POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Mąż alkoholik – gdzie szukać pomocy?

Żony i partnerki mężczyzn uzależnionych od alkoholu najczęściej borykają się z problemem współuzależnienia. Współuzależnienie to zespół nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji, w której Twój mąż lub partner jest osobą uzależnioną od alkoholu. Wasza relacja jest podporządkowana zachowaniom alkoholika, które mają destrukcyjny wpływ na Wasz związek i życie rodziny. Żyjesz życiem swojego uzależnionego od alkoholu męża lub partnera? Bierzesz na siebie odpowiedzialność za funkcjonowanie alkoholika i masz poczucie winy, że nie udaje Ci się mu pomóc w temacie ograniczenia picia lub zerwania z nałogiem?

Jak pomóc mężowi alkoholikowi? Zacznij od pomożenia samej sobie! Uświadomienie sobie faktu, że cierpisz z powodu współuzależnienia i wsparcie terapeuty pozwolą Ci wzmocnić się na tyle, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i spróbować skutecznie pomóc pijącemu partnerowi.

Współuzależniona żono alkoholika - najpierw pomóż sobie!

Koalkoholik/koalkoholiczka to osoba, która poddaje się rytmowi picia swojego partnera. Na przemian pojawiają się stany depresyjne (gdy alkoholik wpada w ciąg picia) i nadzieja (gdy chwilowo przestaje pić). Syndrom współuzależnienia diagnozujemy, gdy codzienne życie i większość planów partnerki alkoholika jest podporządkowana aktywności alkoholowej jej męża.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy jesteś osobą współuzależnioną?

Zastanawiasz się, czy problem współuzależnienia Cię dotyczy? Sprawdź, czy poniższe stwierdzenia opisują Twoje zachowania i odczucia w związku z nałogiem męża.

  • obwiniasz się za nałóg partnera
  • przejmujesz odpowiedzialność za partnera, pomagasz partnerowi lub chronisz go przed konsekwencjami aktywności alkoholowej (np. kontrolujesz ilość spożywanego alkoholu podczas spotkań towarzyskich, usprawiedliwiasz w pracy)
  • szukasz racjonalnych uzasadnień spożywania alkoholu przez męża (np. pije, bo jest zmęczony po pracy, pije, bo jest zestresowany itp.)
  • masz wysoki stopień tolerancji na zachowania destruktywne alkoholika
  • wykazujesz nadmierną czujność lub obsesyjnie kontrolujesz męża
  • podejmujesz próby ograniczania dostępu do alkoholu (przeszukujesz dom, wylewasz alkohol) i szukasz sposobów na wyjście z nałogu przez partnera.

Osoby współuzależnione mogą dodatkowo borykać się ze stanami lękowymi i niepokojem, mieć obniżone poczucie własnej wartości oraz poczucie beznadziejności i brak poczucia sprawczości. Są bardzo zaangażowane w opiekę nad alkoholikiem i spychają na dalszy plan swoje potrzeby.

Terapia dla osób współuzależnionych

Moment, w którym zdasz sobie sprawę ze swojego współuzależnienia oraz powagi i złożoności choroby alkoholowej jest pierwszym krokiem do skutecznej pomocy mężowi alkoholikowi. Terapia współuzależnienia może być prowadzona równocześnie z terapią odwykową męża alkoholika lub ją wyprzedzać, dzięki czemu zyskasz siłę do podjęcia walki o odzyskanie swojego życia. Nie zaprzeczaj chorobie alkoholowej męża, skontaktuj się z ośrodkiem terapii uzależnień i zapytaj o pomoc dla siebie i męża alkoholika.

Jak żona może pomóc mężowi alkoholikowi?

Jako żona alkoholika zrobiłaś już pierwszy krok! Przestałaś wypierać i zaprzeczać chorobie alkoholowej męża oraz zadbałaś o siebie. Czas na konkretne działanie pomocowe na rzecz partnera! Musisz wiedzieć, że leczenie i terapia uzależnień to najczęściej jedyna droga do skutecznego pokonania nałogu alkoholowego. Choroba alkoholowa przebiega etapami / fazami. Jedną ze wspólnych cech każdej z nich jest niechęć osoby uzależnionej do podjęcia leczenia. Może Cię to dziwić, zwłaszcza w fazie krytycznej i przewlekłej alkoholizmu, kiedy Twój uzależniony mąż doświadcza już namacalnych zdrowotnych, społecznych i finansowych szkód swojego nałogu.

