POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Kultura picia – ile piją Polacy? Czy Polacy piją za dużo?

W ciągu ostatnich kilku dekad kultura picia alkoholu w Polsce uległa znaczącym zmianom. Wzrost konsumpcji alkoholu, zmiana preferencji oraz coraz częstsze badania nad tym tematem stawiają pytanie: ile alkoholu naprawdę piją Polacy. Aby to sprawdzić, zadamy jeszcze jedno: ile alkoholu rocznie piją Polacy i w jakich sytuacjach sięgają po trunki? Chcesz poznać odpowiedź? Zapoznaj się więc z dalszą częścią tego artykułu. 

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Ile piją Polacy?,
  • Czy Polacy mają problem z alkoholem?;

Kultura picia alkoholu w Polsce

Kultura picia alkoholu w Polsce ma niechlubną, długą historię, która sięga głęboko w tradycje i zwyczaje społeczne. Picie alkoholu stanowi integralną częścią naszych obyczajów, towarzysząc nam zarówno podczas uroczystości rodzinnych, jak i spotkań towarzyskich czy wydarzeń społecznych. Świętowanie okazji, niezależnie od ich charakteru, zazwyczaj wiąże się z konsumpcją alkoholu, co ma symboliczne znaczenie dla wielu osób.

Jednak badania nad kulturą picia w Polsce wykazują istotne zmiany w spożyciu alkoholu na przełomie ostatnich lat. Choć ogólnie ilość spożywanego alkoholu nieznacznie zmniejszyła się, to zaobserwować można przesunięcie w strukturze spożycia, z większym naciskiem na mocne alkohole spirytusowe.

Ile alkoholu piją Polacy?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat obserwujemy znaczący wzrost spożycia napojów alkoholowych w Polsce. Ile Polacy piją alkoholu rocznie? Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), średnie spożycie alkoholu na mieszkańca Polski wzrosło z 6,63 litra w 2001 roku do 9,70 litra w 2021 roku. To oznacza, że w przeciągu dwóch dekad spożycie alkoholu zwiększyło się o 3 litry na osobę. W tym samym okresie konsumpcja napojów spirytusowych wzrosła prawie dwukrotnie, osiągając obecnie poziom 3,8 litra na mieszkańca. Wzrost ten jest także widoczny w przypadku spożycia piwa, które zwiększyło się o ponad 25 litrów na osobę.

Jeśli spojrzymy na preferencje alkoholowe Polaków, dominującą pozycję zajmuje piwo, stanowiąc aż 75% spożywanego alkoholu. Wódka jest drugim najczęściej wybieranym napojem (9,6%), podczas gdy wino zajmuje trzecie miejsce (8,7%). Pozostałe napoje alkoholowe, takie jak whisky, rum czy tequila, są wybierane znacznie rzadziej.

Jak piją Polacy?

Alkohol w Polsce odgrywa niebagatelną rolę nie tylko podczas oficjalnych spotkań służbowych, ale także w codziennym życiu. Jest obecny podczas uroczystości rodzinnych, takich jak wesela czy chrzciny, a także towarzyszy nam podczas spotkań towarzyskich czy grillowania w ogródku. Ta kultura picia alkoholu jest ugruntowana w naszych tradycjach i zwyczajach, co znalazło swoje odzwierciedlenie w twardych danych sprzedażowych.

Wyniki ogólnopolskiego badania modeli picia napojów alkoholowych, przeprowadzonego przez CBOS, ujawniają, że piwo jest napojem alkoholowym, którego Polacy sięgają najczęściej. Aż 73% dorosłych Polaków przyznaje, że piwo jest ich trunkiem preferowanym co najmniej raz w miesiącu. Wódka jest kolejnym popularnym wyborem, spożywanym kilka razy w miesiącu przez 48% badanych, podczas gdy wino cieszy się popularnością na poziomie 46%.

Warto zauważyć, że preferencje alkoholowe różnią się między płciami. Mężczyźni wykazują większą skłonność do spożywania alkoholu niż kobiety, co jest zauważalne we wszystkich rodzajach trunków. Ponadto, okazje, podczas których sięgamy po alkohol, również się różnią. Wódka jest najczęściej wybierana do celebrowania wydarzeń towarzyskich, wino zwykle pojawia się na stole podczas spotkań w rodzinnym gronie, zaś piwo smakuje równie dobrze w towarzystwie przyjaciół, jak i w pojedynkę.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy Polacy piją za dużo?

Według badań, aż 8% Polaków spożywa alkohol codziennie. Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę, że uzależnienie od alkoholu, będące zespołem objawów klinicznych, dotyka nawet 600-800 tysięcy osób w Polsce. Te statystyki pokazują, że nadużywanie alkoholu jest problemem społecznym, wymagającym skutecznych działań profilaktycznych i interwencji.

Kiedy zaczyna się problem alkoholowy?

Pierwsze oznaki problemów z alkoholem mogą się pojawić wtedy, gdy osoba zaczyna nadużywać alkohol jako sposób radzenia sobie ze stresem, trudnościami emocjonalnymi lub problemami życiowymi. Mogą to być sytuacje, w których alkohol staje się coraz bardziej centralnym elementem życia jednostki, a ona sama coraz częściej sięga po alkohol w celu złagodzenia negatywnych emocji lub rozładowania napięcia.

Poważne problemy z alkoholem mogą również zacząć się, gdy osoba traci kontrolę nad swoim spożyciem i nie jest w stanie ograniczyć ilości alkoholu, którą spożywa. Objawy te mogą obejmować regularne picie w dużych ilościach, picie w godzinach rannych, niezdolność do zaprzestania picia pomimo chęci, a także konsekwencje zdrowotne, społeczne lub zawodowe wynikające z nadmiernego spożycia alkoholu.

Co to wszystko oznacza w kontekście spożywania alkoholu przez Polaków? Jak pokazują badania, wielu z nich może być zagrożonych chorobą alkoholową. Co więcej, kultura picia przechodzi też na inne pokolenia. Wszystko to sprawia, że za kilka lat odsetek osób uzależnionych od alkoholu w naszym kraju może wzrosnąć.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button