ILE CZASU TRWA LECZENIE ALKOHOLIZMU?

Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich, prostych rozwiązań, które pozwalają natychmiastowo osiągnąć założony cel. Jednak leczenie alkoholizmu jest skomplikowanym procesem, który wymaga odpowiedniego nakładu pracy i sporej ilości czasu. Jak długo trwa terapia uzależnień?

Pierwszym etapem leczenia nałogu zwykle jest detoks, czyli oczyszczenie organizmu z alkoholu. W przypadku osób w zaawansowanym stadium choroby najlepiej postawić na profesjonalną detoksykację odbywającą się w ośrodku terapii, pod czujnym okiem specjalistów. Należy pamiętać, że odstawienie środka uzależniającego zwykle wiąże się z przykrymi objawami syndromu abstynencyjnego, takimi jak zawroty głowy, biegunka, wymioty, zaburzenia rytmu serca, skoki ciśnienia, drżenie mięśni, problemy ze snem, obniżenie nastroju, lęk, tiki nerwowe, agresja, drażliwość, a w skrajnych przypadkach także padaczka alkoholowa. Terapeuci oraz lekarze zatrudnieni w placówce dbają o komfort i bezpieczeństwo pacjenta, zapewniając mu wsparcie psychologiczne, uzupełniając płyny, elektrolity oraz potrzebne witaminy i minerały, a w razie potrzeby wdrażając również farmakoterapię (np. leki ułatwiające zasypianie, przeciwdepresyjne, uspokajające lub przeciwpadaczkowe). Standardowy czas detoksu w większości ośrodków trwa od 5 do 10 dni. Taki czas pozwala na ustabilizowanie stanu chorego, jednak należy pamiętać, że pełna regeneracja organizmu jest bardzo indywidualną kwestią. W wyniku długotrwałego przyjmowania substancji toksycznej (nie zapominajmy, że alkohol jest trucizną!) różne organy alkoholika ulegają uszkodzeniu. Trudno oczekiwać, że szkody, które powstawały latami, zostaną naprawione w ciągu kilku dni.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Leczenie alkoholizmu – cele

Detoks jest jednak tylko częścią całego procesu zdrowienia – wstępem, który przygotowuje pacjenta do dalszych oddziaływań terapeutycznych. Pomaga oczyścić ciało z toksyn, a w niektórych sytuacjach nawet uratować życie osoby pijącej od bardzo długiego czasu, jednak w ogóle nie wpływa na mechanizmy leżące u podstaw uzależnienia. Celem leczenia alkoholizmu nie jest tylko rozpoczęcie abstynencji, ale przede wszystkim jej utrzymanie. Aby było to możliwe, chory musi zrozumieć źródła swojego problemu, dostrzec własne, destrukcyjne schematy myślowe, nabrać asertywności, nauczyć się rozumieć swoje emocje i reagować na nie w konstruktywny sposób, a także wziąć odpowiedzialność za własne postępowanie. Wszystkie te cele osiągane są poprzez kilka różnych technik, takich jak indywidualne spotkania z terapeutą, terapia grupowa czy psychoedukacja.

Leczenie alkoholizmu – ile trwa?

Czas pobytu w ośrodku zależy przede wszystkim od samego pacjenta. Na żadnym etapie leczenia nie ma mowy o przymusie. Chory sam musi chcieć pomocy i wykazywać się wewnętrzną motywacją do wdrożenia niezbędnych zmian. Należy się przygotować na ciężką pracę nad własnymi słabościami i traumami. Podstawowa terapia może trwać kilka tygodni, jednak terapeuci zachęcają do wydłużenia oddziaływań nawet do kilku miesięcy. Tego typu założenia można jednak weryfikować na bieżąco i dostosowywać do swoich oczekiwań – w końcu każdy pacjent jest inny i ma własne, indywidualne potrzeby.

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

Call Now Button