Mitomania u alkoholika – patologiczne kłamanie

Patologiczne kłamstwa alkoholika wydają się być bardzo ciężkim tematem. Ale już małe dzieci opowiadają zmyślone historie. Nic dziwnego, zdolność tę nabyliśmy w trakcie ewolucji. Ale kiedy ta naturalna dla gatunku ludzkiego zdolność do mijania się faktami przyjmie charakter patologiczny, dochodzi do przekroczenia norm społecznych. Zobaczcie, na czym polega mitomania u alkoholika. Dlaczego alkoholik kłamie i jak postępować z mitomanem?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest mitomania u alkoholika?,
  • Jak postępować z mitomanem?,
  • Jakie są objawy mitomanii?;

Co to jest mitomania? Czym różni się zwykłego kłamstwa?

Mitomania to słowo stosunkowo mało znane. Zazwyczaj mijanie się z prawdą nazywamy kłamstwem. Stąd wielu internautów napotykając na to dziwne dla nich określenie, wpisuje w wyszukiwarkę Google frazę "mitomania co to". Otóż spieszymy z odpowiedzią, że mitomania, zwana inaczej pseudologią, polega na skłonności do opowiadania wyolbrzymionych lub nieprawdziwych historii. Wyolbrzymiamy po to, aby przedstawić się jako lepszych. Albo jako ofiary. Zmyślamy, dramatyzujemy. Opowiadamy historie bogate w emocje, traumatyczne. Ukrywamy prawdę. Fałszujemy.

Mitomania objawy ma trochę inne od kłamstwa, ponieważ bazuje na nieświadomości kłamania. Nie służy uzyskaniu konkretnego celu. Jeśli nawet mitoman kieruje się motywacją wewnętrzną, czyli chce poprawić swój wizerunek, to jest to nieuświadomione. Niemniej jednak mitoman jest bardziej przekonujący od kłamcy. I co ciekawe – często nie rozróżnia kłamstwa od prawdy. I w związku z tą nieświadomością jest odporny na próbę pomocy. Mitoman zachowuje się też kompulsywnie, czyli czuje wewnętrzny przymus kłamania. Z kolei kłamstwo cechuje się intencjonalnością. Pomóc może ośrodek leczenia uzależnień.

Jaki związek z mitomanią ma alkoholizm?

Czy alkoholik kłamie? Jest mitomanem, żyje w iluzji, świecie złudzeń i marzeń, nierealnych planów, zaprzeczeń, co wypiera w nim myślenie logiczne. Mitoman alkoholik uważa, że nie dotyczy go nie tyle odrealnienie, co w ogóle problem alkoholizmu. Na tym właśnie polega istotna uzależnienia. Ewentualnie mówi, że od jutra przestanie pić. Kiedy alkoholik kłamie? Kiedy szuka winnych swojego postępowania. Jeśli na przykład nie pójdzie do pracy, znajdzie inny powód swojej absencji. Powód zupełnie inny niż upicie się. Żyjąc w świecie iluzji, nie czuje potrzeby zmiany. Żyje w permanentnym kłamstwie.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Dlaczego alkoholik kłamie?

Jak kłamie alkoholik? Ucieka w mitomanię nawet wtedy, kiedy bliskie osoby zauważają i próbują uświadomić mu problem. Ucieka w nierealność dlatego, że gdyby stawił czoło rzeczywistości, musiałby porzucić alkohol. Nie łączy zatem codziennych trudności wynikłych z picia alkoholu z koniecznością przestania picia. Alkoholizm pogrąża go jednak w coraz to większych problemach – zawodowych, zdrowotnych. Ucieka w alkohol od życia zawodowego, rodzinnego, społecznego. Mechanizm zaprzeczania u osoby uzależnionej od alkoholu jest bardzo silny, na tyle silny, że alkoholik sam wierzy w swoje słowa. To daje odpowiedź na pytanie, czemu alkoholik klamie. Racjonalne argumenty odpiera irracjonalnymi. Sprzyja temu bezpośredni wpływ alkoholu na utratę kontaktu z rzeczywistością.

Jak rozpoznać mitomanię u alkoholika?

