Model Minnesota
W leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień stosuje się wiele metod. Najlepsze efekty przynosi indywidualne podejście do pacjenta, w ramach którego terapeuta opracowuje program holistycznego wsparcia osoby uzależnionej, korzystając z różnych podejść. Model Minnesota jest jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień.
Czego dowiesz się z artykułu:
- Kiedy powstał Model Minnesota?,
- Jakie są główne założenia tej metody leczenia alkoholizmu?,
- Na czym polega 12 kroków w Modelu Minnesota?;
Historia modelu Minnesota - gdzie i kiedy powstała metoda?
Model Minnesota został stworzony na przełomie lat 40. i 50. XX wieku, przez psychologa i psychiatrę pracujących w szpitalu w Minnesocie. Według twórców modelu metoda miała opierać się na czterotygodniowym programie stacjonarnym. Pacjenci objęci terapią mieli przebywać w szpitalu przez 28 dni i w tym czasie realizować krok po kroku założenia programu terapeutycznego oraz leczyć ewentualne choroby współistniejące z alkoholizmem.
Metoda leczenia uzależnień oparta na modelu Minnesota trafiła do Polski w połowie lat 80. XX wieku. W pracy z pacjentami wykorzystał ją doktor nauk medycznych Bogdan Woronowicz, na Oddziale Odwykowym Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Dowiedz się więcej o cukrzycy alkoholowej.
Główne założenia modelu Minnesota
Model Minnesota identyfikuje alkoholizm jako pierwotną, postępującą i śmiertelną chorobę psychiczną o podłożu biologicznym i społecznym.
- Celem leczenia jest zachowanie całkowitej abstynencji od substancji uzależniających przez całe życie.
- Celem terapeuty stosującego w leczeniu uzależnienia model Minnesota jest udzielenie pacjentowi pomocy w samodzielnym rozpoznaniu objawów choroby, co powinno przełożyć się na wewnętrzną motywację do wprowadzenia w życie niezbędnych zmian.
- Kluczowe dla pacjenta i terapii jest także zrozumienie, że negowanie istnienia problemu jest jednym z głównych objawów choroby alkoholowej i innych uzależnień.
- Terapia prowadzona w oparciu o model Minnesota jest skierowana nie tylko do osoby uzależnionej, ale również do jej rodziny. Ważne jest, aby bliscy pacjenta byli zaangażowani w proces leczenia.
- Terapia prowadzona jest przez specjalistów, wśród których najliczniejszą grupę stanowią trzeźwi alkoholicy, członkowie stowarzyszenia AA. Takie podejście ma zapewnić pacjentom pełne zrozumienie problemów, z którymi się borykają oraz umiejętne wsparcie osób, które mają na koncie podobne doświadczenia.
- Terapia w modelu Minnesota ma charakter grupowy, lecz każdy pacjent ma indywidualnie dostosowany plan leczenia.
Po zakończeniu formalnej terapii zakłada się, że osoby uzależnione będą kontynuować leczenie alkoholizmu poprzez uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików, które pomagają w utrzymaniu abstynencji i dają wsparcie w drodze do pełnego zdrowienia.
12 kroków model Minnesota - jak przebiega terapia uzależnienia?
Model Minnesota, oparty na 12 krokach Anonimowych Alkoholików, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i efektywnych podejść do leczenia uzależnienia od alkoholu. Holistyczne podejście, które obejmuje elementy psychologiczne, społeczne i duchowe, pomaga wielu osobom odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Metodę 12 kroków w modelu Minnesota wykorzystują w całości lub w częściach najlepsze prywatne ośrodki leczenia uzależnień.
Poznaj program 12 kroków stosowany w Modelu Minnesota:
- Przyznanie się do bezsilności wobec alkoholu (lub innej substancji uzależniającej) i że utraty kontroli nad swoim życiem.
- Uznanie istnienia wyższej siły / moc, która może im przywrócić zdrowie.
- Podjęcie decyzji o oddaniu swojej woli i życia pod opiekę wyższej siły / mocy.
- Przeprowadzenie dokładne moralnego inwentarza i wzięcie odpowiedzialności za swoje błędy oraz wyrządzone szkody.
- Przyznanie się przed sobą, bliskimi i siłą wyższą do popełnionych błędów i swoich wad.
- Gotowość do usunięcia wad przez siłę wyższą - postawienie pierwszego kroku ku zmianie.
- Pokorna prośba do sił wyższych o usunięcie niedoskonałości - otwarcie się na proces transformacji.
- Sporządzenie listy wszystkich osób, które zostały zranione przez osobę uzależnioną i gotowość do zadośćuczynienia - rozpoczęcie procesu naprawy relacji.
- Realizacja zadośćuczynienia tam, gdzie to możliwe.
- Kontynuacja dokonywania inwentarza osobistego - przyznawanie się do popełnianych błędów.
- Medytacja / modlitwa - zwrócenie się do siły wyższej w celu rozwijania swojej duchowości.
- Przebudzenie duchowe i przekazywanie posłania innym alkoholikom - stosowanie nowych zasad we wszystkich swoich prawach, praktykowanie altruizmu i rozwój duchowy.
Po zakończeniu formalnej terapii, kontynuacja wsparcia i edukacji przez uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików jest kluczowym elementem, pomagającym osobom uzależnionym utrzymać abstynencję i przejść od uzależnienia do pełni życia.
Podsumowanie
Model Minnesota skupia się na traktowaniu uzależnienia jako pierwotnej choroby psychicznej i podkreślaniu podmiotowości osób uzależnionych, którym należy się traktowanie z godnością i szacunkiem. Metoda promuje samodzielną identyfikację symptomów choroby przez osoby uzależnione, zwracając uwagę na typowe zaprzeczanie problemowi jako jeden z głównych objawów alkoholizmu czy narkomanii. Kluczowym celem terapii jest osiągnięcie całkowitej i dożywotniej abstynencji. Unikatowość Modelu Minnesota zawiera się w zintegrowanym podejściu terapeutycznym, angażującym nie tylko osobę uzależnioną, ale także jej rodzinę. Terapia jest prowadzona przez specjalistów, często samych wyzdrowiałych alkoholików, którzy mają osobiste doświadczenie w przezwyciężaniu nałogu.
O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień
Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.