Jak wygląda leczenie nałogowych hazardzistów?

Uzależnienie od hazardu zalicza się do grupy uzależnień behawioralnych i rozumiane jest jako irracjonalne powtarzanie działania, nad którym poszkodowana osoba nie ma kontroli. Nałóg rozwija się najczęściej w bardzo spokojnym tempie, usypiając czujność zarówno uzależnionego, jak i osób w jego najbliższym otoczeniu. Im wcześniej jednak zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym mniej dotkliwe będą skutki nałogowej gry na pieniądze.

Jak wygląda leczenie hazardu? Jak wygląda leczenie hazardzistów i kiedy warto się go podjąć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Czytaj dalej!

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak wygląda leczenie hazardu?,
 • Jak wykryć uzależnienie od hazardu?,
 • Jak wygląda leczenie od hazardu?;

Jak dokładnie rozumieć uzależnienie od hazardu?

O nałogowym hazardzie mówimy w sytuacji, gdy osoba poszkodowana ma pozorną kontrolę nad swoim zachowaniem i żyje w przekonaniu, że wcale nie musi grać – a jednak cały czas to robi. To uczucie silniejsze od niej, prowadzące do zupełnie niezrozumiałych zachowań i działań, których ta osoba nigdy by się nie podjęła.

Uzależnienie od hazardu jest rozpoznane jako uzależnienie behawioralne, wynikające z popędów i nawyków. Czasami można się również spotkać z określeniami patologiczny hazard, hazard przymusowy, nałogowe granie. Niezależnie od przyjętej nazwy jest to poważny problem, który niestety często bywa spłycany, tj. utożsamiany z rozrywką i formą przyjemnego spędzania wolnego czasu.

Niestety rozrywka ta, choć początkowo traktowana np. jako sposób na nudę lub dreszczyk emocji, prędzej czy później może przerodzić się w uzależnienie. To z kolei niesie ze sobą destrukcyjne skutki, które objawiają się problemami w życiu osobistym, zawodowym, a skrajnych przypadkach prowadzą do marginalizacji społecznej.

Jak wygląda terapia hazardu – kiedy kończy się niewinna zabawa, a zaczyna nałóg?

Osoba, u której pojawiają się pierwsze symptomy nałogowego grania, najczęściej zupełnie ich nie zauważa lub usilnie je neguje. Rodzina czy najbliżsi przyjaciele także mogą mieć problemy z wykryciem jakichkolwiek objawów – nie bez powodu uzależnienie od hazardu bywa nazywane ukrytym nałogiem, ponieważ nie uwidacznia się w wyraźny sposób. Skąd więc wiedzieć, czy ośrodek leczenia uzależnień będzie dobrym pomysłem?

Pierwszym krokiem prowadzącym do podjęcia leczenia jest uświadomienie sobie, że problem uzależnienia w ogóle istnieje. Osoba uzależniona musi zdać sobie sprawę, że:

 • nałóg stał się dominującą aktywnością w jej życiu i głównym motywatorem do działania;
 • pożycza pieniądze od osób trzecich, by móc grać dalej;
 • gra po to, by w końcu się odkuć;
 • patologiczne granie wiąże się z poważnymi problemami w sferze społecznej, zawodowej, ekonomicznej.

Jakie są sposoby na wykrycie uzależnienia od hazardu?

Jak wygląda leczenie z hazardu? Przed rozpoczęciem specjalistycznej terapii pomocna może okazać się rozmowa z rodziną. Ważne jest, by cały czas uświadamiać chorego, że jego nałogowe granie wywołuje problemy i nie jest mile widziane – należy jednak pamiętać, że wysyłane komunikaty powinny być empatyczne i przekazywane bez negatywnych emocji.

W niektórych przypadkach, gdy nałóg nie jest jeszcze mocno rozwinięty, bliski kontakt z rodziną może pomóc uzależnionemu w wykryciu choroby i podjęciu dalszych kroków. Przydatny będzie też test na hazardzistę – zestaw 20 pytań, które potwierdzają lub wykluczają problem nałogu. Udzielenie odpowiedzi twierdzących na przynajmniej połowę z nich świadczy o tym, że konieczne jest podjęcie leczenia specjalistycznego.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Leczenie uzależnienie od hazardu – jak wygląda?

Ostatnim dzwonkiem, by zwrócić się do specjalistów, jest jedna z końcowych faz uzależnienia – utrata nadziei. Chory jest wówczas nękany myślami samobójczymi, zwykle ma też poważne problemy rodzinne i nie może sobie poradzić z wyjściem ze spirali długów. W tej sytuacji należy jak najszybciej udać się do psychologa lub psychoterapeuty, który stwierdzi, czy i jakie działania będą wymagane w celu pozbycia się uzależnienia.

Jeśli nałóg jest już mocno rozwinięty, konieczne będzie leczenie hazardu w zamkniętym ośrodku uzależnień, takim jak Klinika WANT w Szenajdzie. Jak wygląda terapia hazardzisty? Leczenie patologicznego grania na pieniądze opiera się na zastosowaniu psychoterapii indywidualnej lub grupowej – jest to jedyna efektywna metoda wyjścia z nałogu. Kluczowym elementem terapii uzależnienia od hazardu jest wykorzystanie zasad psychoterapii integracyjnej, prowadzonej w ramach koncepcji poznawczo-behawioralnej.

Na jakie aspekty kładzie nacisk cały proces terapeutyczny?

 • uświadomienie sobie skali problemu uzależnienia i wszystkiego, co się z nim wiąże;
 • szukanie neurologicznego i psychologicznego podłoża nałogu;
 • zastosowanie obowiązkowego okresu abstynencji;
 • zmiana dotychczasowych nawyków;
 • nauka relacji społecznych.

Jak wygląda leczenie hazardzistów? Należy pamiętać, że jest to długotrwały i żmudny proces, który wymaga pełnego zaangażowania ze strony pacjenta i realnego pragnienia zmiany. Tylko w ten sposób terapia może przynieść zadowalające rezultaty.

Czym jest terapia zamknięta dla hazardzistów?

Terapia zamknięta dla hazardzistów to forma terapii uzależnień, która odbywa się w kontrolowanym i strukturalnym środowisku przez określony okres czasu. Termin "zamknięta" oznacza, że ​​uczestnicy przebywają razem w jednym miejscu przez cały okres trwania terapii, z ograniczonym dostępem do świata zewnętrznego.

Terapia zamknięta dla hazardzistów jest często stosowana w przypadku osób uzależnionych od hazardu, aby umożliwić im skoncentrowanie się na procesie leczenia, z dala od potencjalnych bodźców wywołujących impulsy hazardowe. Środowisko zamknięte może zapewnić bezpieczne miejsce, gdzie uczestnicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, uzyskiwać wsparcie od terapeutów i innych uczestników, oraz pracować nad strategiami radzenia sobie z pokusami i stresem.

Jak wygląda leczenie hazardu – ile to kosztuje?

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje terapia w Klinice WANT? Cena leczenia uzależnienia od hazardu może być różna, w zależności od długości terapii i wybranej przez Państwa opcji zakwaterowania. Chory może liczyć na takie udogodnienia, jak TV i WiFi w pokoju, całodniowe wyżywienie zawarte w cenie, możliwość pójścia na saunę czy siłownię. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony, by zapoznać się ze wszystkimi szczegółami.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button