POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Mity na temat alkoholizmu

Alkohol, jeden z najpowszechniej konsumowanych środków psychoaktywnych na świecie, jest otoczony wieloma mitami i półprawdami. Aby podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje dotyczące jego spożywania, warto znać fakty i oddzielić je od powszechnie krążących mitów. Poznaj najpopularniejsze mity związane z alkoholem i alkoholizmem.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są fakty i mity o alkoholu?
  • Jakie są fakty i mity o alkoholizmie?

Fakty i mity o alkoholu

Alkohol jest substancją, która, choć powszechnie akceptowana w wielu kulturach, wiąże się z licznymi ryzykami dla zdrowia i bezpieczeństwa. Rozumienie faktów i mitów dotyczących alkoholu jest kluczem do podejmowania bezpiecznych decyzji dotyczących picia oraz skutecznego minimalizowania ryzyka wpadnięcia w nałóg alkoholowy.

Oto 6 faktów i mitów na temat alkoholu:

Mit: Alkohol jest stymulantem, który dodaje energii i pobudza.

Fakt: Alkohol to depresant. Choć początkowo może wywoływać uczucie euforii i relaksacji, z czasem hamuje aktywność ośrodkowego układu nerwowego, prowadząc do spowolnienia reakcji, osłabienia koordynacji ruchowej oraz pogorszenia zdolności oceny sytuacji.

Mit: Tylko słabe osoby mogą stać się alkoholikami.

Fakt: Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do uzależnienia. Uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdego, niezależnie od siły charakteru, pochodzenia czy statusu społecznego. Genetyka, środowisko i styl życia są czynnikami, które mogą zwiększać ryzyko uzależnienia.

Mit: Każdy metabolizuje alkohol w ten sam sposób.

Fakt: Alkohol działa inaczej na różne osoby. Wiele czynników, takich jak masa ciała, płeć, genetyka czy przyzwyczajenia żywieniowe, wpływa na to, jak organizm metabolizuje alkohol. Dlatego też dwie osoby po wypiciu tej samej ilości alkoholu mogą odczuwać różny poziom upojenia.

Mit: Umiarkowane spożywanie alkoholu jest całkowicie bezpieczne.

Fakt: Alkohol ma wiele skutków ubocznych dla zdrowia. Nawet umiarkowane spożywanie alkoholu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak podwyższone ciśnienie krwi, choroby wątroby czy zaburzenia snu. Ponadto alkohol zwiększa ryzyko wypadków i urazów.

Mit: Picie wina zawsze jest zdrowe.

Fakt: Chociaż pewne badania wskazują, że umiarkowane spożywanie czerwonego wina może mieć pewne korzyści zdrowotne, np. dla serca, nadmierne spożywanie alkoholu w jakiejkolwiek formie jest szkodliwe.

Mit: Można bezpiecznie wypić dużo alkoholu, jeśli jest się przyzwyczajonym.

Fakt: Alkohol w dużych ilościach jest trujący dla organizmu. Może prowadzić do zatrucia alkoholowego, które w skrajnych przypadkach jest śmiertelne.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Fakty i mity na temat alkoholizmu

Alkoholizm jest złożoną i wielowymiarową chorobą, która dotyka wiele osób i ich rodzin. Mity na temat alkoholizmu utrudniają zrozumienie i skuteczne leczenie tej choroby. Jak leczyć alkoholizm? Kluczem do pokonania choroby alkoholowej jest indywidualnie dostosowana terapia, kompleksowe wsparcie osoby uzależnionej i jej bliskich oraz skuteczna edukacja.

Oto 6 faktów i mitów na temat alkoholizmu:

Mit: Alkoholizm to brak charakteru lub słabość woli.

Fakt: Alkoholizm jest uznawany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę przewlekłą i śmiertelną. Wpływ na rozwój alkoholizmu mają czynniki genetyczne, środowiskowe i psychologiczne.

Mit: Leczenie alkoholizmu jest możliwe tylko na NFZ.

Fakt: Skuteczne leczenie choroby alkoholowej może być prowadzone zarówno przez prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu, jak i ośrodki finansowane przez NFZ. Wybór miejsca leczenia powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta.

Przeczytaj także: Leczenie alkoholizmu prywatnie czy na NFZ?

Mit: Osoba uzależniona może być leczona tylko za własną zgodą.

Fakt: W pewnych okolicznościach, np. gdy osoba uzależniona stanowi zagrożenie dla siebie lub innych, możliwe jest przymusowe leczenie alkoholika. Oczywiście takie decyzje podejmowane są przez sąd, po dokładnej analizie sytuacji konkretnej osoby.

Mit: Alkoholizm jest problemem osób ubogich lub słabo wykształconych.

Fakt: Alkoholizm nie rozróżnia statusu społecznego, poziomu wykształcenia czy dochodów. Może dotknąć każdego, niezależnie od jego pochodzenia czy pozycji w społeczeństwie.

Mit: Łatwo jest rozpoznać alkoholika, bo zawsze jest nietrzeźwy.

Fakt: Wielu alkoholików funkcjonuje na co dzień, pracuje i ukrywa swój problem przed rodziną i przyjaciółmi. Mogą oni przez długi czas kontrolować ilość spożywanego alkoholu, ale w dłuższej perspektywie uzależnienie zawsze będzie postępować.

Mit: Po detoksie pacjent jest wyleczony z alkoholizmu.

Fakt: Detoks, polegający na oczyszczeniu organizmu z toksyn, to tylko pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu. Prawdziwym wyzwaniem jest utrzymaniu abstynencji i opanowanie narzędzi do radzenia sobie z przyczynami uzależnienia w dłuższej perspektywie. Terapia i wsparcie są kluczem do uzyskania trwałej trzeźwości.

Podsumowanie

Alkohol i alkoholizm są tematami otoczonymi wieloma mitami, które często zakłócają prawdziwe rozumienie natury problemu i jego wpływu na jednostki oraz społeczeństwo. Alkohol spożywany w dużych ilościach może prowadzić do choroby alkoholowej, a skutki uzależnienia od alkoholu obejmują między innymi upośledzenie pracy mózgu i układu nerwowego, zaburzenie funkcjonowania układu pokarmowego i odpornościowego, a także szereg konsekwencji społecznych.

Sprawdź cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button