Wraz z postępem choroby alkoholowej rozwinęły się u Twojego męża lub partnera psychologiczne mechanizmy uzależnienia. To swoiste mechanizmy obronne, które utrudniają mu realne postrzeganie swojej sytuacji i stanu. Mowa tutaj przede wszystkim o mechanizmie nałogowego regulowania emocji za pomocą alkoholu oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Ponadto Twój mąż może doświadczać rozchwiania obrazu samego siebie - czując się silny i odważny w trakcie picia oraz słaby i tchórzliwy w okresach trzeźwości. To wszystko sprawia, że potrzebuje dodatkowej motywacji do podjęcia leczenia.

Gdzie szukać pomocy dla męża alkoholika? W ośrodku terapii uzależnień, najlepiej oferującego kompleksowe podejście do pacjenta, obejmującego detoks alkoholowy oraz terapię.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Co zrobić, by zmotywować męża alkoholika do podjęcia leczenia?

Przede wszystkim pozwól mu odczuwać na własnej skórze konsekwencje jego choroby alkoholowej. Oznacza to konieczność zaprzestania przejmowania odpowiedzialności za męża, jego aktywność alkoholowa i jej konsekwencje. Przestań również usprawiedliwiać jego nieobecności w pracy, fakt, że zapomniał o urodzinach matki czy przysłudze, którą obiecał znajomemu. Zrezygnuj z udawania dobrze funkcjonującego małżeństwa i rodziny.

Przekonanie alkoholika do podjęcia leczenia to spory wysiłek. Zacznij od szczerej rozmowy, podczas której będziesz trzymać się faktów i nie będziesz unikać trudnych tematów i emocji. Przedstaw swoje oczekiwania i warunki, które muszą zostać spełnione, by Wasz związek przetrwał tę próbę. Bądź przygotowana do udzielenia szczegółowych informacji na temat wybranego ośrodka leczenia uzależnień, jego oferty dotyczących m.in. możliwości przeprowadzenia detoksu, przebiegu leczenia i terapii alkoholowej, zakwaterowania, kosztów itp.

Ze wszystkimi informacjami możemy wcześniej zapoznać się na stronie ośrodka oraz po przeczytaniu opinii w internecie. Każdy duży ośrodek będzie również posiadał dostępny cennik prywatnej kliniki uzależnień na swojej stronie internetowej.

Jeżeli sama rozmowa to za mało - czas na interwencję kryzysową. To spotkanie, które powinno zostać przygotowane w najdrobniejszych szczegółach. Do udziału w spotkaniu możesz zaprosić kilka osób, które są ważne dla Twojego męża (bliskich członków rodziny, przyjaciół i współpracowników) i którzy podzielą się z alkoholikiem swoimi spostrzeżeniami na temat jego aktywności alkoholowych (powinni trzymać się wyłącznie faktów oraz mówić o sytuacjach, w których bezpośredni brali udział). Pamiętaj, że interwencja kryzysowa powinna przebiegać w życzliwej atmosferze.

Podsumowanie

Choroba alkoholowa męża lub partnera najczęściej prowadzi do zespołu nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji, czyli tzw. współuzależnienia / koalkoholizmu. Dlatego na pytanie jak pomóc mężowi alkoholikowi odpowiadamy: zacznij od pomożenia sobie. Skonsultuj się ze specjalistą, np. terapeutą z naszego ośrodka leczenia uzależnień, który wesprze Cię swoją wiedzą i doświadczeniem oraz podpowie, co robić krok po kroku, by skutecznie pomóc mężowi alkoholikowi. Najskuteczniejszym sposobem na zmotywowanie alkoholika do podjęcia leczenia jest interwencja kryzysowa. W skrajnych sytuacjach, gdy Twój mąż stanowi zagrożenia dla siebie lub innych - prawo przewiduje możliwość ubezwłasnowolnienia alkoholika i skierowania go na odwyk przymusowy.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button