POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Mój syn jest narkomanem – jak uzyskać pomoc dla syna narkomana?

Narkotyki od lat stanowią temat tabu w polskim dyskursie publicznym. Niestety placówki edukacyjne wciąż nie przekazują rzetelnej wiedzy na temat substancji zmieniających świadomość. Często dyskusja sprowadza się do przestrzegania i zakazywania. W wielu przypadkach takie techniki przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych.

Młodzi ludzie w wieku dojrzewania poszukują swojej własnej tożsamości w różnych obszarach. W związku z tym starają się zakwestionować istniejący porządek. Nietrudno się domyślić, że wszelkie zakazy przeobrażają się w zachętę. Do tego dochodzi presja rówieśnicza, popkulturowe wzorce, poczucie niezrozumienia ze strony najbliższych, a na końcu organiczna tendencja do popadania w uzależnienia.

Gdy problem narkomanii pojawia się w rodzinie, reakcje bywają skrajne. Niektórzy rodzice próbują wypierać problem i nie wiedzą, jak postępować z narkomanem. Nie dopuszczają do siebie myśli, że przeoczyli niepokojące sygnały. W tej sytuacji unikają odpowiedzialności, a zamiast tego otaczają się ułudą, która nie wiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Z drugiej strony opiekunowie mają tendencję do przybierania zupełnie przeciwnych postaw. Wywierają nacisk na dziecko, obarczają je winą za wszelkie niepowodzenia i zarazem wywracają życie rodzinne do góry nogami. Nie są świadomi tego, że protekcjonalna postawa doraźnie służy wyłącznie im samym, ale nie prowadzi do rozwiązania problemu.

Ekstremizm w różnych dziedzinach życia przynosi więcej szkód niż korzyści. Nie inaczej jest w tym przypadku. Ani surowość, ani pobłażliwość nie pomoże wrócić synowi na właściwe tory. Konieczne jest odnalezienie balansu. Pomimo że wyjście z uzależnienia od narkotyków nie jest prostą i łatwą drogą, to jest to wykonalne. Przekonaj się jak pomóc synowi narkomanowi w umiejętny i skuteczny sposób.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jakich działań należy się wystrzegać?

Zastanawiasz się jak pomóc synowi uzależnionemu od narkotyków? Zanim dowiesz się jakie czynności trzeba podjąć, aby udzielić mu wsparcia, warto zaznaczyć czego nie należy robić. Pamiętaj, że ugruntowanego nałogu nie należy rozpatrywać w kategorii chwili słabości. Tutaj nie wystarczy silna wola i mocne postanowienie poprawy. Uzależnienie stanowi jednostkę chorobową. Konieczne jest leczenie tak jak w przypadku innych zaburzeń psychofizycznych.

Osoba regularnie zażywająca narkotyki nie myśli w taki sposób jak ty. Mózg jest zaprogramowany na poszukiwanie okazji do zażycia substancji psychoaktywnych, które również wypaczają percepcję. Musisz znaleźć w sobie pokłady empatii i spróbować spojrzeć na rzeczywistość z perspektywy uzależnionego syna.

Czym jest współuzależnienie?

W kontekście nałogów często pojawia się pojęcie współuzależnienia. Oznacza to sytuację, w której osoba zażywająca narkotyki zostaje przez bliskich otoczona kordonem. Wszystkie działania rodziny zaczynają się koncentrować na synu. Regularnie staje on w obliczu obietnic nagrody albo gróźb kary za podjęcie określonych działań. Rodzice próbują też pomóc w doraźny sposób. W tym celu spłacają długi zaciągnięte na poczet zakupu narkotyków. Poza tym mają oni w zwyczaju przejmować odpowiedzialność za wszystkie poczynania swojego dziecka. Takie postępowanie to droga donikąd.

Do czego prowadzi współuzależnienie?