Mitoman alkoholik kłamie różnie, w zależności od bycia w danym stadium uzależnienia. Kłamie jednak zawsze z tego samego powodu – aby mieć złudne poczucie kontroli nad ilością wypijanych drinków i móc bezkarnie sięgnąć po alkohol. Najczęstsze kłamstwa alkoholików to: „panuję nad tym”, „od jutra nie piję”, „nie potrzebuję leczenia”, „nie piję dużo”, „nie piłem”. I rzeczywiście, alkoholik kontroluje sytuację, ale tylko w swoim wyobrażeniu. Jest mu wygodnie z tymi kłamstwami, bo usprawiedliwiają go. A jednocześnie narażają innych członków rodziny na współuzależnienie.

Jak postępować z alkoholikiem mitomanem?

Nie ma leku na mitomanię, nie ma leku na alkoholizm. Mitomanię u alkoholika leczymy poprzez rozpoczęcie terapii odwykowej. Na początku jednak alkoholik musi uświadomić sobie, że jest chory. A potem podjąć tę ważną w życiu decyzję o rozpoczęciu terapii indywidualnej lub grupowej, które należą od najbardziej efektywnych środków walki z alkoholizmem i mitomanią. Terapia uczy żyć bez alkoholu, zmienia zachowania społeczne. Uczy sposobów na pokonanie alkoholowego głodu. Radzenia sobie z codziennymi sytuacjami bez pomocy środków odurzających. Jaki jest cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień? Za dwutygodniowy pobyt w dwuosobowym ośrodku terapeutycznym zapłacimy około 7000 zł.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy można wyleczyć alkoholika z patologicznego okłamywania otoczenia?

Zastanawiamy się nad tym, czy możemy pomóc koledze alkoholikowi, przyjacielowi, mężowi, żonie. Terapeuci zalecają, aby przede wszystkim nie ukrywać problemu. Podjąć szczerą rozmowę. Powiedzieć wprost: jesteś chory, potrzebujesz leczenia, ciężko jest mi z tobą żyć, nie chcę brać udziału w takim życiu. Są to proste słowa, ale najbardziej skuteczne. Nie pomagajmy też alkoholikowi realizować jego mitomanii, na przykład odmawiajmy załatwienia zwolnienia z pracy.

Podsumowanie

Mitomania to skłonność do opowiadania wymyślonych historii. Jest nieuświadomiona, nieintencjonalna. Często dotyka alkoholików, którzy stosują mechanizm wyparcia, aby uniknąć zderzenia z problemem alkoholowym. Kłamstwa alkoholika pozwalają mu poczuć złudną kontrolę nad nałogiem. Aby pomóc alkoholikowi mitomanowi, nie uczestniczmy w jego mitomanii, nie pomagajmy mu na przykład załatwić zwolnienia z pracy. Zaproponujmy natomiast ośrodek leczenia uzależnień.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytani (FAQ)

Czym jest mitomania?

Mitomania to zaburzenie, które polega na patologicznym kłamstwie. Osoba z mitomanią opowiada nieprawdziwe historie, często o sobie, nawet bez wyraźnego powodu lub korzyści.

Dlaczego mitomania występuje u alkoholików?

Mitomania może występować u alkoholików jako sposób radzenia sobie z poczuciem winy, wstydu czy lęku związanego z ich nałogiem. Kłamstwa mogą pomóc im utrzymać obraz siebie jako osoby kompetentnej lub ukryć prawdziwy rozmiar swojego problemu z alkoholem.

Jakie są objawy mitomanii u alkoholika?

Objawy mitomanii u alkoholika obejmują częste i niepotrzebne kłamanie, wymyślanie historii, manipulowanie innymi, konfabulacje (tworzenie fałszywych wspomnień), a także brak poczucia winy czy odpowiedzialności za swoje kłamstwa.

Jak mogę pomóc alkoholikowi, który cierpi na mitomanię?

Pomoc alkoholikowi z mitomanią może obejmować wyrażanie troski, zachęcanie do uczciwości, nieangażowanie się w kłamstwa, ustanawianie granic i oczekiwań oraz zachęcanie do poszukiwania profesjonalnej pomocy w leczeniu uzależnienia od alkoholu i mitomanii.

Czy mitomania u alkoholika może być leczona?

Tak, mitomania u alkoholika może być leczona, ale wymaga skoordynowanego podejścia obejmującego leczenie zarówno uzależnienia od alkoholu, jak i mitomanii. Terapia indywidualna, terapia grupowa oraz wsparcie od specjalistów, rodziny i przyjaciół mogą pomóc w procesie zdrowienia.


Call Now Button