POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Ile czasu trwa leczenie alkoholizmu?

Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich i, najlepiej, prostych rozwiązań, które pozwalają natychmiastowo osiągnąć założony cel. Tymczasem złożone wyzwania wymagają złożonego podejścia, tym bardziej gdy mówimy o konkretnych zmianach, zachodzących w człowieku. Czas trwania leczenia alkoholizmu jest zatem bardzo zróżnicowany i zależy od takich czynników jak stopień uzależnienia, indywidualne cechy pacjenta, dostępność wsparcia społecznego, a także skuteczność i intensywność terapii. Czas potrzebny do leczenia alkoholizmu jest więc bardzo zmienny. Kluczową sprawą jest dostosowanie planu terapeutycznego do indywidualnych potrzeb i postępów samego pacjenta. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem wydaje się być prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Ile trwa leczenie alkoholizmu?
  • Ile trwa wychodzenie z alkoholizmu w ośrodku?

Ile trwa leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu to proces. Skoro jest to proces to wymaga ram czasowych. Utrzymanie trzeźwości wymaga zaangażowania długoterminowego, nie tylko samego pacjenta, ale również najbliższego otoczenia. Proces ten zakłada bardzo konkretne działania rozplanowane odpowiednio w czasie i, przede wszystkim, uwzględniające pacjenta w perspektywie wielopłaszczyznowej. Terapia uzależnień w prywatnym ośrodku jest doskonale przygotowana pod tym względem.

Przeczytaj więcej o leczeniu alkoholizmu prywatnie czy na NFZ.

Ile trwa leczenie alkoholizmu – indywidualny czas potrzebny pacjentowi

Czas pobytu w ośrodku zależy przede wszystkim od samego pacjenta. Na żadnym etapie leczenia nie ma mowy o przymusie. Chory sam musi chcieć pomocy i wykazywać się wewnętrzną motywacją do wdrożenia niezbędnych zmian. Podstawowa terapia może trwać kilka tygodni, jednak terapeuci zachęcają do wydłużenia oddziaływań nawet do kilku miesięcy.

Przeczytaj więcej o tym, jak leczyć alkoholizm.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Ile trwa wychodzenie z alkoholizmu w ośrodku?

Wychodzenie z alkoholizmu w ośrodkach terapeutycznych zazwyczaj obejmuje kilka głównych etapów, które pomagają pacjentowi przezwyciężyć uzależnienie i przygotować się do życia w trzeźwości. Poniżej znajduje się ramowy plan leczenia alkoholizmu w ośrodkach terapeutycznych:

ETAP DETOKSYKACJI: to pierwszy krok w procesie leczenia alkoholizmu. Pacjent jest monitorowany przez lekarzy i specjalistów, którzy pomagają mu przejść przez okres odstawienia alkoholu. Detoksykacja ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn i przygotowanie do dalszych etapów leczenia.

OCENA I DIAGNOZA: podczas tego etapu lekarze i terapeuci przeprowadzają dokładną ocenę stanu pacjenta, identyfikując fizyczne i psychiczne skutki alkoholizmu. Diagnoza jest istotna dla określenia spersonalizowanego planu terapeutycznego.

INDYWIDUALNE I GRUPOWE TERAPIE: pacjent uczestniczy w sesjach indywidualnych terapii, które pozwalają mu zrozumieć źródła problemu, rozwijać umiejętności radzenia sobie z pokusami i pracować nad aspektami psychologicznymi uzależnienia. Dodatkowo, terapie grupowe umożliwiają dzielenie się doświadczeniami z innymi pacjentami i budowanie wsparcia społecznego.

Leczenie alkoholizmu ile trwa

Detoks to tylko część procesu zdrowienia, wstęp przygotowujący pacjenta do dalszych oddziaływań terapeutycznych. Celem leczenia alkoholizmu nie jest tylko rozpoczęcie abstynencji, ale przede wszystkim jej utrzymanie. Aby było to możliwe, chory musi zrozumieć źródła swojego problemu i pracować nad sobą.

Przeczytaj więcej o tym, jak zachowuje się alkoholik.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Jak długo trwa leczenie alkoholizmu

Etapy detoksykacji, oceny i diagnozy oraz indywidualne czy grupowe terapie to tak naprawdę wstęp do całego procesu leczenia alkoholizmu. Wciąż, podkreślamy, że jest to proces. Dalsze leczenie wymaga zatem pracy w następujących obszarach:

EDUKACJA I ŚWIADOMOŚĆ: pacjent dowiaduje się o naturze uzależnienia, skutkach zdrowotnych alkoholizmu oraz strategiach radzenia sobie z trudnościami. Edukacja odgrywa kluczową rolę w budowaniu świadomości i motywacji do zmiany.

TERAPIA RODZINNA: w niektórych ośrodkach terapeutycznych istnieje możliwość udziału rodziny w terapii. Skierowane jest to na wsparcie rodziny pacjenta i pomaganie jej zrozumieć oraz radzić sobie z konsekwencjami uzależnienia. W trakcie leczenia alkoholizmu istotne jest także wsparcie rodziny. Czy wiesz, jak powinna postępować żona alkoholika?

PRZYGOTOWANIE DO POWROTU DO SPOŁECZEŃSTWA: W tym etapie pacjent pracuje nad umiejętnościami, które będą mu potrzebne po zakończeniu leczenia. Obejmuje to radzenie sobie z trudnościami dnia codziennego, budowanie relacji społecznych i rozwijanie umiejętności przeciwdziałania pokusom.

WSPARCIE PO ZAKOŃCZENIU LECZENIA: po zakończeniu programu terapeutycznego, pacjent otrzymuje plan wsparcia, który może obejmować spotkania grupy wsparcia, dalsze sesje terapeutyczne, oraz inne środki pomocowe.

Podsumowanie

Leczenie alkoholizmu to złożony proces, a czas trwania terapii może być różny dla każdej osoby. Kluczowe jest zaangażowanie pacjenta i gotowość do pracy nad sobą. Wsparcie specjalistów, zrozumienie źródeł problemu jak również utrzymanie abstynencji to kluczowe elementy skutecznego leczenia alkoholizmu. Prywatne ośrodki mają w tym obszarze największą skuteczność. Czy taka terapia jest droga? W przypadku zaawansowanego problemu z alkoholizmem cena schodzi na zupełnie inny plan kiedy mamy na szali życie najbliższego nam człowieka. Szczegóły finansowe znajdują się pod tym linkiem: cennik leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button