Gdy rodzice przyjmują na swoje barki ciężar niepowodzeń syna, przyczyniają się do swoistego rozprzestrzenienia skutków choroby na inne osoby. Oczywiście nie oznacza to, że pozostali członkowie rodziny zaczynają zażywać narkotyki. Niemniej zaburzenia dotyczące syna zaczynają również wpływać negatywnie na zdrowie innych. Ze względu na poczucie wstydu opiekunowie zaniedbują relacje towarzyskie i zawodowe. Pogrążają się w spirali zobowiązań finansowych, które w zamyśle miały stanowić inwestycję w powrót do statecznego życia. Wszystkie konsekwencje sprzyjają rozwojowi zaburzeń psychicznych. W rezultacie okazuje się, że całe otoczenie osoby uzależnionej zaczyna potrzebować specjalistycznego wsparcia.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Jak pomóc synowi uzależnionemu od narkotyków?

Jeśli chcemy pomóc osobie uzależnionej od narkotyków, powinniśmy nakłonić narkomana do leczenia, ale przede wszystkim syn powinien samodzielnie uznać, że jest chory i potrzebuje profesjonalnego wsparcia. Czasem musi on wielokrotnie zawieść samego siebie, aby dojść do takiej konkluzji. Obserwowanie jego upadków bez wątpienia jest bolesne, ale bywa konieczne. Wszystko ze względu na to, że przymusowa terapia ma dużo niższe szanse powodzenia. Pierwszym krokiem w kierunku trzeźwienia zawsze jest rozmowa, której celem jest interwencja - motywacja osoby uzależnionej. Postępuj według następujących wskazówek:

  • Upewnij się, że do konfrontacji dojdzie, gdy syn nie znajduje się pod wpływem żadnych substancji odurzających. Tylko wtedy istnieje możliwość nawiązania konstruktywnego dialogu.
  • Podczas dyskusji postaraj się opanować emocje. Tylko racjonalna postawa może przynieść konkretny rezultat.
  • Okaż pomoc, ale unikaj postaw świadczących o podporządkowaniu.
  • Nie udzielaj wsparcia finansowego. To tylko pogłębia nałóg.
  • Nie oczekuj natychmiastowej reakcji. Przygotuj się na chwile zwątpienia i nawroty. Przy odpowiednim nastawieniu uda się jednak posuwać do przodu, nawet gdy czasem syn zrobi krok do tyłu.

W walce z nałogiem może okazać się pomocna, a czasem konieczna współpraca z ośrodkiem terapii uzależnień, gdzie doświadczeni specjaliści pomogą zaplanować terapię osoby uzależnionej i przetrwać trudne chwile.

Gdzie szukać pomocy dla syna uzależnionego od narkotyków?

Wyzwolenie się z oków nałogu wymaga podjęcia terapii uzależnienia od narkotyków. Do trzeźwienia można przystąpić w Ośrodku Leczenia Uzależnień WANT. Pierwszym krokiem jest wykonanie badań pozwalających na poznanie aktualnej kondycji pacjenta w wymiarze psychicznym i fizycznym. Wraz z przekroczeniem progu ośrodka następuje też odstawienie szkodliwej substancji. Ten etap generuje skutki uboczne. Podopieczny może jednak liczyć na specjalistyczne wsparcie medyczne i psychologiczne.

Po przetrwaniu fazy detoksu narkotykowego należy pomóc choremu odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Wiele nawyków osoby uzależnionej było kształtowanych pod wpływem narkotyków albo przy okazji myślenia o zażyciu. Pacjent musi się nauczyć nawigowania w społeczeństwie bez używek.

Podsumowanie

Nagłówek ten podkreśla kluczowe aspekty omawianego artykułu, zwracając uwagę na znaczenie odpowiedniego wsparcia dla syna uzależnionego od narkotyków. Przedstawione w artykule informacje pomagają zrozumieć, dlaczego ekstremizm w postawach rodziców może być nieskuteczny, a istotne jest odnalezienie balansu w podejściu do problemu narkomanii. Wskazuje również na pojęcie współuzależnienia i jego negatywne konsekwencje dla rodziny i osoby uzależnionej. Ostatecznie zachęca do szukania specjalistycznej pomocy w odpowiednich ośrodkach leczenia uzależnień, gdzie syn uzależniony od narkotyków może znaleźć profesjonalne wsparcie w walce z nałogiem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button