w trzeźwości nie oznacza wcale, że nie powinniśmy korzystać z jakiejkolwiek formy wsparcia, bo już ukończyliśmy terapię i jesteśmy „zdrowi”. Alkoholik powinien niejako przez cały czas pracować nad swoimi nawykami, a także na bieżąco wykorzystywać techniki i metody poznane na terapii, które pozwolą mu przetrwać najbardziej kryzysowe momenty.

Ile trwa leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu w ośrodku zamkniętym najczęściej trwa ok. 6 tygodni, aczkolwiek jeżeli osoba uzależniona chce wytrwać w trzeźwości musi pamiętać, że jest to proces, który nie zakończy się po zakończeniu odwyku. Alkoholikiem będzie się do końca życia, dlatego alkoholik musi nauczyć się regulować i niejako kontrolować swoje emocje, by w chwilach kryzysu nie sięgnąć znów po „swoje lekarstwo”. W związku z powyższym tzw. terapia podtrzymująca trwa zazwyczaj około 2 lat.

Skuteczne leczenie alkoholizmu uzależnione jest od wielu czynników, w tym samozaparcia i chęci powrotu do zdrowia osoby uzależnionej.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button